Bukurešť ako cestovateľský zážitok

Dátum: 30.10.2022

Spoznávanie Bukurešti je o pochopení zložitej minulosti, ktorá ustupuje modernej vnímavosti prosperujúceho európskeho hlavného mesta. Objavte s nami a s našim fundovaným sprievodcom jej najlepšie miesta!

Ilustrácia

Hlavné mesto Rumunska Bukurešť, kedysi známe ako „Malý Paríž“ pre svoju elegantnú architektúru, je bohaté na povestnú históriu, ktorá sa však dnes už spája s modernou identitou pokrokovej európskej krajiny. Sútok architektúry je tu závratný a zároveň fascinujúci. Jeho byzantské stavby; kostoly zo 16., 17. a 18. storočia; secesné kaštiele; ale i veľkolepé neoklasicistické fasády prežili zemetrasenia, vojnu a neskôr aj komunizmus – a všetky sa zmiešali a vytvorili tu úchvatnú mestskú expozíciu. Počas tejto temnej politickej éry zanechalo svoju stopu pochmúrne panelové murivo, ako aj gargantuovský palác parlamentu, cenený výtvor diktátora Nicolae Ceausesca. Kúzlo Bukurešti odhaľuje objavovanie jej rozľahlých mestských parkov, obdivovanie umeleckých diel a exponátov v jej vynikajúcich múzeách a stratenie sa v drsných, no očarujúcich uličkách, ktoré sa prepletajú Starým Mestom. Spoznávanie Bukurešti je o pochopení zložitej minulosti, ktorá ustupuje modernej vnímavosti prosperujúceho európskeho hlavného mesta.

Bukurešť  Staré mesto

Objavte s nami a s našim fundovaným sprievodcom najlepšie miesta na návštevu v tomto dynamickom meste. Rumunsko, ktoré stále prenasleduje legenda o upírskom grófovi a dedičstvo komunistického diktátora, je komplexné – s epickou históriou, mnohostrannou etnickou zmesou a nezvyčajne bohatým kultúrnym dedičstvom. Na prvý pohľad môže byť ťažšie Bukurešti zapáčiť sa, no pri premyslenom pohľade odhalí svoje čaro. Medzi ponurými panelákmi sa skrýva pôsobivé architektonické dedičstvo. Základ tejto spleti sa datuje od konca 19. storočia, tesne po tom, čo sa Rumunsko po prvý raz stalo zjednotenou krajinou. Po stavebnom ošiali ho nazvali „Malý Paríž východu“. Neskôr ho brutálne znetvoril komunistický diktátor Nicolae Ceaușescu, ktorý po sebe zanechal rezidenčnú zónu v stroho socialistickom štýle a hlavnú dominantu mesta – PALÁC PARLAMENTU. V posledných rokoch tu omladili kedysi opustené Staré Mesto – premenili ho na jednu z najživších zón nočného života vo východnej Európe. Celkovo je Bukurešť fascinujúcim miestom, s ktorým sa môžete na jeden alebo dva dni popasovať. Ak chcete nahliadnuť do noblesnej minulosti Bukurešti, choďte na prechádzku po Victory Avenue (Calea Victoriei) – s veľkolepou architektúrou belle époque, ktorá bola len nedávno zbavená špiny z komunistickej éry. Calea Victoriei je pravdepodobne jedno z najkrajších miest na návštevu v meste, je stretnutím s najúžasnejšími budovami krajiny a najvýznamnejšími pamiatkami, všetko je to akési svedectvom dávnych čias.

Bukurešť Vížazný oblúk

Zastavte sa pri soche kráľa Carola I. na koni, cez ulicu od Kráľovského paláca. Za kráľa Carola Bukurešť rozkvitla. Doviezol francúzskych architektov, aby Bukurešti dodal romantický pôvab, ktorý si návštevníci na tejto ulici stále užívajú. Život sa zmenil v 20. storočí. Od komunistických čias do začiatku 21. storočia bolo staré mesto Bukurešti opustené, schátrané a nebezpečné. Teraz sa však systematicky omladzuje. Veľkolepé, trblietavé budovy (vrátane niekoľkých centrál bánk) boli vydrhnuté a vyleštené. Kedysi opustené nákupné galérie novo pozývajú. Historické pamiatky – ako napríklad nádherný Hanul lui Manuc, hostinec zo začiatku 19. storočia – boli starostlivo zrekonštruované. A scéna na stolovanie a pitie pod holým nebom oživuje ulice bez premávky. Uličky Starého Mesta sú zjavením po zotmení (najmä cez víkendy), keď celá štvrť pôsobí ako jedna veľká, rozľahlá koktejlová párty. Bukureštianske Staré Mesto, ktoré málokedy prekvitalo tak ako dnes, malo šťastie, že prežilo komunistické obdobie. Začiatkom 80-tych rokov, po „inšpiratívnej“ návšteve Severnej Kórey, Ceaușescu vytrhal 80 percent historického centra – 30 000 domov, škôl a kostolov – aby vytvoril štvrť Civic Center so širokými bulvármi, kamennými obytnými blokmi, zurčiace fontány a pchjongjangská estetika. (Urbánni plánovači dokázali zachrániť niekoľko kostolov tým, že ich tajne premiestnili do mestských blokov, kde ich môžete nájsť dodnes.) Táto oblasť, hneď za zanedbanou riekou Dâmbovița zo Starého Mesta, stojí za prechádzku, aby ste lepšie pochopili rozsah Ceaușescových ambícií...a jeho ega. V jadre Občianskeho centra vedú rady fontán z Námestia Jednoty k mohutnému Palácu parlamentu – najväčšej budove v Európe (takmer štyri milióny štvorcových stôp s viac ako tisíckou miestností).

Bukurešť

Ceaușescu postavil túto príšernosť ako symbol svojej moci. Dnes v ňom sídli rumunský parlament, tri múzeá, ktoré sa dajú preskočiť, a medzinárodné konferenčné centrum – a je tu stále asi 70 percent voľných priestorov. Ceaușescu, ktorý hádzal prostriedky do svojho domáceho projektu ako šialený faraón, doslova vyhladoval svojich ľudí, aby si vybudovali svoj sen. Teda jeho sen. Nakoniec bola budova otvorená v roku 1994 - päť rokov po tom, čo bol Ceaușescu popravený v krvavom povstaní. Rumunský ľud, ktorého jedlo bolo roky na prídel, aby pomohol zaplatiť palác, bol ohromený a odpudzovaný touto obrovskou a honosnou budovou, dnes ho však pokladajú za svoj a všetky plány na jeho zvrhnutie dávno zanikli. Stavali ho predsa oni – Rumuni, ich rodičia, a je to akási reminiscencia čias a obety , ktorú tu všetci svorne ako jeden národ zložili. Pri cestovaní po krajinách, ktoré strávili 45 rokov v tom, čo tu miestni nazývajú „sovietsky klub“, je fascinujúce vidieť, ako dogma, ktorá hlásala „rovnosť pre všetkých“, splodila megalomanov, ktorí presadzovali „kult osobnosti“. Postavili gigantické monumenty, ktoré vyberali chlieb z úst robotníkov, ktorým mala slúžiť ich ideológia. Zatiaľ čo Bukurešť má veľa pekných múzeí, pri krátkej návšteve môžete jednoducho preskúmať Staré Mesto a prezrieť si parlament. Ak sa však chcete hlbšie ponoriť do príbehu Rumunska, navštívte Národné múzeum rumunskej histórie (priamo v Starom Meste) a Národné múzeum rumunských roľníkov (artefakty ľudového života neďaleko Víťazného námestia). Dnes je už Ceaușescu cíti ako staroveká história a Rumunsko je hrdé na to, že je súčasťou Európskej únie. Keď sa v sobotu ráno v bukurešťskom parku pridáte k miestnym rodinám, nemôžete sa ubrániť pocitu optimizmu. Hoci sú výzvy Rumunska značné, je jasné, že krajina sa uberá správnym smerom.

Bukurešť

Milujte ho alebo nenáviďte (alebo oboje naraz), Rumunsko predstavuje silný a nezabudnuteľný cestovateľský zážitok. Navštívte s nami Bukurešť kedykoľvek v roku, trebárs aj na Vianoce. Absolútne atypické miesto na výlet na vianočné trhy v jednej z európskych metropol, počas ktorých sa dozviete o histórii krajiny, ktorá vôbec nie je ďaleko a mnohí ste v nej už boli, no jej hlavné mesto ste obišli ! Alebo aj kedykoľvek inokedy. Nakúpime syry, koňaky, a remeselné výrobky od výmyslu sveta. To, čo je na Rumunsku naozaj pekné , je i fakt, že výrobky tu väčšinou nie sú Made in China!

NAŠE TIPY

Rumunsko - Transylvánia

5dní/ 4 noci |VSTUPY A POISTENIE V ...
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
7 Divov Jordánska

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT