Čo sa deje so Žukovom v Moskve?

Dátum: 2020-03-21 13:38:30

Odstránenie Žukova v Moskve? - veru nie na dlho ..o nedlho bude úplne nový!

Ilustrácia

Ale ale, čo sa nám to deje v Moskve?

 

Tí, čo ste s nami absolvovali Moskvu si určite pamätáte jazdeckú sochu Maršála Žukova pred Historickým múzeom tesne pred Červeným námestím. Maršál Žukov je nám veľmi dobre známy. Je to jeden z najväčších sovietskych vojenských veliteľov. Maršál Sovietskeho zväzu, štvornásobný hrdina Sovietskeho zväzu, držiteľ dvoch rádov Víťazstva a mnohých ďalších rádov a medailí.

V roku 1995 bola na jeho počesť v Moskve postavená jazdecká socha, pri príležitosti Vojenskej prehliadky k 50-temu výročiu skončenia Veľkej vlasteneckej vojny.Socha mala pôvodne stáť na Červenom námestí ( približne na mieste kde sa nachádza pamätník Minima a Požárskeho ), ale keďže Červené námestie je zapísané na zozname UNESCO a robiť zmeny nie je povolené, bola nakoniec umiestnená pred budovu Historického námestia, tesne vedľa Červeného námestia. Jazdecká socha stála na žulovom podstavci, mala hmotnosť okolo 100 ton a sochárom bol V.M.Klykov. Žukov bol znázornený mierne stojaci v strmeňoch, s pozdvihnutou rukou, jeho kôň šliapal po nemeckej zástave s hákovým krížom. Samotnému autorovi ani kritikom sa socha nikdy nepáčila. Podľa viacerých názorov nebola vhodným symbolom víťazstva a obsahovala viaceré chyby, vo forme oblečenia, nesprávneho držania tela, telo samotného Žukova bolo neprimerané, kôň príliš mladý a držanie tela z pohľadu jazdcov zase neprirodzené.

Žukov tu bol znázornený v momente, kedy prechádzal v roku 1945 po víťazstve na vojenskej prehliadke na bielom koni, kôň strieborno-bielej farby je už od stredoveku symbolom víťazstva. Bolo to zároveň jediný krát, kedy na bielom koni prechádzal touto každoročnou parádou vrchný vojenský veliteľ. Traduje sa, že pôvodne mal na koni prechádzať Stalin, ale na nácviku niekoľko krát z koňa spadol a tak nariadil, aby sa prehliadky zúčastnil Žukov.

 

Až teraz, po rokoch prišlo k dlho plánovanej rekonštrukcii. Pôvodnú sochu Žukova v týchto dňoch teda rozložili. Pôvodný pamätník má poputovať ako pamiatka do Žukovovho rodiska – Kalugy.Na novej pamiatke pracuje rovnako Štúdio Klykova – pôvodného autora.Sama som zvedavá, ako bude vyzerať a dúfam, že čoskoro si ju spolu v Moskve budeme môcť pozrieť.

A keď sme už pri Žukovovi – na Kremeľských múroch si s nami pozriete aj jeho náhrobný kameň. Je totiž pochovaný na čestnom mieste, v Kremeľských múroch. Pri návšteve Leninovho mauzólea, sa dá okolo jeho pomníka prejsť.

Zájazdy do Ruska nájdete TU:

https://www.travegotour.sk/vysledky-hladania?page_id=279&typ=331&krajina-oblast=&doprava=&termin=

NAŠE TIPY

To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Tisíc chutí Arménska a ...

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Irán- Perzská chuť Orientu

10dní / 9nocí 3*-4* hotel
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT