Ermitážne mačky

Dátum: 2020-06-21 21:21:48

30.mája je v Petrohrade Deň ermitážnej mačky!

Ilustrácia

30.mája je Deň ermitážnej mačky! Nečudujte sa, aj taký sviatok existuje...Akokoľvek je to bizardné, ale v Ermitáži mesta Petrohrad majú od r.1745 mačky, ktoré do služby “povolala“ svojím cárskym dekrétom sama cárovná Alžbeta Petrovna, aby lovili myši.

Petrohrad

Prvé mačky pochádzali z Kazane, lebo tam vraj najlepšie ovládali svoje remeslo...Dnes v Ermitáži túto prácu vykonávajú už pasce na myši vo výstavných sálach, ale v pivniciach pod bývalým Zimným palácom žije asi stovka mačiek, ktoré lovia práve tam. Všetky sú sterilizované, registrované, majú veterinárnu starostlivosť i mená ako Žaklin, Muftačka, či Vaško. Žijú si na teplých rúrach – rozvodoch teplej vody, majú svoj Mačací dom- niekoľko miestností, vyzdobených obrázkami od detí.

Priechodmi sa dostanú i na čerstvý vzduch-na ulicu a preto v okolí Ermitáže môžeme vidieť mačičky – sú to ako hovoria Rusi „ermitažnie koty“. Na ermitážne mačky si predovšetkým ruské deti spomínajú 30.mája,kreslia im obrázky a ľudia prispievajú na ich jedlo a starostlivosť... Pekná tradícia,nie?

Eva Mrvová, sprievodkyňa CK Travego Tour

NAŠE TIPY

Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Irán- Perzská chuť Orientu

10dní / 9nocí 3*-4* hotel
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT