Iran dress code - alebo čo na seba do Iránu

Dátum: 18.09.2022

Čo na seba? Večný problém žien. Ešte väčší, ak cestujú do Iránu. Poďme si to objasniť

Ilustrácia

Viacerí máte otázky týkajúce sa oblečenia v Iráne . Tu sa snažíme poskytnúť  kompletného sprievodcu o tom, aký je iránsky kódex obliekania a až aký flexibilný môže byť. Poďme na to po poriadku a vysvetlime si najskôr niektoré základné výrazy.

Hidžáb

Hidžáb sa vo všeobecnosti  používa na označenie moslimskej šatky, ktorá slúži ako pokrývka hlavy, krku a pliec. Z arabštiny v preklade doslova znamená clonu, záves, pokrývku. Mosllimky majú povinnosť mať pokrytú hlavu a vlasy hidžábom, pričom rozdiely vyplývajú z toho, do akej miery je konzervatívna daná moslimská krajina. Malé dievčatá hidžáb nenosia, povinnosť nosiť hidžáb začína pubertou.

Al Amira

Al Amira je druh hidžábu, teda pokrytia hlavy spôsobom, že pod šatkou ovinutou okolo hlavy a krku sa nachádza tesne priliehajúca čiapka. Slúži na spevnenie a zabezpečenie vlasov, aby nevyčnievali spod šatky. All Amira je vlastne dvojdielne pokrytie hlavy, pričom čiapku pod šatkou často nie je vôbec vidieť. Na pohľad to rozoznáte tak, že vidíte iba obrys tváre, bez jediného včnievajúceho vlásku.

Iránske oblečenie

Shayla

Týmto výrazom sa označuje šatka, ako ďalšia forma hidžábu, ktorá je veľká, obdĺžniková, ovinutá okolo hlavy, krku a voľnejšie prehodená cez plecia. Zo Shayly často zahliadnete vlasy, celú tvár, ofinu, alebo časť hlavy nad čelom. Je to najjemnejšia forma hidžábu.

Irán

Khimar

Khimar je šatka, ktorá zakrýva hlavu a plecia zároveň, khimar môže byť kratší po plecia, alebo dlhší až po po pás, kedy nám už pripomín akési pončo s kapucňou. Úlohou khimaru je zakrývať hlavu a hruď zároveň, teda celú vrchnú polovicu tela.

Iránske oblečenie

Čádor

Čádor označuje oblečenie, resp. vrchné šaty, ktoré zahaľujú celé telo od hlavy, až po kotníky na nohách, úplne odhalená je iba tvár a ruky. Čádor je akýsi plášť, pod ktorým nosia ženy iné oblečenie, legíny, sukňu, nohavice, tričko, alebo košeľu.

Irán oblečenie

Nikáb

Nikáb je podobný čádoru, ale je zahalená aj tvár. V Nikábe zostávajú odhalené iba oči, respektíve priestor v okolí očí.

Oblečenie Irán

Burka

Burka je najkonzervatívnejšia forma odievania v islamskom svete. Pokrýva ceú hlavu, tvár a telo...a priezor na oči je sieťkový.

Oblečenie v Iráne

Forma zahaľovania v moslimskom svete závisí od toho, do akej miery je konzervatívna krajina a v rámci krajiny do akej miery je konzervatívna samotná rodina. Medzi najkonzervatívnejšie krajiny, kde sa často ( alebo aj povinne ) nosí burka, alebo nikáb patrí Afganistan, Irak, alebo Saudská Arábia. V menej konzervatívnych krajinách je povinnosť nosiť hlavne hidžáb, teda pokrývku hlavy, ale nie čádor, teda celý plášť.

Iránske šatky a hidžáb v Iráne

Vráťme sa ale k Iránu. Po iránskej revolúcii v roku 1979 boli uzákonené islamské pravidlá vyžadujúce, aby ženy nosili hidžáb, teda pokrývku hlavy a zahalené telo. V Iráne je povinné nosenie hidžábu - teda šatky. Z vyššie uvedených termínov sa najčastejšie nosí v Iráne Shalya, ktorá prevláda vo väčších mestách a khimar a čádor v tých menších a konzervatívnejších. Rovnako závisí aj od rodiny. Konzervatívnejšie, tradičné, alebo chudobnejšie rodiny - dominuje čádor, solventnejšie rodiny s vyšším vzdelaním, alebo spoločenským postavením - prevláda moderné farebné oblečenie a shalya. Nie je to však pravidlo. Šatka môže byť štvorcová, alebo obdĺžniková, čierna, alebo farebná, bez potlače, alebo hoci aj krikľavá a kvetinková. Na farbe, rozmeroch a kvalite naozaj nezáleží. Keď budete v Iráne, uvidíte, aké farebné sú šatky, a budete si ich chcieť kúpiť veľa, dokonca ich neskôr pravdepodobne využijete doma. Viete si tu kúpiť naozaj prenádherné šatky, hlavne tie pravé hodvábne, veď ste v Oriente! Záleží na tom, aby boli prekryté vlasy. A to platí pre všetky ženy v Iráne teda aj pre turistky. A to už pri vystúpení z lietadla na letisku, teda na pôde Iráne. Je prijateľné ukázať prednú časť hlavy a nosiť šál do polovice ako mnohé iránske ženy. Tiež nie je povinné zakrývať krk a šál môžete nosiť voľne. Nebojte sa, ak vám vlasy trčia zo šatky. Okrem malého percenta starších žien si väčšina mladých dievčat zahaľuje iba temeno hlavy. S dobou sa šatka pomaličky kĺza nižšie a nižšie. Celkom dole zatiaľ nie, to v Iráne stráži Hidžábová polícia. Ak má žena dole šatku môže byť sankciovaná. Sankcie sú odstupňované. Najprv sú ženy iba upozornené, aby si napravili šatku. Ak sa priestupok opakuje, žena môže byť zatknutá, pričom čaká kým jej neprinesie niekto z rodiny, alebo známych šatku, opakovaným porušovaním môže byť odsúdená na niečo ako polepšovňu, zariadenie na prevýchovu, alebo dokonca aj na telesné tresty.

Šatky v Iráne

Oblečenie v Iráne

Oblečenie nie je striktne špecifikované, musí iba zahaľovať telo. Aj samotné Iránčanky, hlavne v väčších mestách, nosia farebné kostýmy, rifle, nohavice, alebo aj legíny, na ktorých majú dlhšie saká, dlhšie košele, alebo plášte. Áno, samozrejme aj v Iráne vidíte často čádor ( burku a nikáb takmer vôbec ), ale nie je to v Iráne povinné, čádor vidieť často v menších konzervatívnejších mestách, alebo v konzervatívnejších rodinách. V Iráne neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa obuvi a ženy môžu nosiť sandále, čižmy atď. Všetky farby sú povolené, ale je potrebné sa vyhnúť priesvitnému oblečeniu. A na rozdiel od toho, čo si môžete prečítať v sprievodcovi Lonely Planet, farby sú vítané! Iránske ženy sa milujú obliekať pestro. Ako sa Irán v priebehu rokov zmenil. Už nemusíte nosiť všade dlhé ponožky a zakrývanie nie je tiež také striktné. V týchto dňoch môžu byť vaše rukávy aj 3/4. Môžete nosiť úzke džínsy, alebo legíny. Irán je síce krajina plná konzervatívnych tradícií, ale s kúskami moderného nádychu a aj keď je Irán konzervatívna krajina a ženy musia byť na verejnosti vždy zakryté, neznamená to, že sa musíte obliekať ako vrece zemiakov, nemusíte prísť v legínach a nadrozmernej dlhej tunike, ktorú dostanete hneď v obchode za rohom, len aby ste zistili, že Iránky so skvelým zmyslom pre štýl vás  strašne prevyšujú. Ak máte pochybnosti, urobte to, čo robia ostatné iránske ženy. Stačí Vám prvý deň v Teheráne a zistíte, že to nie je až také náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. Neskladajte ale šatku na verejnosti. Šatku si nemôžete vyzliecť v reštaurácii alebo v hotelovej hale, ale v kúpeľni a vo vlastnej hotelovej izbe už samozrejme áno.

Oblečenie v Iráne    Iránske ženy

Make up iránskych žien

Ak patríte medzi ženy, ktoré nenosia make-up, môžete urobiť výnimku pre Irán. Niekedy sa vás môžu opýtať ,  prečo na sebe nič nemáte. Miestnym ženám to môže prísť až divné. Toľko nádherných tvárí s dokonalým make upom nevidíte nikde inde. Tým, že ženy môžu odhaliť predovšetkým tvár, dávajú si na nej extrémne záležať! Make-up je dôležitou súčasťou ich štýlu, predovšetkým vo veľkých mestách. Spod šatiek sa na Vás koketne usmieva jedna nádherná tvár za druhou. Irán je tým pádom pochopiteľne krajina plastických chirurgií nosov! Snáď každej druhej žene, dievčaťu, alebo aj mužovi, vidíte na nose prelepený pásik. Nie, toto nie je módny trend, to je čerstvá návšteva plastického chirurga a nový, krásny rovný nos.

Irán ženy

Oblečenie pre mužov v Iráne

Iránsky dress code pre mužov je veľmi jednoduchý. Akýkoľvek druh oblečenia je povolený okrem tričiek bez rukávov a šortiek. Muži by tiež mali nosiť dlhé nohavice a košele s dlhými rukávmi, ale košele s krátkym rukávom, alebo tričká uvidíte na akomkoľvek iránskom mužovi.

Ako inšpirovala manželka iránskeho kráľa Rezu Pahlaviho manželku Donalda Trumpa

Takto. No pozrite sa. Podobnosť čisto náhodná. Na foto vpravo je jej šatník, v kráľovskom paláci, ktorý je možno vidieť presne tak, ako ho Reza Pahlavi s manžekou opustil.

irán šaty  

Školské uniformy v Iráne

Zaujímavé je tiež vidieť iránskych školákov. Sú rozkošní a farební v rovnakých školských uniformách uniformách.

Veríme, že teraz vaše predstavy o obliekaní v Iráne dostali jasnejšie obrysy a stratíte predsudky a obavy. Irán je fantastická krajina, plná zážitkov a prekvapení a skutočne stojí za to! A šatka? okrem toho, že Vás zároveň chráni pred pražiacom slnkom, nakoniec si na ňu tak zvyknete, že po ju návrate nebudete chcieť dať dole! 

NAŠE TIPY

Irán- Perzská chuť Orientu

10dní / 9nocí 3*-4* hotel
Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
Rumunsko - Transylvánia

5dní/ 4 noci |VSTUPY A POISTENIE V ...
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT