Národný park Berchtesgaden a Hitlerovo Orlie hniezdo

Dátum: 09.12.2016

Berchtesgaden - oáza pokoja s historickými pokladmi...

Ilustrácia

2 - dňový poznávací zájazd Národný park Berchtesgaden a Hitlerovo Orlie hniezdo

V juhozápadnej časti Nemecka, na území Bavorska sa nachádza jeden z najkrajších krajov Nemecka - Berchtesgaden.  Berchtesgaden má jednoducho svoje čaro! Nádherne zelené hory, bujná príroda, krásne pasienky, skalnaté vrchy, tyrkysovo modrá rieka a číre potoky, priezračné pokojné jazerá...Miesto, ktoré je oázou pokoja, kde snáď nie je človeka, ktorý by tu nenašiel relax, pokoj  a harmóniu tela a duše, miesto, kam sa vždy a rada vraciam.

Väčšina z Vás túto oblasť pozná ako Hitlerovo Orlie hniezdo, alebo Kehlsteinhaus. Keďže zo skúseností viem, že ľudia poznajú a vnímajú viac-menej iba Kehlstein, začnem od neho. Ako som v úvode naznačila, Berchtesgaden je jedno prekrásne rozprávkové miesto, ktoré si zamiluje snáď každý, kto sem zavíta. A tak to bolo aj v prípade Adolfa Hitlera. Odkedy sem prišiel po prvý krát na návštevu za svojim známym, v 20-tych rokoch 20.st., Berchtesgaden si ho podmanil natoľko, že sa sem od svojej prvej návštevy  vracal pravidelne každý rok. Keď sa dostal k moci, rozhodol sa vybudovať sídlo strany práve tu.  Samotná vyhliadka Orlie hniezdo, ktorú ľudia poznajú je len jednou zo skladačky, ktorú ako celok môžeme pomenovať Obersalzberg . Obersalzberg je časť Berchtesgadenu, kde bolo vybudované malé mesto pre NSDAP, s domami najznámejších nacistov, škôlkou pre ich deti, poštou, statkami, či kasárňami a  s jeho vrcholným dielom – vyhliadkou Orlie hniezdo. Samotná vyhliadka je jednoduchá budova, postavená pre reprezentáciu,  čo je však na nej výnimočné je to, že je postavená na vrchole  jedného zo štítov Berchtesadenských Álp, že k nej bola vybudovaná cesta vytesaná vôkol tohto vrchu, že do budovy sa dodnes  vchádza tunelom a výťahom vybudovaným v šachte, vytvorenej vystrelením  vo vrchných 124-roch metroch v strede vrchu! Veľdielom je samotný proces stavby a neuveriteľných 13 mesiacov, za ktorých sa výstavba ukončila!

Hitlerovo Orlie hniezdo
Hitlerovo Orlie hniezdo

Keďže Orlie hniezdo, o ktorom si na zájazde hovoríme oveľa  viac, je časť celku vytrhnutého z kontextu, na našom poznávacom zájazde si vytvoríte predstavu o celom obraze, nie len o Orlom hniezde, hoci úžasnej dych vyrážajúcej  stavbe s nezabudnuteľným výhľadom. Dozviete sa o pozadí tohto nacistického mesta, kto stál za jeho výstavbou a aký bol skutočný dôvod výstavby samotného Orlieho hniezda, hoci všade sa dočítate, že to bol darček pre Hitlera, čo je iba A, ale abeceda ma písmen oveľa viac. Práve preto, aby ste dokázali mať ucelený pohľad na toto bývalé mesto, ukážem Vám kde stáli jednotlivé  domy a budovy, čo bolo zrekonštruované, alebo ktorá - jediná stavba v celom Berchtesgadene stojí nezmenená z čias pred nacistami, bola nedotknutá počas ich búrania a prestavby a v tom istom nezmenenom stave stojí dodnes! Ukážeme Vám miesto, kde stála vila Adolfa Hitlera Berghof, kam smerovalo jeho legendárne veľké panoramatické okno, alebo odkiaľ viedli schody,  ktoré poznáme z mnohých legendárnych propagačných fotografií! Neodmysliteľnou súčasťou tohto obrazca sú bunkre, ktorými je podkopaný snáď celý Obersalzberg. Tvoria celú sieť tunelov, ktoré spájali jednotlivé domy. Dnes je z nich  sprístupnená  pre verejnosť iba časť, ale ich návšteva je bodkou za pochopením Obersalzbergu.

Bunker pod Gasthaus

Dôvodom, prečo bolo toto hniezdo nacizmu vybudované práve v Berchtesgadene je okúzľujúce úžasné prírodné prostredie a my prebádame aj toto nádherné okolie, ktoré nenechá ľahostajným ani tú najmenej romantickú dušu. Navštívime spolu tie najkrajšie miesta v Berchtesgadene, ktorý je od roku 1978 vyhlásený za Národný park. Neodmysliteľnou súčasťou tohto kraja je horec, alebo plesnivec, rastlina, z koreňa ktorej sa dodnes tradičným spôsobom vyrába známy likér Grassl. Návšteva a ochutnávka v likérke je príjemnou súčasťou pobytu v Berchtesgadene, nie len preto, že Vás zahreje, či rozveselí, ale je fascinujúce ochutnať likér v rodinnej firme, ktorej rodina  vyrába tento likér takmer nepretržite už vyše 300 rokov, podľa receptov prvých berchtesgadenských mníchov, ktorí boli prvými obyvateľmi tejto dovtedy neobývanej, husto zalesnenej oblasti. Prvé osídlenie Berchtesgadenu  súvisí totiž so založením prvého kláštora, miesto kde stál Vám samozrejme ukážem. Vďaka bohatým náleziskám soli a neskorším obchodovaním s drevenými hračkami si Berchteshaden zachoval svoju nie len hospodársku, ale i politickú autonómiu až do začiatku 19.st. Pripojením Berchtesgadenu k Bavorsku prinieslo mnoho zmien, o ktorých si určite porozprávame, no tou najväčšou bol neskorší rozvoj cestovného ruchu, ktorý nezostal bez následkov..

.

Obersalzberg

Hovorí sa, že srdcom Berchtesgadenu je jazero Koenigssee. Svojim spôsobom, je to aj pravda. Nie len preto, že sa nachádza v strede Národného parku Berchtesgaden, ale aj preto, že vychádza z útrob tohto úžasného kraja, je jeho najnižším miestom, dušou i odrazom tých najvyšších vrcholkov  pohoria Watzmann, druhého najvyššieho vrchu Nemecka. Plavbou po tomto pokojnom priezračnom jazere sa cítite ako znovuzrodení. Je to nádherný zážitok a skutočný balzam na dušu. Vystúpením na malom polo ostrove Sv. Bartolomeja, kde si počas prestávky môžete dať toho najlepšieho pstruha široko – ďaleko, nadobudnete pocit vďačnosti, vďačnosti za to, že ste sem mohli zavítať...ja osobne, ho mám zakaždým, rozhliadnem sa dookola tej krásy, ktorú som už videla v každom počasí a v každom ročnom období a zas a znova som šťastná a vďačná, že som ten pohľad mohla precítiť opäť...

Jazero Koenigssee a polo ostrov Sv.Bartolomeja

Berchtesgaden je úzko spätý so soľou. Soľná baňa, ktorá sa tu nachádza, je najstaršou v Európe, nepretržite fungujúcou dodnes. Lístok nie je najlacnejší, vlastne ako nič v Bavorsku a Berchtesgadene, kam chodí ročne okolo 2 mil. turistov ...a niektorí ľudia premýšľajú, či ísť, alebo nie. Spravidla každý, kto sa rozhodne, že soľnú baňu navštívi, mi nakoniec povie, že je rád, že to bolo skvelé – pretože tá prehliadka aj skvelá naozaj je. Nie je to klasická návšteva soľnej bane, na akú sme väčšinou zvyknutí, táto soľná baňa ponúka zážitok a zážitok je to, čo si zapamätáme najviac, to čo nám tvorí spomienky. Pre mňa je to zážitok zakaždým, odhliadnuc od toho, že ju už poznám snáď naspamäť, ale  tá krátka plavba podzemným jazerom spolu s hudbou a laserovou show, je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý prežijem vždy rada, naplno a so všetkými emóciami, ktoré k tomu patria.

O Berchtesgadene, Orlom hniezde, jaskyni, jazere Koenigssee, alebo o likéri a  všetkých ostatných krásach a atrakciách,  by som Vám vedela písať oveľa viac...tým, ktorí sa rozhodnete pre zájazd s nami, to porozprávam tam, keď sa budete pozerať na tú krásu dookola, keď budete vidieť miesta o ktorých hovoríme, pretože medzi tým, či čítate, alebo to sami  zažijete, je najväčší rozdiel v tom, že teraz čítate iba moje zážitky a spomienky, kým návštevou Berchtesgadenu nadobudnete tie svoje, ktoré si budete pamätať do konca života.

Slávka Nováková

Zájazd NP Berchtesgaden a Hitlerovo Orlie hniezdo ( s možnosťou návštevy bunkrov ) si môžete zakúpiť TU.

NAŠE TIPY

Akciová cena 1499 €
Pôvodná cena 1889 €
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Akciová cena 1499 €
Pôvodná cena 1779 €
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
969 €
Rumunsko - Transylvánia

5dní/ 4 noci |VSTUPY A POISTENIE V ...
Akciová cena 899 €
Pôvodná cena 935 €
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT