Petrohradská Ermitáž

Dátum: 2020-06-22 12:08:16

ERMITÁŽ vznikla pôvodne ako súkromná zbierka cárovnej Kataríny II.

Ilustrácia

Petrohradská ERMITÁŽ /podobne ako moskovská Treťjakovská galéria/ oznámila, že zahájila prípravy, aby mohla „v najbližších mesiacoch“ opäť otvoriť svoje brány a privítať návštevníkov. Ozaj, viete, že slávna petrohradská Ermitáž, ktorej zakladateľkou bola v r.1764 Katarína II. Veľká ,má vo svojich zbierkach viac ako 3 mil. exponátov a ročne ju navštívi 3 mil. návštevníkov?

Petrohrad

ERMITÁŽ vznikla pôvodne ako súkromná zbierka cárovnej, ktorá odkúpila 225 obrazov od berlínskeho odchodníka určené pre pruského kráľa Fridricha II.. Ale jeho pokladňa bola po vojne prázdna a tak Katarína II. rada využila príležitosť a obrazy odkúpila. Získané diela vystavila v práve dokončenom ZIMNOM PALÁCI, steny ktorého tak vyzdobila Rembrantom, Rubensom, van Dykom, Tizianom ... Tento zberateľský koníček Katarínu II. veľmi zaujal a keďže mala aj takmer neobmedzené finančné zdroje, začala skupovať prostredníctvom svojich agentov po Európe obrazy.

Existujúce priestory časom nestačili pre rozrastajúce sa zbierky, a preto pristavali k Zimnému palácu ešte počas panovania Kataríny II. Veľkej menšiu budovu-MALÚ ERMITÁŽ a neskôr STARÚ ERMITÁŽ. V Malej Ermitáži si cárovná zriadila súkromné priestory, kde prijímala svojich priateľov. Podľa názvu, ktoré týmto priestorom dala / v duchu módnej francúzštiny ich volala „ermitage“, tj. pustovňa, samota/ dostalo svoje meno i novovzniknuté múzeum – ERMITÁŽ. Poslednou budovou tvoriacou jeden celok s komplexom budov múzea bola NOVÁ ERMITÁŽ, postavená vnukom Kataríny II. Veľkej – Mikulášom I.

Petrohrad

Je paradoxné, že najviac exponátov získala Ermitáž pri znárodňovaní po VOSR, kedy boľševici vyvlastnili zbierky ruskej šľachty, ktorá bola nútená z Ruska utiecť. Súčasne pri preberaní moci sovietmi sa v chaose, v ktorom sa krajina ocitla, aj „nenávratne stratilo“ veľa exponátov, často boli vzácne exponáty použité na splácanie štátneho dlhu boľševikmi /napr. dve desiatky obrazov takto skončilo vo washingtonskej Národnej galérii/.

Petrohrad

Dnes návštevníci môžu obdivovať nádherné interiéry palácov múzea, v ktorých sú vystavené obrazy, sochy, dvorné kočiare, úžitkové umenie, vzácne tapisérie, zbierka byzantského umenia a iné. Do múzea Ermitáž sa vstupuje Hlavným alebo Jordánskym schodiskom. Úchvatná je Trónna sála, Vojenská galéria generálov z bitky s Napoleonom v r.1812 a veľa iného. Návšteva Ermitáže je nezabudnuteľným zážitkom na celý život!

Petrohrad

NAŠE TIPY

1390 €
TISÍC CHUTÍ ARMÉNSKA A GRUZÍNSKA
8 dní/ 7 nocí | Raňajky | 4*hotely
VSTUPY A POISTENIE V CENE GRATIS
749 €
VIANOČNÁ MOSKVA - ČAROVNÉ VIANOČNÉ TRHY ...
4 dni/ 3 noci | Raňajky
VSTUPY A POISTENIE V CENE GRATIS
1350 €
AZERBAJDŽAN - ZÁJAZD PLNÝ PREKVAPENÍ
9 dní/ 8 nocí | Raňajky | 4*hotely
VSTUPY A POISTENIE V CENE GRATIS
1189 €
MOSKVA A PETROHRAD - Zájazd na Veľkú noc ...
6 dní/5 nocí | Veľká Noc 2021
VSTUPY A POISTENIE V CENE GRATIS
Naši partneri
SACKA
SACKA
Sme členom Slovenskej Asociácie Cestovných Kancelárií A Cestovných Agentúr
DESCART
PRIMAPRINT
ZIAPHARMA