Spoznávame Viedeň - Ako vznikla Viedenská Ringstrasse

Dátum: 2017-10-02 16:53:10

Domov monumentálnych stavieb ako Prírodovedno-historické múzeum, Umelecko-historické múzeum, Viedenská štátna opera, Parlament, alebo mnohých veľkolepých šľachtických domov.

Ilustrácia

Stred Viedne je jedným z najpôsobivejších historických centier v Európe. Staré mesto tvorí spleť veľkolepých nákupných tried posiatych množstvom úžasných veľkolepých historických pamiatok. Kärtner Strasse, Graben, či Kohlmark, sú lemované budovami predovšetkým z prelomu 19. a 20. st., ktoré dodnes dýchajú cisárskou atmosférou.

Centrum Viedne obopína hlavná okružná trieda Ringstrasse – jeden z najkrajších bulvárov na svete, ktorý je domovom mnohých z najznámejších viedenských pamiatok. Ringstrasse má 5,3km, dosť dlhá na to, aby sa stala domov monumentálnych stavieb ako Prírodovedno-historické múzeum, Umelecko-historické múzeum, Viedenská štátna opera, alebo Parlament, alebo mnohých veľkolepých šľachtických domov.

Viedeň
Viedeň

Písal sa rok 1857, keď cisár František I. vyslovil slávnu a nesmrteľnú vetu „ Je to moja vôľa! „ Historické vyhlásenie cisára sa objavilo ešte v tom istom roku vo Wiener Zeitung.

Pôvodným zámerom cisára Fratiška I. bolo vybudovať monumentálnu triedu pre veľkolepé vojenské prehliadky, bulvár ktorý mal byť symbolom cisárskej moci. Výstavba viedenskej Ringstrasse, ktorá vyrástla na mieste bývalých zbúraných mestských hradieb, trvala viac ako 30 rokov a bola majstrovským dielom v oblasti mestského plánovania. Viedenská Ringstrasse je dodnes je jedným z najkrajších bulvárov na svete!

V roku 1858 bola vyhlásená architektonicko – urbanistická sútaž, ktorej súčasťou bolo viac ako 50 projektov. Najslávnejšími architektami, ktorí sa podielali na výstavbe a sú zodpovední za vzhľad Ringstrasse boli Theophil von Hansen, Heinrich von Ferstel, Gottfried Semper a Carl von Hasenauer. Ich budovy boli postavené v historickom štýle, v ktorom použili prvky starších architektonických slohov gotiky, baroka, či renesancie.

Viedeň zájazd
Umelecko - historické múzeum

Náročná výstavba, ktorá vyžadovala tvrdú prácu a veľké úsilie. Na výrobe tehál a stavebného materiálu sa podieľali predovšetkým českí a moravskí prisťahovalci, v náročných podmienkach v mestských tehelných závodoch. Ringstrasse bola oficiálne  a slávnostne otvorená 1.mája 1865. V tom čase bola dokončená iba časť . Na Ringstrasse nevyrástli ale iba reprezentatívne cisárske budovy, ako centrum cisárskej a aristokratickej spoločnosti, ale i mnohé vily vyššej bužoázie, či postupne i židovskej buržoázie, ktorá časom získala plné práva na výstavbu svojich víl.

Viedeň zájazd
Viedenská štátna opera

Medzi najkrajšie a najvýznamnejšie budovy patria: Viedenská štátna opera, Parlament, Radnica, Dvorné divadlo, Univerzita, Umelecko – historické a Prírodovedno – historické múzeum, Budova Viedenskej burzy, Votívny kostol, kaviarne, či park ako priestor pre oddych a relax. Viedenská Ringstrasse je dnes najdôležitejšou dopravnou tepnou Viedne, prechádza ňou električka, ktorá má len jednu trať, vedie pozdĺž bulváru.

 

Zájazdy do Viedne:

Viedeň deň múzeí

Viedenské zámky Schonbrunn, Belveder, Hofburg

NAŠE TIPY

To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
India - pestrofarebný unikát

10 dní / 9 nocí 3-4* hotel | RAŇAJKY
Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT