Stalinove vysotky

Dátum: 2020-03-26 17:13:05

..alebo sedem sestrier

Ilustrácia

Počas vlády Stalina boli po Moskve vystavené prvé mrakodrapy v Rusku, tzv. Stalinove vysotky. Nesú tiež pomenovanie 7 sestier. V pojojnovom období sa totiž Sovietsky zväz snažil týmto dokázať, že nie len v Amerike vedia stavať mrakodrapy, ale aj v Rusku. Sú postavené v osobitom štýle, ktorý sa nazýva socialistický realizmus – ktorý mal svojou veľkoposťou zvestovať slávu a úspechy komunizmu.

Moskva

Pôvodne sa počítalo s výstavbou 8-mych mrakodrapov. Výstavba 8-meho mrakodrapu mala byť na mieste, kde sa dnes nachádza park Zarjadje, ale posledná sa už nerealizoval a tak zostalo v Moskve 7 sestier a niekoľko ich nevlastných -  podobných stavieb je postavených po východnom bloku.

Všetky sú si veľmi podobné, postavené v rovnakom štýle, na vrchu zväčša ukončené 5 cípou hviezdou, ale predsa je medzi nimi veľa rozdielov. Na návrhoch sa podieľalo mnoho mladých architektov, samozrejme neprebiehal žiadny konkurz, ale záviselo to od Stalinovej vôle.

 

Prvým z mrakodrapov bola Lomonosova univerzita – na Vrabčích horách. Pracovali tu tisícky väzňov a keď bola sčasti postavená, boli tu aj ubytovaní, aby sa ušetrilo na ubytovaní a doprave. So svojimi 240m bola v roku 1990 najvyššou budovou v Európe.

Po Lomonosovej univerzite bol postavený Hotel Ukrajina ( dnes Riverside ), ktorý má 186m a v tom čase bol navyšší hotel na svete.

Ďalším v poradí bol Obytný dom na Kotelničenskom nábreží. V dome sa nachádzalo 700bytov a malo to byť tzv. komunálne bývanie. Myšlienka komunálneho bývania vôbec je vynálezom ruského socializmu, kedy sa do malého priestoru natlačí čo najviac bytových jednotiek, aby sa ušetril priestor, čiže vlasne Obytný dom na Kotelničnom nábreží bol prvých predchodcom všetkých činžiakov, ktoré sa neskôr stavali po celom východnom bloku a stavajú sa dodnes.

Ministerstvo zahraničných veci – má 172m. Pôvodne sa nepočítalo s vežou, tá bola naprojektovaná neskôr na Stalinove želanie. Keďže ale pôvodný projekt nepočítal s ďalším zaťažením, je postavená z  iného odľahčeného materiálu, preto  má aj inú farbu. Je to jediná s vysotiek, ktorá nie je ukončená 5-cípou hviezdou. Po Stalinovej smrti architekt, ktorý budovu navrhoval, žiadal Chruščova, aby bola veža odstránená – Chruščov vraj ale žiadosť zamietol so slovami – "Nechajte tú vežu tak, ako pamätník Stalinovej hlúposti".  Okrem toho že nemá hviezdu spoznáte budova na prvý pohľad tak, že má navrchu obrovský sovietsky znak o rozlohe 144m2.

Ďalším obytným domom, je Dom na Kudrinskom námestí. Budova má 160m a bývali tu pôvodne funkcionári KSSS. Bol posledným so stavieb.

Hotel Leningradskaya – dnes Hilton Moscow Leningradskaya Hotel – najluxusnejším hotelom v Moskve, dominantou Komsomolského  námestia ( pri Leningradskom vokzale ). Nachádzal sa aj v Guinessovej knihe rekordov, lebo sa tu nachádzal najväčší luster na svete. Dodnes visí v hotelovej hale a presahuje cez 7 poschodí. Zvonka sa odlišuje od iných vysotiek hlavne farbou, fasáda je kombinovaná červeným mramorom, ktoré sa vertikálne tiahnu fasádou. Architekt získal za tento návrh Stalinovu cenu, ale o 7 rokov na to mu bola odobraná, lebo vraj preinvestoval strašne veľa peňazí. Za rovankú cenu, by vraj mohol namiesto vyše 300 iziev posatviť aj 1000, obsadenosť je 20% a ceny izby vyššia o 50%, takže z takých ekonomicých dôvodov, mu cena bola odobratá.

Neďaleko od Hotela Leningradskaya je Administratívna budova v časti Krasnaje Vorota, Červená brána – čo bolo kedysi miestom vstupu cez Moskovské hradby. Budova má 133 m a je považovaná za najviac ruskú, lebo obsahuje aj prvky ruskej architektúry 17st, Na prvý pohľad sa Vám môže zdať, že budova je naklonená do strany, nie je to však iba ilúzia, naozaj je naklonená. Ocelové nosníky sú tak skonštruované zámerne, pretože to bolo mäkké podložie a rátalo sa s tým, že po postavení a roztopení zamrznutej zeme sa vyrovná, ale nestalo sa tak, zostáva naklonená.

Podobné stavby po východnóm bloku – Lotyšská Akadémia vied v Rige, dostal prezývku Stalinova narodeninová torta. Palác kultúry vo Waršave – Poľsko ho dostalo ako „dar sovietskych narodov“ od Stalina v rámci povojnovej obnovy Warsavy. Pre Poliakov je ale symbolom sovietskej nadvlády a nemajú k budove pozitívny vzťah. Na Budove je urobená vyhliadkova veža a odtiaľ je vraj najkrajší pohľad na Waršavu – pretože je to jediné miesto, odkiaľ samotnú budovu nie je vidieť. V ČR je to Hotel Internacional – pôvodný hotel Družba – pôvodne mal patriť armáde, ale ukázalo sa že tak nákladnú a veľkú budovu si armáda nemôže dovoliť a urobil sa z nej hotel, ktorý za socializmu prevádzkovala cestovná kancelária Čedok. Zachovala si niekoľko prívlastkov, ako Lomonosova univerzita, Čepičkov barák ( min armády ktorý inicioval postavenie ) alebo Sen šialeného cukrára.

Vysotka na foto: Ministerstvo zahraničných vecí

Stalinove vysotky si určite pozrieme aj na našich zájazdoch:

https://www.travegotour.sk/vysledky-hladania?page_id=279&typ=&krajina-oblast=463&doprava=&termin=

NAŠE TIPY

Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Tisíc chutí Arménska a ...

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT