Top 8 Azerbajdžanu

Dátum: 14.07.2022

8 najkrajších vecí v ohňovej zemi

Ilustrácia

Spojte hory a polosuché pláne ťahajúce sa nekonečne k obzoru s historickými mestami. Teraz pridajte divokú zver, oheň a stovky kilometrov pobrežia, aby ste získali predstavu o skutočnej kráse Azerbajdžanu.

Tu je náš prehľad najkrajších miest v Ohňovej zemi.

1. Baku

Baku je jedným z najkrajších miest v Azerbajdžane vďaka svojmu modernému centru mesta a historickému starému mestu. Flame Towers tvoria ústredný bod hlavného mesta a rozsvietia sa po západe slnka. Icheri Sheher, stredoveké jadro, zaujme ako ukážka islamských štýlov architektúry, zatiaľ čo staré mesto lemujú honosné európske fasády. Najkrajšie atrakcie sú pozdĺž Baku Boulevard, dlhej promenády pri Kaspickom mori, a i z kopca pri Martyrs' Lane je nádherný výhľad. Baku je hlavné mesto Azerbajdžanu. Je tiež najväčším mestom krajiny. Mesto ležiace v oblasti Kaukazu a Kaspického mora leží asi 28 metrov pod hladinou mora, v dôsledku čoho je tiež najnižšie položeným hlavným mestom na svete.

 

2. Sheki

Sheki je jedným z najkrajších miest v Azerbajdžane, pretože je akoby posiate krásnymi domami s pestro maľovanými bránami, živými kaviarňami, platanmi, kamennými budovami a dláždenými ulicami. Počas pobytu v Sheki môžete navštíviť neuveriteľný Letný palác Sheki Khan a tiež fotografovať jeho Zimný palác. Zimný palác je v rekonštrukcii od roku 2010. Kamenný karavanserai je pôvodným akoby motelom, priestorom obchodníka s hodvábnou cestou a je historickým a architektonickým skvostom mesta Sheki.

 

3. Azerbajdžanské víno

Kaukazské víno je legendárne ! Zatiaľ čo gruzínske víno jasne žiari vo svetle reflektorov, hneď za hranicou leží Azerbajdžan. Oba tieto regióny sú si podnebím a geológiou podobné, preto pri návšteve oboch ochutnajte niektoré z miestnych vín. V Azerbajdžane nájdete podobné techniky a tradície ako v Gruzínsku, vrátane použitia amfory na fermentáciu a niektorých jedinečných odrôd hrozna, ako sú Madrasa a Saperavi. Navštívte jednu z novších vinární v Baku, ako napríklad Kelfi, a získajte celú škálu vedomostí a chutí . Existuje dokonca aj víno z granátového jablka, čo je to celkom špecifická chuť !

 

4. Bahenné sopky

Azerbajdžan má najvyšší počet bahenných sopiek na svete. V Azerbajdžane je celkovo 350 bahenných sopiek z celkového počtu 700 na svete. Bahenné sopky miestni nazývajú Yanardag alebo Bozdag alebo Gaynacha alebo Pilpila. Gobustan je jedným z najobľúbenejších miest v Azerbajdžane, ktorý je známy svojimi kamennými petroglyfmi a bahennými sopkami. Toto miesto existuje približne od roku 8000 pred Kristom a je veľmi známe svojimi kamennými leptami. Ako je možné, že tieto starodávne rytiny - je to až raj petroglyfov - ešte nie su turistickou mekkou, je nám naozaj záhadou – dokonale zachovaná zbierka viac ako 6000 skalných rytín Nájdeme ich na dne skalných stien , ktoré im priam vdychujú život , keď si uvedomíme, e boli vytvorené miestnymi komunitami už pred 40 000 rokmi.

 

5. Yanar Dag - Horiaca hora

Yanar Dag, alebo tiež „horiaca hora“, je ikonickým orientačným bodom Azerbajdžanu a pri priblížení sa k nemu sú záchvevy vzrušenia zaručené. Už od 5. storočia existujú dôkazy, že celý tunajší kopec býval v plameňoch, no postupom času sa zemné plyny pomaly vyčerpali. Dnes zostáva už len niekoľko metrov štvorcových a predpokladá sa, že raz úplne vyhasne. Azerbajdžan má silnú náklonnosť k elementu ohňa, a to natoľko, že ho občas bedekre nazývajú „Ohňovou zemou“. Neďaleko od horiaceho kopca navštívime chrám ohňa Ateshgah; kt má dlhú históriu ako pútnické miesto nielen pre hinduistov, ale aj zoroastrijcov. Zoroastrizmus je jedným z najstarších nepretržite praktizovaných náboženstiev na svete s mnohými prvkami, ktoré sú stále prítomné v bohatej kultúre Azerbajdžanu. Oheň je posvätný a v každodennom živote Azerbajdžanov nájdete nespočetné množstvo odkazov na jeho mihotavé plameň. 

 

6. Azerbajdžanský čaj

Len málo vecí je v azerbajdžanskej kultúre tak zakorenené ako čaj. Predpokladá sa, že ker čajových lístkov, ktorý pochádza z Číny, si našiel cestu do Azerbajdžanu cez Hodvábnu cestu už v stredoveku. Prvá čajová plantáž v Azerbajdžane bola založená v juhovýchodnej oblasti Lankaran len relatívne nedávno, v 18. storočí. V súčasnosti sa pestuje aj v regiónoch Masalli, Astara, Lerik a Zagatala. Len si predstavte, že počas sovietskych čias sa Azerbajdžan podieľal viac ako 10 percentami na celkovej produkcii čaju v Sovietskom zväze a len za storočie sa čaj stal miestnou tradíciou číslo jeden. Azerbajdžanci uprednostňujú pitie bohatého čierneho čaju, aj keď občas robia zelený alebo bylinkový čaj – zvyčajne z divokých bylín nazbieraných v horách.

 

7. Khinalug

Khinalug je jedným z najdlhšie nepretržite obývaných miest na svete. Už pred viac ako 5000 rokmi existovala malá dedinka v neprístupných vysokých horách. Vďaka jeho odľahlosti si ľudia dodnes zachovali svoje tradície a kultúru. Ale nielen to: Dedinčania majú dokonca dodnes svoj vlastný jazyk: khinalugštinu - patrí do nakh-daghestských jazykov (severovýchodná kaukazská jazyková rodina). Ľudia v Khinalugu sú moslimovia a na azerbajdžanské pomery veľmi nábožensky založení. V obci sa nachádzajú tri mešity: moslimská mešita Abu z 12. storočia, mešita Pirdzhomyard zo 14. storočia a mešita Sheikh Shalbusa. Okrem toho tu existuje mnoho ďalších svedkov náboženskej a kultúrnej minulosti, ako sú sväté hroby, jaskyne a kultové miesta. Nielen moslimovia, pretože predtým, ako Khinaliger konvertoval na islam, boli zoroastrijci. Ľudia z Khinalug nazývajú svoju dedinu Kyat. Veria, že sú priamymi potomkami biblickej postavy Noeho.

 

8. Tradičná azerbajdžanská kuchyňa

je najcennejším aktívom krajiny. Azerbajdžanské jedlá sa podávajú nielen v kaviarňach a reštauráciách, ale takmer v každej domácnosti. Množstvo mäsa, rýb, zeleniny, korenín a korenín robí túto kuchyňu jedinečnou. Národná kuchyňa ponúka rôzne pilafy, šťavnaté ražniči, yarpag dolmasi (mleté mäso zabalené v hroznových listoch), koláče kutab, rybie pokrmy, sladkú baklavu, shekerburu (sladké pečivo plnené orieškami a cukrom), shor-gogal (okrúhla žltá žemľa ), plnené semiačkami feniklu a anízu a ochutené kurkumou, soľou a korením) a džemom z melónu alebo olív. Azerbajdžanci si tiež pochutnajú na rôznych polievkach, vrátane kufta bozbash (mäsová polievka), piti (mäsová a gaštanová polievka), sulu khingal (barania polievka), hamrashi (rezancová a mäsová polievka) a toyuk shorbasi (kuracia polievka), podávané so šarbatom (nápoj vyrobený z ovocia, bylín alebo okvetných lístkov) a/alebo ayran (studený slaný jogurt.

 

Spoznajte  Azerbajdžan v plnej kráse a vychutnajte si ho s nami!

NAŠE TIPY

9 pokladov Saudskej Arábie

9dní /8 nocí 3-4* hotel | Raňajky
Rumunsko: Transfagaraš - ...

7 dní/ 6 nocí |VSTUPY V CENE
Azerbajdžan - Zájazd plný ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Irán- Perzská chuť Orientu

10dní / 9nocí 3*-4* hotel
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT