Vianočné trhy v Bukurešti

Dátum: 17.09.2022

Bukureštiansky vianočný trh je veľmi tradičný a dodá vám skutočný pocit rumunských Vianoc.

Ilustrácia

Bukurešť

Bukurešť je veľké , no málo objavené mesto , kam sa mnohí turisti, ktorí už v Rumunsku boli, vlastne ani nedostali. Väčšinou ostáva v hľadáčiku turistov prekrásna Transylvánia. Ale Bukurešť ? Tá rozhodne má čo ponúknuť , napriek tomu v programoch nie je – od Transylvánie je trochu od ruky. A teda – čo tak si ju pozrieť v predvianočnom šate? Poďme spojiť spoznávanie rýchlo rastúceho hlavného mesta krajiny s prekrásnymi atmosférickými vianočnými trhmi, dobre sa najesť, spoznať tajomnú históriu mesta a nakúpiť skvelé darčeky, ktoré o pár dní zabalíte pod stromčekom!

Vianočná atmosféra Bukurešti?

V okolí mesta sú ulice zdobené rozprávkovými svetlami . Aj tie veľké komunistické budovy sú zdobené slávnostnými projekciami , pouliční predajcovia predávajú všetky druhy úžasných pochúťok, ako sú pečené gaštany a palacinky s Nutelou. KDE SÚ BUKUREŠSKÉ VIANOČNÉ TRHY? Hlavné mesto Rumunska označuje Námestie ústavy, oblasť pred dramatickým palácom parlamentu, za oficiálne trhy. Toto je najväčší trh v meste a priťahuje viac ako 1 milión návštevníkov ročne (a to trvá v skutočnosti len jeden mesiac!). Nebojte sa, nepôjdete na trhy niekam do malého mesta na Balkáne. Toto je naozajstný zážitok !

Vianočné trhy Bukurešť

Prečo navštíviť Bukureštiansky vianočný trh?

Je veľmi tradičný a dodá vám skutočný pocit rumunských Vianoc. Nachádza sa tu viac ako 100 drevených stánkov s domácimi remeslami a potravinami, OBROVSKÝ 30-metrový vianočný stromček, betlehemy, klzisko, živé koledy a koncerty a možnosť stretnúť Santa Clausa. Ráno sa nemôžeme prejesť. Uistíme sa, že ochutnáme čo najviac miestnych jedál a zapijeme to vínom Vin Fiert – rumunským slovom pre varené víno. Niektoré tradičné potraviny, kt nemožno vynechať, sú sarmale, kurtos kolak, polenta, klobásy a cozonac. Tradičné jedlá, nápoje a suveníry Všetky dobroty sú zhromaždené na jednom mieste. Najmä tradičné jedlá ako bravčové špeciality, fasole cu ciolan a sarmale. Pečivo a sladkosti majú ale tiež svoje čestné miesto: Cozonac: tradičný sladký chlieb, ktorý zahŕňa zmes mlieka, múky, cukrového droždia a plnky z nasekaných vlašských orechov s cukrom, ktoré sa pred pečením zmiešajú. Je to tradičné jedlo pre celú juhovýchodnú časť Európy a zvyčajne sa pripravuje na špeciálne sviatky, ako sú Vianoce. Domáca čokoláda: obľúbená pre každého. Nie je to čokoláda, na ktorú by ste boli zvyknutí, ale je vyrobená zo sušeného mlieka. Do zmesi sa bežne pridávajú vlašské orechy, hrozienka a iné korenie. Varené víno alebo Vin Fiert: nie je nič, čo vás lepšie zahreje a privedie do ducha Vianoc v Bukurešti, ako varené víno. Varené spolu s cukrom, škoricou, jablkom a plátkami pomaranča pre úžasnú chuť. Pivá a čaje remeselníkov: Rumuni sú hrdí na množstvo rastlín, ktoré rastú všade a dá sa z nich pripraviť úžasný a zdravý čaj. Ale ak nie ste milovník čaju alebo vína, zamilujete si remeselné pivo. Alternatív je tu pomerne veľa a ľahko ich spoznáte podľa „ručne vyrobeného“ vzhľadu fliaš. Suveníry: Rumuni milujú svoje ručne vyrábané suveníry a zvyčajne vyťažia maximum z toho, čo im príroda dáva – teda všetky druhy a veľkosti šišiek, ovocia a konárov. Zároveň vás ohromia ručne vyrobené glóbusy na vianočný stromček s čarokrásnym dizajnom.

Vianočná Bukurešť

Tradičné vianočné večere v Rumunsku

Zvyčajne začínajú predjedlom, po ktorom nasleduje polievka, hlavné jedlo a, samozrejme, dezert. Uff , a veľa nápojov pred večerou, počas jedla a nápojov po jedle. Salata de boeuf (šalát Boeuf): nie je to, čo by ste očakávali. Názov môže byť šalát, ale pozostáva z varenej koreňovej zeleniny, zmiešanej s kyslou uhorkou a majonézou. Salata de vinete (baklažánový šalát): ďalší šalát s majonézou. Baklažány sa upečú a urobí sa z nich pasta. Neskôr pridáme nakrájanú cibuľu a majonézu. Jedna z najlepších vecí vôbec. Piftie: aspikový recept pripravený z bravčového, kuracieho alebo husacieho mäsa s množstvom cesnaku. Je dosť ťažký, ale veľa Rumunov si to naozaj užíva. Sarmale (Kapustové rožky): najznámejšie rumunské hlavné jedlo, podávané na sviatky ako Vianoce alebo Veľká noc. Vyrába sa z mletého bravčového mäsa zmiešaného s ryžou, zeleninou a zabalené do kapustných listov. Potom sa pomaly varia celé hodiny a podávajú sa s teplou polentou a kyslou smotanou. Bravčové špeciality: sem patria klobásy, slanina, toba, caltabos a iné. Už sa vám zbiehajú slinky? Rumuni milujú Vianoce.

Vianoce v Rumunsku pred pár rokmi

Aby sme však lepšie pochopili ich zvyky a prečo uvidíte toľko jedla (a jedlo tu je naozajvychvaľované), musíme sa vrátiť trochu späť v čase. Počas komunizmu nebolo podporované chodiť do kostola. Vlastne tu ani nemali Ježiško alebo Santa Clausa – volajú ho tu Mos Craciun (Dedo Vianoc by bol perfektný preklad); kedysi museli mať Mos Gerilu – alias deda Frosta – niečo ako Mrázika. Keďže diktátor Ceausescu trpel cukrovkou, rozhodol sa, že celá krajina by mala mať špeciálnu diétu. A teda jednu, ktorá zahŕňala obmedzenia. Väčšina z Rumunov by teda mäso jedla len cez víkend – a niečo sladké tiež. Navyše by mali všade obrovské rady – a ani by nevedeli, či si budú môcť niečo kúpiť (ak príde kamión s mäsom alebo výrobkami). Na Vianoce bola veľká vec, že mohli mať pomaranče. Takže mať stôl s mnohými jedlami bolo niečo obrovské. A pre mnohých z nich sa vianočné dospievanie spája s vôňou cozonaku – špeciálneho druhu koláča zo sladkého cesta , plneného kakaom, orechmi alebo inými plnkami, v závislosti od preferencií toho, kto ho pečie – a sarmale – áno, známe kapustové rolky a pomaranče. Komunizmus bol obdobím nedostatku. Nebolo dosť jedla, nebolo dosť peňazí, nebolo veľa možností/výberov. Takže áno, mnohí teraz cítia potrebu predviesť sa ..

Vianočné trhy v Bukurešti dnes

Nájdete tu viac ako 100 drevennýh stánkov s rôznymi výrobkami – ručná výroba, sladkosti, jedlo, vianočné ozdoby, tradičné odevy, suveníry a iné. Nájdete tu „ie“ – tradičnú rumunskú blúzku, ručne maľované glóbusy, obrazy, keramické predmety, prírodné mydlá a ekologické výrobky, bábiky, kožené výrobky, drevené výrobky, kabelky, ikony na skle a množstvo potravinárskych vecičiek. Musíme vás varovať: bude ťažké si niečo NEKÚPIŤ – alebo kúpiť len pár vecí. Rumuni MILUJÚ tradičné veci, a robia ich naozaj krásne. Ako však už možno tušíte, počas víkendu sa konajú špeciálne programy, deti sa môžu tešiť na špeciálne aktivity – vláčik, kolotoč, klzisko. Každý víkend máte večer koncerty. Pozvaní sú rumunskí speváci z mnohých žánrov. Aj keď nerozumiete textom niektorých skladieb, atmosféra je skvelá a môžete tak trochu objaviť rumunskú hudbu. Pozvané sú teda nielen speváci spievajúci známe songy známych spevákov, ale aj tradičné hudobné skupiny , speváci a folklórna hudba.

Vianočné trhy v Bukurešti sú pre nás neobjaveným, ale určite zážitkom, ktorý treba na miesto klasickej Vianočnej Viedne určite vyskúšať. Poďte s nami letecky na Vianočné trhy do Bukurešti a o skvelú predvianočnú atmosféru a výborné nákupy máte postarané!

 

NAŠE TIPY

Irán- Perzská chuť Orientu

10dní / 9nocí 3*-4* hotel
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
9 pokladov Saudskej Arábie

8dní /7nocí 3-4* hotel | Raňajky
7 Divov Jordánska

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT