Informácie

Nezabudnuteľný zájazd naprieč Iránom odhaľuje tajomstvo Orientu všetkými zmyslami - sýtou chuťou farieb, tónov a krás, ktorých matnú predstavu zhmotníte do nezabudnuteľných celoživotných spomienok. Zájazd do Iránu je to pravé orechové sústo duše cestovateľa.

Letecká doprava
Skupina: 6 - 20 osôb
Raňajky
Komplexné služby

Do Iránu? Áno!

Irán, skutočný Orient, absolútna odlišnosť, odkaz Perzskej ríše, pozostatky dávnych čias, dych berúce bohatstvo, umelecké i materiálne, v modernom Teheráne, vo výzdobách kráľovských palácov a mešít, na strane druhej jednoduchosť a dobrosrdečnosť obyčajných ľudí. Vydajte sa spoznávať Irán a spoznáte pravú chuť Orientu všetkými zmyslami sýtou paletou farieb, tónov a krás, ktorých matnú predstavu zhmotníte do nezabudnuteľných spomienok. Zájazd do Iránu je to pravé orechové sústo duše cestovateľa.

 

Zájazd Irán - Perzská chuť Orientu - pre akého cestovateľa je vhodný?

Aj pre náročných, ktorí chcú pocítiť atmosféru starobylej perzskej ríše, orientálneho blahobytu a hodvábnej cesty cez večne živú kultúru a tradície iránskeho národa.

Oznam

Cena za zájazd je konečná bez ďalších skrytých poplatkov. Všetky poplatky v cene, vstupy, transfer z BA, dodatočne neplatíte žiadne poplatky. Cena nezahŕňa iba tipy a sprepitné.

Destinácia

Blízky a Stredný východ

odlet

Viedeň (tam + prestup)/Shiraz (späť + prestup)

prílet

Teherán/Viedeň

v cene
Transfer: BA - letisko a späť
Letecká doprava (podpalubná a príručná batožina)
Ubytovanie: 3* hotely
Raňajky
Všetky transfery počas pobytu (podľa aktuálneho programu)
Víza a registrácie
Pobytová taxa
Program a organizácia
Balík vstupov
Sprievodcovia: slovensky hovoriaci a miestny
Audioguide systém na odposluch sprievodcu
Tradičná večera v iránskej rodine
nie je zahrnuté v cene
Cestovné poistenie: 6,50 €/os./deň
Sprepitné: 50 - 60 €/os. (podľa veľkosti skupiny, platba pred zájazdom)
Príplatok za 1-lôžkovú izbu: 365 €. V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke a my Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie, príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.
parametre zájazdu

10 dní/9 nocí

Občania SR k cestovaniu do Iránu potrebujú cestovný pas SR, platný 6mes. po návrate z krajiny a víza. Víza vybavujeme za Vás. V pase je potrebná min. jedna voľná dvojstrana na nalepenie víz. Rovnako ak máte z predošlej návštevy Izraela v pase izraelskú pečiatku, v tomto prípade je potrebné dať vystaviť nový pas. K vybaveniu víz je potrebných 30dní, preto objednávanie zájazdu na poslednú chvíľu nie je vhodné. Pri vybavovaní víz menej ako 30dní pred odchodom na zájazd účtujeme poplatok navyše 39€/osoba.

Slovensky hovoriaci a miestny

3* hotel - ubytovanie zabezpečujeme štandardne v 2-lôžkových izbách pre dvojice a 3-lôžkových izbách pre trojice. V prípade cestovania 1 osoby je potrebné uhradiť príplatok za 1-lôžkovú izbu. Ponúkame však možnosť nájsť Vám osobu na spoluubytovanie, v tom prípade môžete byť ubytovaní spolu na jednej 2-lôžkovej izbe a nemusíte tento príplatok hradiť. Upozorňujeme, že v krajinách mimo EÚ môže byť štandard 4* hotelov nižší, ako sme zvyknutí v EÚ. Niektoré hotely môžu byť jednoduché, ale vždy sú čisté.

Raňajky sú zahrnuté v cene zájazdu. Čas na obed je pre Vás vyhradený. Navštevujú sa spoločne reštaurácie s výbornou miestnou kuchyňou. Naši sprievodcovia Vám odporučia vždy to najlepšie a najchutnejšie jedlo za čo najlepšiu cenu.

Všetky spoločne plánované vstupy (podľa aktuálneho programu) sú zahrnuté v cene zájazdu.

V Iráne platí mena iránsky rial. Na stravu miniete minimum výdavkom, raňajky sú zahrnuté v cene zájazdu. Zvyšné výdavky tvoria iba suveníry. Žiadne iné poplatky na zájazde neplatíte. V reštauráciách a obchodoch nie je možná platba kartou, je potrebné mať pri sebe aj hotovosť.

Lokálne presuny na prehliadkach a naprieč krajinou zabezpečujeme prostredníctvom našich partnerov klimatizovaným minibusom. Na zájazde je iba minimum peších presunov.

Na zájazde Vám zapožičiame audioguide systém na odposluch sprievodcu, ktorý zahŕňa prijímač, slúchadlá a nabíjačku. Pri používaní, prosím, rešpektujte pokyny sprievodcu a zaobchádzajte s týmto systémom opatrne, keďže jeho hodnota je cca. 50 €/ks.

Wi-fi je dostupná na hoteloch.

Transfer z BA na letisko Viedeň a späť zabezpečuje CK

Let Viedeň- Teherán a späť s jedným prestupom, Pegasus / Turkish...V cene letenky je 1x príručná batožina a 1x 20kg batožina, nie je zahrnutá miestenka.

Veľkosť skupiny sa pohybuje približne od 6 do 20 osôb.

1 - fyzicky nenáročný poznávací zájazd, vhodný pre všetky vekové kategórie, od detí po dôchodcov, minimum peších presunov, presuny minibusom

Termíny zájazdu

Termíny zájazdu

Dátum / dĺžka Sprievodca Dostupnosť Konečná cena
16.09. - 25.09.2024
10 dní / 9 nocí
- Ostávajú 3 miesta 2 549 €
1 989 €
22.10. - 31.10.2024
10 dní / 9 nocí
- Obsadené 2 549 €
1 989 €
19.11. - 28.11.2024
10 dní / 9 nocí
- Ostáva 5 miest 2 549 €
1 989 €
v cene
Transfer: BA - letisko a späť
Letecká doprava (podpalubná a príručná batožina)
Ubytovanie: 3* hotely
Raňajky
Všetky transfery počas pobytu (podľa aktuálneho programu)
Víza a registrácie
Pobytová taxa
Program a organizácia
Balík vstupov
Sprievodcovia: slovensky hovoriaci a miestny
Audioguide systém na odposluch sprievodcu
Tradičná večera v iránskej rodine
nie je zahrnuté v cene
Cestovné poistenie: 6,50 €/os./deň
Sprepitné: 50 - 60 €/os. (podľa veľkosti skupiny, platba pred zájazdom)
Príplatok za 1-lôžkovú izbu: 365 €. V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke a my Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie, príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.

Program a mapa

Program zájazdu

01

1. deň: Odlietame do Iránu

Transfer z BA do Viedne, odlet v popoludňajších hodinách, nočný let, prílet do Teheránu v nočných hodinách.

02

2. deň: Ochutnáme iránsku kuchyňu a pozrieme si Teherán z vtáčej perspektívy.

Na úvod sa zoznámime s Teheránom a okolím. Pozrieme si nádherný palác Golestan - pýchu iránskych kráľovských dynastií plnú prepychu, lesku a nádherného interiéru. Bývalý kráľovský komplex iránskych panovníkov, ktorý je dnes národnou pamiatkou a jednou z najnavštevovanejších atrakcií. Uchváti Vás unikátny Mramorový trón, ktorý je umeleckým dielom, a rozhodne aj Briliantová sála, kde už podľa názvu viete, že Vás pri vstupe do nej čaká fascinujúci a dychberúci... Čítaj viac pohľad, aký možno vidieť len a len v Perzii! Z paláca sa prenesieme do súčasnosti cez to najtypickejšie pre orient - veľký teheránsky bazár Grand Bazar. Na tomto bazári stratíte reč a budete sa cítiť ako v skutočnej perzskej ríši. Iránske rialy už máte zamenené, takže nákupy môžu začať! Vôňa korenín, orieškov, dobrôt, celé uličky nádherných látok, hodvábu, tkanín a všetkého možného! Ten ruch a pokrikovanie obchodníkov! Cítite sa ako na pravom orientálnom trhu! Bez malej taštičky odtiaľto neodídete, táto atmosféra iránskeho bazáru dostane každého. Popoludnie nás čaká ešte Veža Milad - Bordž-e milád, ktorá je symbolom Teheránu. Najvyššia veža v Iráne so svojou výškou 435m a piata najvyššia veža na svete nám poskytne neuveriteľný a nezabudnuteľný pohľad z vtáčej perspektívy na Teherán - metropolu s viac ako 9 miliónmi obyvateľov! Dopravu si ťažko predstaviť, to sa musí iba zažiť. 7-prúdové cesty plné áut a šoférov, ktorí používajú trúbenie ako morzeovku, zdolávame pomaly a s úžasom, ako tak dokážu jazdiť. S programom sme teda opatrní a podľa situácie uvidíme, či stihneme, ale ak áno, tak si pozrieme aj vežu Azadi.

03

3. deň: Dnes v znamení UNESCO, od Kashanu cez horskú dedinku Abbyaneh

Dnes uvidíme až dve "atrakcie" zapísané na zozname UNESCO. Po raňajkách sa vydáme smer Kashan, kde navštívime nádherné záhrady Fin, ktoré sú historickou perzskou záhradou a práve tu prvýkrát pochopíme podstatu a základné pravidlá pravých a do detailov prepracovaných perzských záhrad. V Kashane si pozrieme aj veľmi zaujímavý starý kupecký dom, dom niekdajšieho miestneho bohatého kupca, ktorý je dnes múzeom a fantastickým príkladom typickej iránskej architektúry obytných domov. Popoludní sa... Čítaj viac vydáme na úžasnú cestu naprieč iránskou krajinou a pred Isfahánom zabočíme do iránskych hôr, do horskej dedinky Abbyaneh, zapísanej na zozname UNESCO. Abbyaneh preslávila unikátna kaskádovitá architektúra, tradičný spôsob života, nádherné kroje a hlavne červená farba, ktorá Vám na zelenom horskom pozadí priam ťahá zrak. Abbyaneh je nádherný, o to viac, že je autentický. S pocitom, že kráčate ako po skanzene, si uvedomujete, že ste naozaj svedkom tradičného života v dedinke, kdesi v iránskych horách, ďaleko od civilizácie. Po tomto krásnom zážitku pokračujeme ďalej a vítame ďalší skvost, Isfahán.

04

4. deň: Najväčšie a najkrajšie mesto Iránu, Isfahán

Spoznáme tretie najväčšie mesto Iránu - Isfahán, ktorý sa pokladá za najkrajšie mesto Iránu. Ak sa spýtate Iránca, aké miesta by Vám odporučil, prvé povie svoje rodné mesto a hneď po ňom Isfahán. Je to krásne historické miesto, plné úžasných pamiatok, mesto s príjemnou až podmanivou atmosférou, v ktorej sa už celé storočia miešajú národy, kultúry a náboženstvá. Ako prvé prejdeme na svetoznáme námestie,... Čítaj viac zapísané na zozname UNESCO - Naghsh-e-Jahan. Základy tohto fascinujúceho námestia boli postavené na prelome 16. a 17. st. už vtedy na rozlohe 160 x 560m. Isfahán bolo kedysi významným mestom nielen preto, že ležal na slávnej hodvábnej ceste a bolo miestom prestávky a odpočinku mnohých kupcov z čoho mesto prosperovalo, ale i preto, že bolo systematicky prebudované na základe premysleného urbanistického plánu iránskeho kráľa Shah Abasa v 16. st., ktorý sa počas svojej vlády rozhodol preniesť hlavné mesto krajiny práve do Isfahánu. V Isfaháne navštívime slávnu mešitu Imam Mosque s prekrásnou architektúrou a navštívime aj úchvatný a majestátny Ali Quapu palác, kráľovský palác, rovnako tak nádhernú mešitu Sheikh Lotfollah. Na záver prehliadky si ešte pozrieme aj tradičný iránsky bazár v Isfaháne.

05

5. deň: Katolícka štvrť v Isfaháne a katedrála Vank

V Isfaháne by sme nečakali katolícku štvrť, ale nájdeme ju a je nádherná. Je ňou arménska katolícka štvrť, keďže tu žije početná arménska menšina a my do nej nahliadneme. V moslimskom svete je to pre nás príjemná zmena. Navštívime monumentálnu katedrálu Vank postavenú v roku 1606 zdobenú prenádhernými freskami. Prejdeme sa aj známymi isfahánskymi mostami ponad rieku Zayanderood, ktoré sú v Isfaháne nielen mostami, ale hlavne miestom... Čítaj viac oddychu a stretávania sa, akýmsi spoločenským centrom, kde vidíte Iráncov iba tak sedieť, smiať sa a rozprávať. V Isfaháne si doprajeme aj trochu voľna v meste plnom ľudí, kaviarní, fontán a krásnej zelene.

06

6. deň: Po trase Naein - Yazd

Cestou naprieč úžasným Iránom sa zastavíme v malom púštnom mestečku Naein, ktoré leží na trase Teherán - Yazd. Väčšina turistov tu navštívi iba mešitu Jame Mosque a áno, navštívime ju a my. Pochádza z 8. st. a ide o úplne najstaršiu mešitu v Iráne. Táto jednoduchá tehelná stavba nám ukáže, ako kedysi vyzerali najstaršie mešity. Zaujímavá je i tým, že priamo pod ňou sa nachádzajú tunely, ktoré rozvádzajú vodu... Čítaj viac po tomto púštnom mestečku, kde sa zastavil čas. Naien je ako posiate vchodmi do podzemných pivníc, z ktorých každá píše osud človeka, ktorý denne sedí a pletie koberce, deky, či plášte na špeciálnych krosnách, v útrobách zeme, chrániac sa tak pred vysokými púštnymi teplotami. Jednu z týchto "výrobní" kobercov navštívime a veru si to aj sami skúsime. Na vlastné oči uvidíme nie žiadnu turistickú atrakciu, ale bežnú rutinu človeka, ktorý tu trávi svoj každodenný život. Po návšteve tohto malého iránskeho mestečka cestujeme ďalej do Yazdu, kde aj prenocujeme.

07

7. deň: Yazd

Historické púštne mesto Yazd, ležiace popri niekdajšej Hodvábnej ceste je dôkazom efektívneho využívania obmedzených zdrojov v púštnych oblastiach. Voda do mesta je privádzaná špeciálnym systémom vyvinutým na čerpanie podzemných vôd. Aj hlinená architektúra unikla modernej dobe a Vy pred sebou vidíte tradičné historické mesto s tradičnými domami, mešitami, bazármi, synagógami, či záhradu Dowlat Abad, zapísanú na zozname UNESCO ako súčasť perzských záhrad, ktorú aj... Čítaj viac navštívime. Záhrada Dowlat Abad je známa ako lapač vetra. Svojou mohutnosťou a výškou zelene v skutku bráni návalom silných vetrov z okolitej púšte a pokladá sa dokonca za najväčší lapač vetra na svete. Záhrada, jej okolité budovy a jazierka s aquaduktami boli postavené ako súčasť chánskej rezidencie a my sa v nej budeme cítiť ako v skutočnej Perzii. V Yazde navštívime aj Zendan-e Eskandar, t.j. väznicu Alexandra Veľkého. Traduje sa, že väznica bola postavená v 4. st. Alexandrom Veľkým počas jeho invázie do Perzie. Navštívime aj nádhernú mešitu Amir Chakhmaq, či Vodné múzeum. Yazd je malé, ale v skutku výnimočné mesto, ktoré si zamilujete. Keď budete piť čaj v strede historického mesta, ktoré tvorí spleť murovaných uličiek chrániacich dom na dome ľudí pred slnkom na niektorej z terás, ktorých je tu neúrekom, pri západe slnka, pozerajúc sa na fascinujúcu, pre nás tak neznámu architektúru, budete si chcieť túto chvíľu zapamätať navždy. Je nádherná!

08

8. deň: Starobylý Perzepolis a Nekropolis

Po raňajkách sa vydáme smer Perzepolis - načrieme do histórie tohto starobylého mesta, ktoré kedysi založil Perzský kráľ Dareoios I. v 6. st. p.n.l. ako sídlo perzských kráľov, a ktoré však bolo neskôr zničené Alexandrom Veľkým Macedónskym. Toto miesto je úžasné. Žiadna fotka nevystihne atmosféru dávnej a veľkej perzskej ríše, ktorú cítiť vôkol seba. Fascinujúce stĺpy, dodnes živé vyobrazenia na stenách, monumentálne steny naznačujúce obrovský rozmach Perzepolisu a aj... Čítaj viac samotnej ríše dodnes dýchajú históriou Veľkej Perzskej ríše. Ruiny tohto kedysi významného mesta sú už dnes zapísané na zozname UNESCO. Zdanlivo menej zaujímavá časť programu sa týmto dňom mení na zážitok a nové poznanie - poznanie veľkosti niekdajšej perzskej ríše, ktorou dýcha celý Irán. Perzepolis je jedna z najväčších a najnavštevovanejších iránskych atrakcií, ktorá nás vnesie do dôb grécko-perzských vojen, či čias Alexandra Veľkého. Neďaleko Perzepolisu sa nachádza náš druhý cieľ, významná iránska historická pamiatka - Nekropolis, starobylé iránske pohrebisko vytesané do skál, ktoré ukrýva pozostatky štyroch perzských kráľov - z toho dvoch najvýznamnejších, kráľa Daria I. a jeho syna Xerxa. Máme za sebou naozaj zaujímavý deň.

09

9. deň: Shiraz, Ružová mešita a kulinársky večer

Po raňajkách navštívime jednu prekrásnu mešitu, ktorá je celá umeleckým dielom, mešitu Nasir-ol-molk, alebo tzv. Ružovú mešitu, jednu z najkrajších atrakcií v Shiraze a vôbec jednu z najkrajších mešít v celom Iráne. Najväčšiu popularitu si získala pre svoje jedinečné farebné vitrážové okná, ktoré jej dodávajú neskutočnú atmosféru a veľkolepú mozaikovú výzdobu nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Od cirkevného sa presunieme k svetskému a navštívime palác Quavam... Čítaj viactypickú iránsku historickú vilu Naranjestan palác, ktorú dala kedysi postaviť a vlastnila bohatá kupecká rodina Quavam, jedna z najvplyvnejších a najbohatších rodín v Iráne na prelome 18. a 19. st. Od vily sa presunieme k nemenej zaujímavému Komplexu Zand, ktorý pozostáva z Citadely, mešity, kúpeľov a úžasného bazáru. Určite sa Vám bude páčiť celý komplex, ale ten iránsky bazár, teda presnejšie obrovské trhovisko v monumentálnej orientálnej budove Vás dostane. Perzské koberce, orientálne koreniny, ručne vyrobené výrobky, starožitnosti, no doslova orient v plnej kráse. Posledný večer v Iráne strávime na  dobrej večeri, ktorú sa naučíme pripravovať sami za pomoci iránskych žien.

10

10. deň: Irán sa stáva našou najkrajšou spomienkou.

Prílet a návrat na Slovensko v dopoludňajších hodinách.

 

Program na webstránke je uvedený celoročne, v jednotlivých termínoch môže byť poradie dní alebo postupnosť bodov programu zmenená, pričom jednotlivé body programu zostávajú nezmenené (zmeny v poradí môžu byť ovplyvnené aktuálnymi sviatkami, otváracími hodinami, zmenou termínu zájazdu a následnými zmenami rezervácií v hoteloch a pod.). Zároveň Vám ďakujeme za pochopenie, že si... Čítaj viac v prípade programu vyhradzujeme právo na zmeny a prispôsobenia z objektívnych dôvodov, ak by prišlo k nepredvídateľným udalostiam.

mapa zájazdu

Fotogaléria

Fotogaléria

Recenzie

Testimoniály

Pozri všetky recenzie

Testimoniály

Pozri všetky recenzie

Súvisiace články

Cookies Detaily
Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.