Azerbajdžan. Čo (ne)viete o tajomnej krajine na križovatke kultúr?

Dátum: 2020-02-19 13:06:58

Tam, kde sa kedysi križovala Hodvábna cesta, leží Azerbajdžan...

Ilustrácia

 

Kultúrou, náboženstvom, jazykom a vzdialenosťou je Azerbajdžan od Slovenska ďaleko. I tak máme mnohé z čias dávno minulých spoločné. Ako 2 malé národy, od nepamäti stratené vo veľkých ríšach, bojujúce o svoju nezávislosť. Akurát v Azerbajdžane bol ten boj a história zložitejšia. Pretkaná ako perzský koberec s perzskou, arabskou, tureckou aj ruskou históriou.

Azerbajdžan

Územím Azerbajdžanu viedlo zopár významných obchodných ciest, vrátane Hodvábnej a mieste, kadiaľ  kedysi viedla Hodvábna cesta, leží Azerbajdžan. Jeho domovom je kaukazský región, ktorý patrí k najpestrejším na svete, no má i poriadne konfliktnú povesť. Preto sa Kaukaz, aj Krajina ohňa, ako Azerbajdžan občas volajú, len pomaly dostáva do hľadáčika turistov. Tí, čo ho chcú nájsť (na mape), musia zablúdiť k štítom Kaukazu a ku Kaspickému moru, najväčšiemu slanému jazeru na svete. Krajinu tu obkolesujú traja obri -  Rusko, Irán a z kraja Turecko. A tiež Gruzínsko a Arménsko, ktoré sú spoločne len o niečo väčšie než Azerbajdžan.

Azerbajdžan krajina ohňa

Azerbajdžan má 86 600 km², o pár tisíc viac ako naše Slovensko. A je ľudnatejší. O neveľký priestor sa delí viac ako 8 miliónov obyvateľov. Vo svete o nich hovoria ako o priateľských a pohostinných a takí Azerbajdžanci aj sú. S radosťou vám ukážu prírodné bohatstvá krajiny, ktorá na malé územie vtesnala veľkú rozmanitosť. Môže za to členitý reliéf, výškové rozdiely i teplotné extrémy. Klímu Azerbajdžanu síce opisujú ako miernu až subtropickú, no ortuť teplomera už vyletela na 46 ° C aj prudko padla na - 33 °C. Mrazivé počasie si vás počká najmä v zime, vysoko nad oblakmi na celoročne zasnežených vrcholkoch. Tie dohliadajú z výšky, niektoré viac ako 4 000 metrov (najvyšší vrchol Bazarduzu má 4 466 metrov), na rozľahlé nížiny, ktorými sa preháňajú gazely, šakaly a hyeny. I na sopky, čo na rozdiel od iných hrozivých vulkánov „nevypľúvajú“ žeravú lávu. Ale bahno. Niekedy aj s prímesou ropy. Čierneho zlata, vďaka ktorému sa Azerbajdžan ženie plnou parou vpred.

Azerbajdžan zájazd

A okrem rozmanitej krajiny ohúri zmesou prastarých tradícií a moderna. V jeho mestách, najmä v metropole Baku, sa stretávajú staroveké mešity s monumentálnymi mrakodrapmi, pod ktorými dnes vrčia motory Formule 1. K tomu sa v kuchyni, náboženstve a kultúre snúbi exotickejší, orientálnejší, arabskejší vplyv s tým sovietskym.

Výsledok? Pozoruhodný štát, kde sa budete pýtať, či ste pristáli v Európe, Ázii alebo na Strednom východe. Moslimská krajina, ktorá bola kedysi sovietskou. Miesto, kde pijú čaj v arabských kaviarňach. Spolu s vodkou.

Zájazd do Azerbajdžanu

A kedy cestovať do Azerbajdžanu? Dnes. Teraz. Čo najskôr. Kým Azerbajdžan nezvalcuje masový turizmus. Kedy ale vyraziť, keď krajina s viacerými klimatickými pásmami pozýva na návštevu celý rok. Keď každé ročné obdobie ukáže iné farby, ponúkne iný zážitok. Najlepší čas na návštevu závisí od vás a vašich plánov a očakávaní.

zajazdy do Azerbajdžanu

 

NAŠE TIPY

Rumunsko - Transylvánia

5dní/ 4 noci |VSTUPY A POISTENIE V ...
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
9 pokladov Saudskej Arábie

8dní /7nocí 3-4* hotel | Raňajky
Tisíc chutí Arménska a ...

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT