Festival vody Vardavar - oblievačka po Arménsky

Dátum: 24.07.2022

Ak navštívite Arménsko počas sviatku Vardavar, budete osviežení do poslednej suchej nitky.

Ilustrácia

Jeden horúci júlový deň, môžete zažiť v Arménsku aj prekvapivo osviežujúco. Ak navštívite Arménsko počas sviatku Vardavar, budete osviežení do poslednej suchej nitky. Arménsku sa každoročne oslavuje sviatok Vardavar, kedy sa ľudia navzájom oblievajú vodou. Nie proforma, ako u nás na Veľkú noc, ale doslova oblievajú. Ak počas tohto festivalu vody v Arménsku vyjdete na ulicu, ani nitka na Vás nezostane suchá.

Odkiaľ sa vzal tento zábavný arménsky zvyk?

Vardavar je pôvodne pohanský sviatok, venovaný bohyni vody, krásy, lásky a plodnosti Asthik, ktorú symbolizovali ruže a ružová voda, ktorou šírila lásku… Vard po arménsky znamená ruža a var znamená rásť. Pôvodne sa v deň venovaný tejto bohyni polievali ľudia ružovou vodou, aby si uctili bohyňu a dopriali si lásku, krásu a plodnosť. Postupne sa oslavy menili a prispôsobovali dobe. Neskôr, s prijatím kresťanstva, bol vodný festival prispôsobený ku kresťanstvu a starodávna tradícia začala predstavovať očistenie od hriechov a uzdravenie.

Vardavar v Arménsku dnes

Pôvodným miestom oslavy Vardavaru je pohanský chrám Garni , pretože festival pochádza z pohanských čias. V čase Vardavaru sem  prichádzajú ľudia z celého sveta a samozrejme aj z Arménska. Počas osláv je tu bohatý program, hrajú sa divadellné predsatvenia, vystupujú tanečné súbory, hrajú sa národné piesne a navzájom sa všetci polievajú. Dnes sa vodný festival Vardavar sa oslavuje po celom Arménsku 14. nedeľu po Veľkej noci, obyčajne pripadá na júl a najhorúcejšie dni. Tento sviatok oslavujú Arménci úplne všade, od najmenších dedín až po veľké mestá a hlavné mesto Jerevan, kde naozaj uvidíte plné námestia plné ľudí, vody a ak tam v ten deň budete tak to rozhodne aj pocítite. Davy ľudí , skupinky aj jednotlivci s kýblami vody, fľašami, deti so striekacími pištoľmi a keby len to, polievacie a hasičské autá, ktoré striekajú celé ulice a davy. Sotva vyjdete z toho suchý.

Zvyky spojené s Vardavarom

V kostoloch sa oslavuje tento sviatok distingvovanejšie a s patričnou úctou. Koná sa svätenie vody, ovocia, vysvätiť kňazom sa môže dať ktokoľvek, kto vstúpi do kostola. V niektorých regiónoch Arménska sa v tento deň vypúšťajú holuby. Tento zvyk je spojený s koncom celosvetovej potopy. Niektorí historici spájajú Vardavar s potopou a Noemovým vystúpením z archy. Podľa tradície, keď Noe počas potopy nájde svoje útočisko na hore Ararat, nariadi svojim synom, aby sa navzájom oblievali vodou na pamiatku potopy. V minulosti ľudia zbierali pšeničné klasy na poliach a brali ich do kostola na požehnanie, aby polia neboli poškodené.

A čo turisti v Arménsku počas Vardavaru

Nuž, Vardavar sa turistom nevyhýba, ako aj Vy sa nevyhnete tejto celonárodnej oblievačke. Ešteže je v júli horúco. Môžete ísť po chodníku, mimo davov, ale nikdy neviete odkiaľ to príde. Raz príde spŕška z vedra,  z okna nad Vami, inokedy pri Vás zastaví auto, stiahne okno a dostanete zásah osviežujúcej vody ani sa nestihnete obzrieť kto to bol.

V každom prípade dnes je to obrovský zážitok a show, ktorú nezažijete nikde inde na svete, iba v Arménsku. Pravdou je, že sa v tento deň na tom baví celé Arménsko, ľudia si to užívajú a kto by nedostal riadnu dávku vody, by bol zrejme aj nešťastný.

 

Takže ak sa vyberiete do Arménska 14 týždňov po Veľkej noci, či už sami, alebo s nami, nezabudnite si náhradné tričká a snáď ani striekaciu pištoľ, alebo aspoň fľašu vody :) o zábavu bude postarané!

NAŠE TIPY

Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Azerbajdžan - Zájazd plný ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Balkánske kvarteto

10 dní / 9 nocí 4* hotel | POLPENZIA
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT