Izrael - fascinujúca Masada

Dátum: 2023-08-02 21:53:19

Izrael to nemusia byť len biblické príbehy, ale aj unikátne miesto stojace nad Mŕtvym morom. Týmto miestom je Masada.

 

Ilustrácia

Blízky Východ je prešpikovaný príbehmi a pamiatkami a každá z krajín, ktoré tu ležia má čo ponúknuť. Izrael to nemusia byť len biblické príbehy, ale aj unikátne miesto stojace nad Mŕtvym morom, ktoré dokáže pritiahnuť ľudí z celého sveta. Týmto miestom je Masada a tá vás pozýva na návštevu.

 Izrael masada

Pevnosť Masada, ktorá je opradená príbehmi a legendami má svoje miesto v centrálnej časti Izraelu. Všade naokolo sa rozlieva krajina posiata pieskovými odtieňmi, kde sa striedajú hnedé či tmavé farby splývajúce do jednej beztvarej emócie. Krajinu tvoria neveľké pahorky rastúce z akejsi polopúšte, ktoré sa zastavia na brehu unikátnej vodnej plochy. Práve tu na dosah historickej Masady leží okraj Mŕtveho mora. Ruiny pevnosti videli všetko. Videli to ako sa tadiaľto prechádzali Rimania, ako sa tu menili civilizácie, menili sa tváre, stáročia a videli aj to ako sa Mŕtve more stráca pred očami. Dnes sú jeho brehy o metre, desiatky metrov inde a Masada si to všetko pamätá. Keby vystrela pevnosť ruku, možno by ňou dosiahla aj susedné Jordánsko, pretože hranice týchto krajín ležia odtiaľto vzdušnou čiarou necelých päť kilometrov. Zaujímavá poloha, mimo civilizácie, takmer 100 kilometrov od Jeruzalemu, no aj tak sa sem túži pozrieť každý, kto sa ocitne v Svätej zemi. Prečo je tomu tak? Je to príbeh, ktorý v sebe ukrýva!

 

Masadu si všimnete o mnoho skôr než pri nej zastavíte. V diaľke sa vynorí pahorok pripomínajúci stolovú horu aký nemá v okolí obdobu a tak viete, že vás tu čaká niečo unikátne. Pahorok ozdobený ruinami pevnosti vystreľuje do výšky cez 400 metrov! Stačí sa na ňu pozrieť a neviete si predstaviť ako by mohol niekto vôbec pomýšľať na jej dobytie. Čo dobytie, ako sa vôbec niekto rozhodol, že práve tam na vrchole si postaví svoje paláce? Musel to byť obrovský strach pred svetom tam dole, aby sa človek túžil uzavrieť na špičke opusteného vrchu. Ak sa chcete dostať na vrchol Masady dnes, máte na výber dve možnosti. Buď sa pohodlne odveziete modernou lanovkou a za pár minút ste hore, alebo ak máte veľa času a skvelú kondíciu, môžete sa vydať nahor peši po takzvanej „hadej cestičke“. Skutočne sa vlní nahor na pahorok ako obrovitánsky had a kto sa ním vyberie, ten prejde po vlastných okolo šesť kilometrov. Bežne tento výstup trvá dve a pol hodiny, no ak budete fotiť, čo určite budete a oddychovať, čo určite tiež, pokojne si vyčleňte na tento výstup aj tri hodiny. Výsledok bude stáť za to. Ocitnete sa na prahu legendárnej pevnosti Masada.

Masada

Opustená a odľahlá Masada je miestom, kde sa objavovali ľudia už od nepamäti a hoci sa nám jej príbeh spája najmä s rímskou dobou a teda 1.storočím, ľudia poznali Masadu dávno predtým. Najstaršie stopy človeka siahajú dokonca do dôb z pred niekoľkých tisícročí, kedy sa v malej jaskyni zvanej Yoram objavili zrnká jačmeňu vďaka čomu vieme, že pred 6000 rokmi sa tu niečo dialo. Nevieme či tu ľudia bývali dlho alebo krátko, ale ukazuje sa tým na dôležitú historickú stopu v regióne. Masada sa na niekoľko stáročí akoby vytratila z mysle ľudí a napokon sa vynorí z histórie v 1.storočí pr.Kr, kedy sa mal panovník menom Alexander Jannaeus rozhodnúť opevniť ju. Dnes z jeho doby nemáme takmer nič, čoho by sme sa vedeli dotknúť, no historik Josephus Flavius, ktorý sa neskôr stal akýmsi otcom príbehu Masady ho spomína. Veľké dejiny Masady začínajú vtedy, kedy sa pevnosti zmocní Herodes Veľký v 1.storočí pr.Kr. po smrti svojho otca Antipatera. Medzi rokmi 37 a 31 pr.Kr. sa Herodes rozhodne postaviť si okázalé a luxusné paláce ďaleko od Jeruzalema, kam sa utiahne v prípade hroziaceho nebezpečenstva. História Masady sa tak začala navždy meniť.

 

Z lanovky stačí spraviť niekoľko krokov a ocitnete sa za pomyselnou hradbou, kde sa otvorí pohľad na vnútro Masady. Z hradieb vytŕča niekoľko strážnych, kamenných veží a jednou z prvých vecí, ktoré tu uvidíte je obrovská jama slúžiaca ako kameňolom. Stavitelia Masady tak nemuseli pracne všetok kameň vláčiť zdola nahor, ale rovno si ho dolovali neďaleko miest, kde neskôr postavili okázalé paláce. O kúsok ďalej sa objaví prvá rezidencia a už v nej človek pochopí, že sa ocitol na neobyčajnom mieste. Ešte stále tu badať náznaky farebných fresiek zdobiacich steny. Skôr či neskôr si v Masade všimnete aj to, že cez takmer všetky budovy a ich fasády či steny prechádza výrazná čierna čiara. To, čo je nad ňou je rekonštruované a to čo sa nachádza pod ňou je originál, ktorý tu prečkal stáročia. Mnohé časti prešli rekonštrukciou práve preto, aby dali návštevníkovi lepšiu predstavu o tom, ako mohli tieto miesta vyzerať a rozdúchali fantáziu. Za podlhovastými miestnosťami slúžiacimi ako sklady sa objavia ruiny prepychových kúpeľov. Rimania ich milovali a neskôr Arabi prevzali túto koncepciu, ktorú zdokonalili Osmani vďaka ktorým ich máme rozmiestnené od Balkánu až po severnú Afriku. Aj tieto kúpele si nechal postaviť kráľ Herodes. Najprv sa potešíte pohľadom na model a potom vojdete dnu medzi ruiny. Ešte stále viete krásne rozoznať miestnosti, ktoré tvorili kostru kúpeľov a teda miestnosť na studenú, vlažnú aj horúcu vodu. Práve tá posledná, zvaná caldarium mala aj „podlahové kúrenie“ a steny vystlaté dutými tehlami, ktorými prúdil horúci vzduch. Myslelo sa tu na každý, aj ten najmenší detail.

Masada pevnosť

K najzaujímavejším stavbám celej Masady patria Herodove paláce. Schválne píšeme množné číslo, pretože veľký kráľ by svoje ego neuspokojil len s jednou stavbou. Najunikátnejší je Severný palác, ktorý zabral ostrý výbežok celej Masady a má v sebe staviteľského génia. Architekti sa museli doslova vyhrať s terénom, ktorý bol mimoriadne komplikovaný a tak je palác rozmiestnený na troch terasách pričom každá z nich je v inej nadmorskej výške. Symbolom vrchnej palácovej terasy je polkruhová stavba s mozaikami, kde zrejme mohol Herodes bývať, ak by bol v paláci a mal odtiaľto nádherný výhľad na oblasť Mŕtveho mora. Stredná terasa pripomínala kruhový tholos a najspodnejšia, tretia terasa má v sebe dodnes ešte fragmenty farebných fresiek. Mala v sebe dokonca aj vlastný, privátny kúpeľ, skladisko, kuchyňu či nádvorie. Druhým palácom je Západný palác a ten pre zmenu stojí v centre Masady na rovine. Aj on mal v sebe privátne miestnosti, baraky pre vojakov, bazén a kolumbária pre holuby. Tu plánoval príjmať svoje návštevy či usporadúvať bankety.

 

Neďaleko Severného paláca stojí niekoľko beztvarých ruín, ktoré by si nikto takmer ani nevšimol, no práve tam sa mali nájsť kúsky črepov s menami. Sú súčasťou unikátneho príbehu a práve on tvorí legendu celej Masady. V prvom storočí počas vlády Rimanov, po tom ako v roku 70 vyplienili Jeruzalemský chrám sa sem na horu utiahla partia Židov, ktorí si hovorili Zelóti. Rimanom boli tŕňom v oku a preto sa ich v roku 73 alebo možno dokonca 74 rozhodli poraziť a skončiť to s nimi raz a navždy. Velenie k tejto úlohe dostal Lucius Flavius Silva, rímsky guvernér Judeii, ktorý sa rozhodol obkľúčiť Masadu. Stopy rímskych táborov uvidíte okolo Masady ešte aj dnes a tak dostáva tento príbeh akési reálne kontúry. Rimania dotiahli k Masade takmer až 15 000 mužov a na ich pleciach bolo dobyť toto nedostupné miesto. Počas obliehania sa rozhodli postaviť obrovitánsku rampu, aby sa dostali dnu a stretli sa so Zelótmi. Ak sa pozriete na panorámu krajiny smerom k západu, zvyšky rampy tu ešte stále stoja! Príbeh hovorí o tom, že to Rimania dokázali a keď sa im podarilo zboriť hradbu, bolo takmer o všetkom rozhodnuté. Rimania však netušili, že hore na Masade sa odohrali tragické udalosti, ktoré vošli do dejín. Muselo to byť mimoriadne dramatické, pretože židovský historik Josephus Flavius opisuje ako sa Zelóti rozhodli skoncovať s vlastným životom. Vybrali si radšej smrť ako to, že by ich Rimania pozabíjali a vzali za otrokov. Na kúsky črepov napísali mená mužov a tých, ktorých vybrali mali uskutočniť krvavé jatky. Mali pozabíjať svoje rodiny a desiatky a desiatky ďalších ľudí, len aby ich „uchránili“ pred otroctvom. Jedným z týchto mien bol aj Eleazar ben Ya´ir, veliteľ Zelótov. Tu hore za múrmi Masady malo vtedy prísť o život 960 ľudí. Rimania tak našli len pevnosť posiatu pachom smrti. Nechápali, čo sa stalo a Masada sa stala symbolom. Dodnes sa nájdu vedci, ktorí spochybňujú, že sa tieto dramatické udalosti na Masade odohrali, no do psyché Izraelcov sa tento príbeh vpil tak hlboko, že sem dlhé roky prichádzali izraelskí vojaci skladať svoj sľub s tým, že Masada už nikdy nesmie padnúť.

 Izrael

S príbehom v hlave sa ešte raz prejdite medzi ruinami Masady. Zahľaďte sa na byzantský kostolík s apsidou, premerajte si hradby, veže, zvírte prach pod nohami a s krásnymi výhľadmi na opustenú krajinu a Mŕtve more sa vráťte do svojho sveta. Je to však unikátne miesto a kúsok z neho vo vás rozhodne zostane!

 Zájazdy do Izraela

NAŠE TIPY

Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
9 pokladov Saudskej Arábie

9dní /8 nocí 3-4* hotel | Raňajky
Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT