Jordánsko - Ammán - Jerash

Dátum: 11.07.2022

Ammán, mesto s preslávenou históriou a architektonický skvost

Ilustrácia

Amman, hlavné mesto Jordánska 

Pokiaľ ide o mestá na Blízkom východe, Ammán je relatívnou mladosťou a je väčšinou výtvorom 20. storočia. No hoci mu chýba preslávená história a vzrušujúca architektonická tapiséria iných regionálnych hlavných miest, je tu veľa, čo vás povzbudí, aby ste sa na chvíľu zdržali, kým sa vyberiete do Petry, k Mŕtvemu moru alebo do Wadi Rum. V skutočnosti je Ammán jedným z najjednoduchších miest, kde si môžete vychutnať zážitok z Blízkeho východu.

 

Na úpätí mnohých kopcov mesta a s výhľadom na magickú Citadelu sa nachádzajú veľkolepé rímske ruiny, múzeum medzinárodného štandardu a ruch mešít, trhovísk a kaviarní, ktoré sú ústredným bodom jordánskeho života. Sedem kopcov Ammánu je očarujúcou zmesou staroveku a modernosti. Húkajúce rohy ustupujú krásnemu zvolávaniu modlitby, ktoré sa ozýva z majestátnych minaretov, ktoré zdobia mesto. Žiarivé biele domy, stánky s kebabom a kaviarne sú popretkávané rušnými trhmi – v arabčine známymi ako souq – a pozostatkami civilizácií a dávnych čias.

 

Najväčšie čaro Ammánu sa však skrýva v pohostinnosti jeho obyvateľov. Návštevníci Ammánu – a vlastne aj zvyšku Jordánska – sú neustále prekvapení skutočnou vrúcnosťou, s ktorou sú vítaní. „Vitajte v Jordánsku“ je fráza, na ktorú návštevníci tak skoro nezabudnú.

Preneste sa do čias Rímskej ríše v Jerashe

Veľkolepé grécko-rímske ruiny mesta Jerash sú jednou z hlavných turistických atrakcií Jordánska. Je len niekoľko miest na svete, kde má človek možnosť predstaviť si históriu tak , ako v starovekom hipodróme Jerashu - predstavte si preteky bojových vozov alebo súboje gladiátorov v plnej paráde na mieste, kde sa prechádzali rímski atléti a bojovníci. Malebné ruiny, ukryté stovky rokov pod pieskom Jordánska, sú všetko, čo zostalo z kedysi veľkého antického mesta, v ktorom by ste kedysi našli ľudí ako Alexanda Veľkého , cisári Trajána a Hadriána a matematika Nicomachasa.

   

Väčšina starovekého mesta Gerasa bola zničená pri zemetrasení v roku 749 nášho letopočtu, čo viedlo k prirovnaniu k inému veľkému rímskemu mestu: Pompejám. Ruiny znovu objavil v roku 1806 nemecký prieskumník Ulrich Jasper Seetzen. Je to jedno z najlepších miest vo východnom Stredomorí, ak si chcete predstaviť, aký bol život v rímskej dobe, pretože neuveriteľný stav zachovania Jerashu vám skutočne umožňuje nahliadnuť za oponu fungovania tohto architektonického historického skvostu.

 

Osídlenie tu bolo prinajmenšom od obdobia chalkolitu, ale Jerash ako mesto (staroveká Gerasa) bolo založené až počas helenistického obdobia. Táto voľná konfederácia provinčných miest – rozmiestnená po celom dnešnom Jordánsku, Izraeli, palestínskych územiach a Sýrii – ležala na hlavných obchodných cestách, a tak získala v regióne obchodnú dôležitosť. Takmer všetky veľkolepé pamiatky, ktoré sú dnes na tomto mieste vystavené, pochádzajú z rímskeho obdobia, najmä z obdobia medzi 1. a 2. storočím, keď Jerash, teraz prosperujúce centrum obchodu, predvádzal svoj stav s doplnkami o kolonádové ulice, veľké námestia, divadlá, a chrámy. Prosperita Jerashu pokračovala až do byzantskej éry a bolo tu vykopaných niekoľko kostolov. Význam mesta vybledol až v 8. storočí po zemetrasení, ktoré zanechalo veľkú časť mesta v ruinách.

No a dnes ? Dnes je to jedna z najlepších ukážok rímskej architektúry mimo Talianska !

Juraj Kordík, sprievodca

NAŠE TIPY

To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Hodvábnym Uzbekistanom - ...

10 dní / 9 nocí 3-4* hotel | ...
9 pokladov Saudskej Arábie

9dní /8 nocí 3-4* hotel | Raňajky
Azerbajdžan - Zájazd plný ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT