Krížom cez Rumunsko

Dátum: 26.07.2022

Horská cesta Transfagaras a hrady Bran a Peleš v Rumunsku nevynecháme

Ilustrácia

BRAN

Hrad Bran - husia koža pri skúmaní slávnej hradnej pevnosti, ktorá v skutočnosti neinšpirovala „Draculu“ Brama Stokera ? Jeden z najznámejších hradov v Rumunsku – ak nie na celom svete, pôvodne postavený v roku 1212 a zničený len o niekoľko desaťročí neskôr v roku 1242 Mongolmi. V priebehu storočí bol mnohokrát prestavaný a zničený, pričom získal svoju dramatickú podobu, ktorú dnes vidíme v 14. storočí. Hrad Bran, bežne známy mimo Rumunska ako „Skutočný Draculov hrad“, je často uvádzaný ako inšpirácia pre slávneho grófa Draculu v slávnej knihe Brama Stokera. V skutočnosti sa však opis rozpadajúceho sa fiktívneho Draculovho hradu takmer vôbec nepodobá nepoškvrnenému hradu Bran a existujú len slabé asociácie s Vladom Napichovačom, inšpiráciou pre Draculu. V skutočnosti neexistuje žiadny dôkaz, že by Bram Stoker vôbec vedel o existencii tohto hradu. :) Napriek tomu bolo toto miesto jedným z tých, ktoré Komunistická strana Rumunska používala v turizme v 70. rokoch 20. storočia na podporu cestovného ruchu, keď sa snažila nadviazať užší vzťah so Západom. Stredoveká dramatická architektúra, zaujímavá história a dobre zásobené múzeum vystavujúce umenie a nábytok zozbierané kráľovnou Máriou znamenajú, že hrad Bran nemôže chýbať na žiadnom rumunskom výlete. Nachádza sa tu aj roztomilý malý skanzen s klasickými rumunskými roľníckymi stavbami, ako sú chaty a stodoly, ktoré sa oplatí vidieť.

Zaujíma vás, aký najlepší film by ste mali vidieť predtým, ako vycestujete do Rumunska? Napríklad  Dracula z roku 1991, kde hrajú Gary Oldman a Winona Ryder alebo starý Nosferatu - natáčaný na Orave !

TRANSFAGARAS

Cesta Transfăgărășan je top atrakcia Rumunska, ale ak ju chcete vidieť a zažiť, pozor na to, kedy si plánujete výlet. Transfagaraš sa oplatí navštíviť hlavne v mesiacoch júl a august. Pre poveternostné podmienky, môže byť totiž a aj často býva, v ostatných mesiacoch uzatvorená. Pre nadmorskú výšku je leto vhodné pre návštevu oveľa viac. Keď v najhorúcejších mesiaoch v Bukurešti pocítite 35 stpňov, na vrcholkoch Transfagarašu to môže byť 10.  Nechajte sa s nami očariť touto zdanlivo nemožnou cestou, ktorá bola vyhĺbená v strmých horách vďaka rozmaru Nicolae Ceaușesca.Transfăgărășan Highway, jedno z najznámejších miest na návštevu v Rumunsku, z veľkej časti vďaka špecifickej epizóde Top Gear, sa nepodobá žiadnej inej ceste na svete. Výstavba tejto spevnenej horskej cesty pretínajúcej južnú časť Karpát, postavená začiatkom 70. rokov 20. storočia ako strategická vojenská cesta (v prípade sovietskej invázie), bola kedysi považovaná za nemožnú pre jej extrémne vysokohorské prostredie. Ukázalo sa, že to bolo možné – jej vytvorenie si však vyžiadalo vysoké finančné a ľudské náklady vrátane stoviek životov a viac ako šiestich miliónov kilogramov dynamitu. Aj dnes je Transfăgărășan zjazdný len počas letných mesiacov a priemerná rýchlosť sa pohybuje okolo 40 km/h. Očakávajte veľa kľukatých ciest, prudké stúpanie, dlhé zákruty v tvare písmena S a ostré klesania – aj keď to môže byť lákadlom pre mnohých motoristov, vrátane moderátora Top Gear Jeremyho Clarksona, ktorý ju označil za „najlepšiu cestu na svete“. Pre ostatných je lákadlom úchvatná scenéria a história. Transfăgărășan vás nesklame. Presvedčte sa o tom s nami na zájazde po Rumunsku !


PELES

Peleš je jeden z najkrajších rumunských hradov, ktoré sú dodnes vlastníctvom kráľovskej rodiny! Postavený bol v rokoch 1873 až 1914 na príkaz kráľa Carola I., za ktorého vlády krajina získala nezávislosť, po návšteve priľahlého mesta Sinaia a zamilovaní sa do nádhernej horskej scenérie. Najprv bol postavený mohutnejší neorenesančný zámok Peleș, neskôr hrad Pelisor, ktorý je slávnou ukážkou secesného štýlu v kombinácii s byzantskými a keltskými prvkami. Tento výnimočný príklad neorenesančnej architektúry je jednou z top atrakcií v krajine. Hrad, zdobený kamenným obkladom, vyrezávaným drevom a vitrážovými oknami, je očarujúci a zároveň odstrašujúci zo svojho miesta na pozadí panoramatického výhľadu na Karpaty. Kráľ Carol I. postavil tento zámok na konci 19. storočia ako letné sídlo. Dnes táto famózna stavba slúži ako múzeum, ktoré vystavuje  zbierku umeleckých diel, brnení a zbraní. Preskúmajte 160 izieb a terasové záhrady na prehliadke hradu so sprievodcom. Hrad Peleș bol znárodnený po tom, čo bol kráľ Michael nútený abdikovať a utiekol pred komunistickou vládou v roku 1947. V roku 1997 bol spolu s mnohými ďalšími majetkami vrátený kráľovskej rodine. Napriek tomu to bolo predmetom desaťročného súdneho sporu. Dnes sú obe budovy prístupné verejnosti prostredníctvom miestnych múzeí, ale príležitostne sú využívané aj na podujatia organizované bývalou kráľovskou rodinou. Určite je jedným z najlepších miest na návštevu v Rumunsku.


Rumunsko je fantastická krajina. Predsudky preč. Toľko krás a zaujímavostí, s ktorými sa stretnete naprieč Rumunskom vôbec nečakáte.  Bran, Peleš, či fantastický Transfagaraš sú zlomkom toho, čo Vás v Rumunsku čaká! Tak neváhajte a či už s nami, alebo sami... vydajte sa prebádať túto fantastickú krajinu!

NAŠE TIPY

Hodvábnym Uzbekistanom - ...

10 dní / 9 nocí 3-4* hotel | ...
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Azerbajdžan - Zájazd plný ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT