Libanon

Dátum: 08.07.2022

Ak ste sa rozhodli posunúť svoje cestovateľské hranice, prekročiť hranice Libanonu je tá správna voľba.

Ilustrácia

Ak ste sa rozhodli posunúť svoje cestovateľské hranice, prekročiť hranice Libanonu je tá správna voľba. Malá krajina s veľkými pokladmi, aj tak by sa dal nazvať Libanon. Libanon je prekvapivo rozmanitý, až unikátny. Horská klíma v kontraste s prímorskou atmosférou pobrežia Stredozemného mora Vám ponúkne rozmanité prírodné scenérie, pláže, bylinkové plantáže, jaskyne, aj fascinujúce údolia. Siahodlhá história Vás prenesie do čias, staroveku, Fenície, Rímskeho cisárstva, Perzskej ríše, križiackych výprav aj dejín 20. storočia. Áno, s tým všetkým sa stretnete v Libanone, prierezom svetových dejín od Byblosu obývaného už 7 tis. rokov až po občiansku vojnu v 20 st.

 

Prierezom dejín pochopíte rozmanitosť kultúr a náboženstiev aj pestrú kuchyňu, ktorú formovala a ovplyvnila zmes národov, žijúcich po stáročia v Libanone. Libanone nie je moslimský, nie je kresťanský a nie je ani židovský. Libanon patrí Libanoncom, bez ohľadu na ich vierovyznanie. Mešity sa striedajú s kostolmi a kresťanskými pútnickými miestami a na uliciach míňate kresťanov, židov, moslimov, no bez rozdielu Libanoncov. Libanon je proste zážitok, chuťovka, úžasné historické poklady, fascinujúca krajina, z ktorej si okrem suvenírov prinesiete nové zmysluplné poznanie.

  

 

Libanon sa pýši, okrem iných pokladov a niekoľkými prvenstvami. V dnešnom hlavom meste Libanonu bola založená prvá právnická fakulta na svete. Jej korene siahajú až do fenického obdobia, svojou kvalitou konkurovala vychýreným univerzitám v Aténach, alebo Konštantínopole a dodnes si zachovala skvelú reputáciu. V libanonskom Byblose, ktoré je najstaršie a najdlhšie súvislo osídlené mesto na svete už 7000 rokov, vznikla prvá abeceda na svete. Vytvorili ju fenický učenci. Tiež tu vznikla prvá tlačiareň v arabskom svete. Dnes sa nachádza v kláštore Mar Antonios Qozhaya a je možnosť ju vidieť.

 

 

V súvislosti s Libanonom je nespočetne veľa zaujímavostí a naozaj cenných historických pokladov, ako pre arabský, tak i pre kresťanský svet. Libanon je krajina, ktorú sa oplatí vidieť, zažiť a spoznať. Prinesie Vám nevídané bohatstvo poznania, aké ste ani nečakali.

NAŠE TIPY

Balkánske kvarteto

10 dní / 9 nocí 4* hotel | POLPENZIA
9 pokladov Saudskej Arábie

9dní /8 nocí 3-4* hotel | Raňajky
Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT