Načo si spomeniem, keď počujem Azerbajdžan

Dátum: 03.12.2021

Najviac mi z Azerbajdžanu utkvelo, okrem Ohnivej hory,  asi samotné Baku, ale nie slávne Flame towers, ktoré je inak vidieť z každej strany a sú vážne dominantou mesta, ale skôr tie predmestia.

Ilustrácia

Azerbajdžan je krajina, ktorú musí človek zažiť, aby sa vedel zamilovať. Dobré je zahodiť predsudky a vnímať. A cítiť. A pozerať sa. A fotiť :). Začne to granátovým jablkom na všetky spôsoby vrátane vynikajúceho šampanského a dorazia vás, v tom najlepšom slovazmysle, trhy.

Azerbajdžan

Trhy so všetkým, čo vám napadne a hlavne veľa. Na mňa veľmi silno zapôsobili vône a farby. Kopy korenia, ovocia čerstvého a sušeného, nakladanej zeleniny a orieškov. No a tie chute. Všetko, úplne všetko chutí slnkom.  Zájazd je vážne plný chutí. Fantastická kuchyňa, v ktorej je kopec zeleniny a výborného mäska, všadeprítomné šaláty a voňavé, prevoňavé ovocie :) 

Azerbajdžan

Všade cítite ich silný aromatický čaj a najmä v starom Baku sa z každej kaviarničky šíri vôňa čerstvo zomletej kávy. Apropó káva... Taká tradičná, silná, čierna, ku ktorej dostanete takmer všade nejakú ručne robenú sladkosť. Ale že sladkosť! Vôbec vám pritom neprekáža, že niekde vedľa pri stole fajčia vodnú fajku.  

Azerbajdžan

Takú kávu ako tu, v Európe nedostanete.  Ja som taký kávičkár, že kapučíno a latte. Tu čierna a bez mlieka, ale sladká. Aj zo sna sa budete budiť, čo sa vám bude po nej cnieť. A skoro všade prestieranie a servírovanie ako v rozprávke. Tisíc a jedna noc, ktorú zrazu prežívate na vlastnej koži. Mali sme tak nielen plné brušká, vôňu kávy stále v pamäti a chuť čokolády na jazyku, ale i plné pamäte telefónov a fotoaparátov.

Azerbajdžan

Najviac mi z Azerbajdžanu utkvelo, okrem Ohnivej hory,  asi samotné Baku, ale nie slávne Flame towers, ktoré je inak vidieť z každej strany a sú vážne dominantou mesta, ale skôr tie predmestia. Tam to bolo najviac vidieť, že sme v úplne inej krajine. Ropné políčka sa striedajú s obývanými štvrťami a tam vidíte, ako naozaj žijú. Obed v rodine bol jeden z top zážitkov – ako inak, hlavne tých zmyslových.

Azerbajdžan

No a túlanie sa večernými uličkami starého mesta je mega. Len dosť stojí, lebo však suveníry :). To v takom obchodíku s keramikou úplne čakáte, kedy vojde Aladin. Nevošiel. Skúsime nabudúce.

Azerbajdžan zájazd

Azerbajdžan je naozaj plný prekvapení. Môžem ho iba vrelo odporúčať. Azerbajdžan sa stal miestom, kam sa vždy rada vraciam a stále ma vie očariť :)

Petra Petrová, Vaša sprievodkyňa :)

NAŠE TIPY

Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Balkánske kvarteto

10 dní / 9 nocí 4* hotel | POLPENZIA
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT