Sírne kúpele v Tbilisi

Dátum: 01.12.2021

Možno ste nevedeli, ale Tbilisi znamená v preklade „horúce miesto“. A nie náhodou. Mesto Tbilisi bolo založené na svojom mieste práve kvôli horúcim sírnym blahodarným prameňom.

Ilustrácia

Sírne kúpele v Tbilisi

Tbilisi – mesto sírnych prameňov

Možno ste nevedeli, ale Tbilisi znamená v preklade „horúce miesto“. A nie náhodou. Mesto Tbilisi bolo založené na svojom mieste práve kvôli horúcim sírnym blahodarným prameňom. K založeniu miest patria legendy a tie gruzínci milujú a tak aj podľa gruzínskej legendy boli sírne pramene objavené vtedy, keď kráľ Ibérie Vakhang poľoval so svojim sokolom. Hovorí sa, že kráľovský sokol ulovil bažanta a oba vtáky spadli naraz na miesto, kde kráľ objavil horúce pramene. Na tom mieste sa rozhodol zažiť mesto Tbilisi.

Kúpeľná tradícia v Tbilisi

Kúpeľná tradícia sa nesie celou históriou mesta a má tu korene tak staré ako samotné mesto. Do 13.storočia sa v meste nachádzalo viac ako 60 kúpeľov a pravidelná návšteva kúpeľov bola neodmysliteľnou súčasťou života obyvateľov Tbilisi. Horúce pramene sú od založenia mesta hlboko zakorenené v kultúre a identite mesta, v poézii, románoch, či výtvarnom umení.

Sírne kúpele v Tbilisi dnes

V Tbilisi sa nachádza mnoho sírnych kúpeľov, no Sírne kúpele v historickom centre Abanotubami sú najstaršie i najznámejšie aj pre svoju nápaditú architektúru. Orientálny štýl hlavnej budovy si nesú ešte z obdobia prosperity z čias Hodvábnej cesty. Unikátnymi sú aj zo zeme  vyčnievajúce viaceré tehelné kupoly, ktoré nemajú iba estetickú funkciu, ale zároveň aj slúžia na prienik denného svetla do kúpeľových miestností a aj pre ventiláciu a únik sírovej pary. Kúpele tu navštívil aj Alexander Puškin v roku 1829, na počesť ktorého tu nájdeme aj pamätnú tabuľu, alebo aj Alexander Dumas.

Gruzínsko Tbilisi Zájazdy do Gruzínska

Blahodarné účinky gruzínskych sírnych prameňov

Voda v kúpeľoch je prirodzene teplá, má okolo 38-40, Termálne pramene majú celý rad liečivých účinkov.

  • Zlepšuje krvný obeh – pomáha pri zlepšovaní krvného obehu, hypertenzii, nervovej nerovnováhe, ateroskleróze.
  • Lieči kožné problémy – približne 0,25% tela tvorí  síra, minerál prítomný v každej bunke a pomáha pri tvorbe kolagénu, ktorý udržuje pokožku hladkú a pružnú. Aj preto sa nazýva minerálom krásy.  Liečivé účinky síry tiež pomáhajú pri rôznych kožných infekciách, vyrážkach, ekzémoch.
  • Pomáha pohybovému ústrojenstvu. Liečivé sírne pramene blahodarne pôsobia na svaly, kĺby a pomáhajú pri reumatoidnej artritíde.
  • Posilňujú imunitu a pôsobí prospešne pre celý organizmus.

Na zájazdoch do Gruzínska

Na našich zájazdoch do Gruzínska si návštevu Sírnych kúpeľov určite neodoprieme. Počas dní, ktoré trávime v Gruzínsku, respektíve v Tbilisi, si vždy vyberieme niektorý večer, ktorý venujeme relaxu v Sírnych kúpeľoch v Tbilisi. Pred odchodom Vám pripomenieme zbaliť si plavky a Gruzínsko si užijeme so všetkým čo nám ponúka!

Slávka Nováková

CK Travego Tour

NAŠE TIPY

Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
7 Divov Jordánska

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Hodvábnym Uzbekistanom - ...

10 dní / 9 nocí 3-4* hotel | ...
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT