Uzbekistan - Buchara

Dátum: 24.09.2022
Ilustrácia

Pozdĺž hodvábnej cesty Uzbekistanu je Buchara ďalšou kľúčovou postavou dejín vyrastajúcou zo zvlnených šafranových pieskov púšte Kyzylkum. Buchara, balansujúca niekde medzi mierne chaotickými scénami Samarkandu a labyrintovými uličkami Khivy, je pokojnou strednou cestou. Oceán mešít a minaretov, zdobené remeselnícke umenie a zložitá a dôsledná keramika, tyrkysové kupoly a zelené námestia zakorenené medzi moderným rozľahlým mestom. Kedykoľvek sa sem radi vraciame, pokojne nás zobuďte i o polnoci, sme pripravení! Buchara je ako závan čerstvého vzduchu A nemôžeme ju vynechať.

Uzbkistan Buchara    Uzbekistan Buchara trh

Milujeme napríklad Lyabi Haus. Táto listová oáza v srdci starej Buchary je ideálnym miestom na pozorovanie ľudí a oddych. Bazén, ktorý je ústredným miestom stretnutí v meste, je lemovaný malebnými kaviarňami, ktoré sa obracajú k medresám a pamiatkam zdobeným mozaikou. Miestna voda už neroznáša choroby ako kedysi vyše stovky podobných bazénov, keď sa miestni sťažka dožívali 35 rokov života. História vody a vlastne i jej súčasnosť je v Uzbekistane stále otázka číslo jedna. K Buchare neodmysliteľne patria bazáre. Táto kuriózna sieť trhovísk je väčšinou prekvapivo prázdna, no nie je ťažké si predstaviť ten atmosférický krik, ktorý musel tieto haly v priebehu storočí napĺňať. Keď sa tu stretávali karavány z celého sveta, keď sa tu odohrával ten najväčší obchod s látkami, koreninami, hodvábom, kožušinami. Len sa nadýchnime ! Kupolovité zastrešené bazáre sú tiež úžasné chladným miestom, kam môžete uniknúť, ak je vonku spara. Ak si chcete kúpiť tradičný suvenír, toto je miesto, kam ísť. Na výber je množstvo keramiky, suzani, kobercov alebo vyrezávaných predmetov z dreva. Pre dobrodružnejšie duše ? Hľadajte džina z Aladina v jednom z miliónov vystavených olejov. Dajte nám vedieť, ak ho nájdete!

Kalon Minaret je náš obľúbený symbol mesta. Vraciame sa sem niekoľkokrát počas výletu. Je neskutočný. Dokonalý, krásny, v rôznych časoch dňa rôzne osvetlený a večer priam žiari. Ak bol v niečom starosvetský Uzbekistan výnimočne dobrý, tak to bolo navrhovanie minaretov. Na rozdiel od mnohých iných, ktoré sú odeté do pestrých farieb, sú sépiové steny Kalon Minaretu zdobené zložitými tehlovými vzormi, vďaka ktorým je to niečo neuveriteľne jedinečné. Stavba tu stojí už deväť storočí, jej krása dokonca spôsobila, že ju ušetril Džingischán. Teda aspoň tak vraví legenda. Pravda však je, že je jednou z mála stavieb, kt mongolské vojská prežila. S láskou známy ako veža smrti. Stojí ako maják vysoko nad mestom. Je vysoký „len“ 46 metrov a v dávnych dobách sa používal na trojaký účel – zvolávanie ľudí k modlitbe , ako vyhliadkovú vežu alebo na trestanie zločincov ich zhodením z minaretu pre ich predčasnú smrť. Mešita Kalon hneď vedľa neho nám vždy vezme dych. Stále používaný ako dom modlitby, pokoj a mier preniká do každého rohu otvoreného nádvoria a siete jednoduchých bielych oblúkov, ktoré obopínajú osamelý strom, ktorý stojí v jeho strede, sú čarovne tiché. Ďaleko od rušného života v iných častiach mesta sa to rýchlo stane vaším obľúbeným miestom na návštevu v Buchare.

Buchara namestie s minaretom    Uzbekistan Buchara bazar

Prekvapivo modrá kupola na vrchole Mir-I-Arab Medresy je jednou z najpôsobivejších pamiatok Buchary. Postavená v 16. storočí podľa tradičnej architektúry prevládajúcej v tom čase v Strednej Ázii. Pozrite sa na glazované mozaiky, kaligrafiu na stenách a mnoho geometrických tvarov a vzorov votkaných do dizajnu. Podobnú architektúru možno nájsť v Iráne a Afganistane. Na rozdiel od vtedajších tradícií táto medresa nebola financovaná z daní z obchodu (hodvábnou cestou), ale skôr z predaja 3000 šiitských (iránskych) otrokov. Medresa funguje aj 500 rokov po jej vztýčení. V skutočnosti to bola počas sovietskej nadvlády jediná mešita, ktorá v meste mohla fungovať.

Uhniezdený medzi rušnými predmestiami Buchary a ďaleko od hlavného historického komplexu leží očarujúci malý Char Minar, chrám so štyrmi kupolami, ktorý zdobil i obálku knižiek Lonely Planet. Pre nás, znalcov milovníkov histórie, je návšteva miestnej pevnosti Arky povinná. Táto obrovská bielo umytá vojenská pevnosť, v ktorej sídlilo mnoho členov kráľovskej rodiny starovekého kráľovstva, je najstaršou budovou v Buchare a je domovom niekoľkých múzeí. Ponorme sa do príbehov, keď bola Buchara domovom krutých emirov, a keď sa tu odohrávala VEĽKÁ HRA. Že neviete , čo to je? Je to vlastne prvá studená vojna prebiehajúca medzi Anglickom a Ruskom o boj a nadvládu v regióne Strednej Ázie. Dozvieme sa viac o špiónoch i živote najkrutejších uzbeckých vládcov.

A náš tip na záver dňa po poznávaní tohto klenotu hodvábnej cesty? Dajte si drink a sledujte západ slnka nad Kalonom z kaviarne Chasmai Mirob. Táto malá kaviareň ponúka prenádherný výhľad. Je to jedno z najlepších miest v Buchare, kde si môžete vychutnať západ slnka s drinkom a niečo malé zahryznúť. Najdôležitejšie je, že má krásnu terasu, ktorá je ideálna na podvečer na zachytenie západu slnka za minaretom Kalon. DAJTE SI TU ČAJ a prehrajte si hlavou vaše kroky po meste, kde sa kedy odohrával najväčší obchod na svete ! Nie je nič lepšie a coolovejšie, než Uzbekmi milovaný čaj s pohľadnicovým výhľadom. Na zájazde do Uzbekistanu s Travego Tour, si to určite nenecháme ujsť.

 

NAŠE TIPY

Balkánske kvarteto

10 dní / 9 nocí 4* hotel | POLPENZIA
Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Rumunsko: Transfagaraš - ...

7 dní/ 6 nocí |VSTUPY V CENE
Hodvábnym Uzbekistanom - ...

10 dní / 9 nocí 3-4* hotel | ...
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT