Balkánske kvarteto

Albánsko - Macedónsko - Kosovo - Čierna Hora. Balkán je pojem a my sme sa Vám snažili namixovať ten správny pomer medzi niektorými krajinami Balkánu, zážitkami, tradíciami, počtom dní, aby sme neboli príliš dlho, ani príliš krátko a cenou, aby sme Vám ponúkli tú správnu cenu za všetko dokopy pri zachovaní kvality služieb. Nedokážeme vidieť a zažiť všetko, ale ponúkame Vám výberovku z dielne Travego Tour tak, aby ste sa vrátili s uceleným obrazom a množstvom zážitkov.

Balkánske kvarteto je súhra tradícii, výborného jedla a vína, južanského temperamnetu a farieb s historickými pokladmi, starobylovou architektúrou, či pozostatkov socializmu bývalej Juhoslávie. Užite si s nami tento kúsok sveta so všetkým zážitkami, ktoré k tomu patria!


Program zájazdu

Balkánske kvarteto

Základné informácie 

  • 10 dní / 9 nocí vrátane letu, ak vychádza v danom termíne zájazdu nočný let
  • Cena za zájazd je konečná bez ďalších skrytých poplatkov Všetky poplatky v cene, vstupy, transfer  z BA, dodatočne neplatíte žiadne dodatočné poplatky. Prečítajte si na konci stránky Parametre zájazdu a  " Cena zahŕňa ". Cena nezahŕňa iba tipy a sprepitné, ktoré platíte priamo na zájazde.
  • Žiadne príplatky k cene zájazdu navyše
  • Spôsob platby: záloha 30% ceny zájazdu po zaslaní Zmluvy o zájazde, doplatok splatný do 46 dní pred odchodom. 100% úhrada pokiaľ je zájazd objednaný v lehote kratšej ako 46 dní pred zájazdom.
  • Protipandemické opatrenia: žiadne, nevyžaduje sa ani očkovanie, ani PCR test

 

02.05.-11.05.2024 - vypredaný

 

 

1. Deň: Odlietame smer Balkán

Stretneme sa v Bratislave, spoločným transferom odchádzame na letisko. Prílet do Albánska, ubytovanie a noc na hoteli.

Albánsko suveníry  MACEDONSKO mestecko

2. Deň: Cesta Albánskom a kláštor Sv. Nauma

Po raňajkách vyrážame z Tirany, s ktorou sa ešte stretneme na záver zájazdu a vydávame sa poznávať Balkán, smer východ. Prejdeme cez albánske mestečká Elbasani a Pogradec, aby sme dorazili do kláštora Sv. Nauma, na juhu Macedónska, ktorý navštívime. Kláštor, ktorý je nerozlučne spätý s Veľkomoravskou ríšou, pretože práve tu sa zrodila cyrilika. Kliment a jeho súputník Naum, žiaci Cyrila a Metoda, sa vo vyhnanstve uchýlili pri Ochridské jazero. Kláštor založený Naumom je pozoruhodný nie len preto, ale má vraj aj dodnes schopnosti liečiť a spod jedného náhrobného kameňa sa vraj ozýva aj tlkot srdca. Tieto liečiteľské schopnosti mal vraj Sv. Naum, ktorý dokázal liečiť nervovú sústavu, miesto má dodnes upokojujúcu a liečivú atmosféru. Ukľudnení a po obede pri Ochridskom jazere si doprajeme prechádzku v starom meste Ochrid, kým prídeme až k známemu kostolíku Sv. Jána z Kaneo, kde využijeme krátku plavbu po Ochridskom jazere, ktorú prevádzkuje jedna macedónska rodina už niekoľko rokov. Plavba bude krátka, no o to zaujímavejšia a poskytne nám krásny pohľad na malebné mestečko, vily a pláže. Večer si doprajeme už iba relax a možno si doprajete nejaké vínko pri jazere.

Ochrid staré mesto  Ochrid jazero

3.Deň: Ohrid, centrum mesta a tradičný ochridský ručne vyrábaný papier

Po raňajkách sa vydáme na tour po ochridských pamiatkach, ktorých je tu v krásnom prostredí veľa, presnejšie je tu viac ako 365 kostolov! Nie nepôjdeme obdivovať všetky, ale určite uvidíme Katedrálu Sv. Sofie, jednu z najvýznamnejších katedrál v Severnom Macedónsku a navštívime Kostol Sv. Jána z Kaneo. Po cirkevných pamiatkam zmeníme žáner a navštívime Národný workshop pre ručne vyrábaný papier,  úžasnú malú fabriku na výrobu papiera, workshop, kde si pozrieme proces výroby, starobylé nástroje, výrobky aj skvelé múzeum z nich. Po dobrom obede vyrážame na popoludňajší presun smer hlavné mesto Macedónska – Skopje. Ubytovanie, večerný relax a noc v hoteli v Skopje.

Ochrid Sv Ján z Kaneo   Ochrid výroba papiera

4.Deň: Matka Kaňon a Skopje

Po raňajkách odchádzame zo Skopje, aby sme si pozreli pýchu Macedónska, jedinečný prírodný skvost, famózny Matka Kaňon. Nádherná modrá voda rieky Treska, fascinujúce skalnaté útesy a nedotknutá a priam blahodarná príroda. Takéto pohľady a úžasné pocity nám dodá plavba loďou po kaňone, ktorú si spoločne vychutnáme. Dobití energiou sa vraciame späť do Skopje, aby sme spoznali toto fantastické macedónske hlavné mesto. V Skopje si pozrieme Macedónske námestie, známy Kamenný most, Staré mesto a potešíme svoje zmysly na tradičnom balkánskom bazáre, plnom produktov a vôní korenín. Popoludní a podvečer nám zostáva čas na relax v centre Skopje, noc v hoteli v Skopje.

Macedónsko Matka kaňon  Macedónsko Skopje

5.Deň: Smer Kosovo – Priština

Po raňajkách sa lúčime s Macedónskom a vydávame sa smer Kosovo. Po príchode do hlavného mesta Prištiny navštívime v skutku zaujímavú rezerváciu. Rezerváciu pre medveďa hnedého! V tejto kosovskej rezervácii sa nachádza 20 zachránených medveďkov a každý má svoje meno. Ktovie, možno sa nám podarí ponúknuť  im nejakého slovenského. V každom prípade sa prejdeme úžasnou prírodou, lesným náučným chodníkom, z ktorého môžeme obdivovať spoza plotov, alebo z mostíkov tieto fascinujúce šelmy. Po návšteve rezervácie prichádzame do hlavného mesta Kosova, Prištiny, naobedujeme sa a spoznáme toto kosovské mesto. Pozrieme si centrum mesta, Námestie Scanderbeg, hlavný bulvár, staré uličky, odfotíme sa pri pamätníku Newborn a prenocujeme v hoteli v centre Prištiny.

Kosovo medvedia rezervácia   Kosovo Pristina

6.Deň: Dnes aj cesta je cieľ. Kosovský UNESCO Kláštor Dečani a Biely vodopád

Dnes nás čaká celodenná trasa cez Kosovo s konečným cieľom v Čiernej Hore. V Kosove máme prvú zastávku pri Kláštore Visoki Dečani, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Nádherné prostredie v kosovských lesoch, v kombinácii s úžasnými freskami vo vnútri kláštora nám poskytne krásny zážitok z návštevy jedného z najvýznamnejších kláštorov Kosova. Po návšteve kláštora sa presúvame ďalej, vychutnáme si obed v horskom prostredí v okolí Bieleho vodopádu. Po obede si dáme krátku prechádzku horským chodníčkom k samotnému Bielemu vodopádu a vydávame sa na cestu ďalej. V Podvečerných hodinách sa ocitáme v Čiernej hore, ubytovanie a noc v malebnom horskom hoteli v Kolašine.

Kláštor Visoki Decani   Biely vodopád v Kosove

7.Deň: Podgorica

Po raňajkách sa presunieme do hlavného mesta Čiernej Hory, Podgorice. V Podgorici sa prenesieme do socialistickej Juhoslávie. Mesto, ktoré kedysi nieslo názov Titograd podľa svojho vodcu, dodnes nesie atmosféru socializmu vďaka architektúre, ktorou je presiaknuté. Ani zďaleka sa nepodobá na Budvu, alebo Kotor, dokonca je označovaná za najnudnejšiu metropolu a preto sa ocitá často mimo hlavných turistických trás. Keďže sa po Balkáne pohybujeme zväčša po bývalej Juhoslávii, jej socialistickú podobu si priblížime práve v Podgorici. Dopoludnie si pozrieme centrum mesta a nevynecháme ani jednu z najväčších dominant mesta Katedrálu Vzkriesenia, ktorá má iba asi 20 rokov. Popoludní si doprajeme aj osobné voľno, aby sme si vychutnali ruch tejto svojim spôsobom krásnej balkánskej metropoly.

Cierna Hora Podgorica  Podgorica katedrála

8.Deň: Virpazar, plavba riekou, jazero Skadar a Slow food v Albánsku

Ďalší krásny deň plný programu pred nami. Dopoludnia prichádzame do dediny Virpazar a obzrieme si ju netradične loďkou po riečke, ktorá ju vôkol obkolesuje, kým sa nepreplavíme až na otvorené jazero. Plavbou sa lúčime s Čiernou horou a vraciame sa späť do Albánska. A ako by sme vyznávali filozofiu „ Slow travel“, keby sme obišli úžasnú albánsku rodinnú farmu s rovnakou filozofiou? Veru neobídeme a vychutnáme si tu lahodný  „ slow food „ obed na albánskom vidieku. Prezrieme si farmu a ochutnáme pravé tradičné albánske jedlá aj albánske víno a odídeme s úžasným pocitom, že sme videli a zažili niečo typické albánske. Popoludní sa presúvame do malebnej dedinky Široka, ležiacej na opačnom konci jazera Skadarského jazera, ako sme boli ráno a neskôr do mestečka Skadra. Tu si už doprajeme trochu relaxu a voľna, ubytovanie a noc v hoteli.

Virpazar  Mrizni

9.Deň: Tirana

Po raňajkách cestujeme tam, kde sa začínal náš dobrodružný výlet Balkánom, do Tirany - hlavné a najväčšie mesto Albánska. Po príchode do Tirany si urobíme prehliadku mesta okruhom autobusom i zastávkami, urobíme si obednú pauzu a popoludní budeme mať zaujímavé stretnutie s albánskym umelcom, s ktorým sa porozprávame o živote v Albánsku, ako Albánci žijú a pracujú, o komunistických časoch aj živote dnes. Po zaujímavom rozhovore, na ktorý si môžete pripraviť aj otázky, si venujeme posledný voľný čas, a taktisto ho využijeme aj na rozjímanie z výletu, kávičku, posedenie a relax a nákupy suvenírov, pretože zajtra už cestujeme domov.

  Albansko námestie v Tirane   Albánsko Tirana jazdecká socha

10. Deň: Návrat na Sk

Odlet, prílet do Viedne a následný transfer do Bratislavy.

Parametre zájazdu

9x ubytovanie s raňajkami v 4* hoteloch | 6x obed, z toho jeden " slow food " agroturistika na rodinnej farme v Albánsku | Letecká d. Viedeň - Tirana a späť | Transfer BA - Viedeň letisko a späť | Letiskové a servisné poplatky | 10kg batožina do podpalub. + príručná bat. | Pobytová taxa | Služby slov. hovoriaceho sprievodcu + služby lokálneho sprievodcu | Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko | Všetky transfery počas pobyt | Program a organizácia | Balík vstupov | Plavba po jazere Ohrid | Matka Kaňon s plavbou ku kláštoru | Plavba riekou vo Virpazar | Ochutnávka vína | Ebook o pamiatkach, ktoré uvidíte
10 dní / 9 nocí
Občiansky preukaz , alebo Cestovný pas platný počas trvania zájazdu ( pre všetky navštívené krajiny )
Cestovné poistenie: 5€ / os. / deň
Transfer z BA na letisko Viedeň a späť zabezpečuje CK v cene zájazdu.
Let zabezpečujeme leteckou spoločnosťou Wizz Air. V cene letenky je 1x príručná batožina a 1x 10kg batožina do podpalubia, nie je zahrnutá miestenka.
Slovensky hovoriaci sprievodca + lokálny albánsky sprievodca počas okruhu + lokálny sprievodcovia pri vybraných atrakciách
Hotel 4* - Ubytovanie zabezpečujeme štandardne v 2-lôžkových izbách. 3-tiu osobu na izbe je možné ubytovať na prístelke v prípade ak ide o dieťa do 12 r.. V ostatných prípadoch je potrebné objednať si jednu 2-lôž. izbu a jednu 1-lôž. izbu s príplatkom. V prípade cestovania 1 osoby je potrebné uhradiť príplatok za obsadenie izby iba jednou osobou. Môžeme pre Vás zverejniť, že hľadáme osobu na spolu-ubytovanie. Je tak možnosť aj spolu-ubytovania s inou osobou, pokiaľ obe osoby súhlasia a dvaja jednotlivci tým pádom nemusia uhrádzať príplatok za 1-lôž. izbu.
Polpenzia zahrnutá v cene zájazdu, teda raňajky + 6x obed. 2x obed individuálne vo voľnom čase, čas na obed je v tom prípade pre Vás vyhradený. Navštevujú sa spoločne reštaurácie s výbornou miestnou kuchyňou. V rámci obedov v cene zájazdu je aj obed na Lokálnej rodinnej albánskej agrofarme.
Všetky vstupy v rámci spoločného programu sú zahrnuté v cene zájazdu.
Vo všetkých 4 krajinách platí mena EURO. Na stravu miniete v priemere 15-20€ na osobu na deň. Zvyšné výdavky tvoria iba suveníry. Žiadne iné poplatky na zájazde neplatíte. V reštauráciách a obchodoch nie je vždy možná platba kartou.
Lokálne presuny na prehliadkach a naprieč krajinou zabezpečujeme prostredníctvom našich partnerov klimatizovaným minibusom. Na zájazde je iba minimum peších presunov.
Každá skupina obdrží na zájazde Audioguide systém na odposluch sprievodcu.
Wi-fi je dostupné na hoteli a v niektorých reštauráciách.
Veľkosť skupiny sa pohybuje približne od 10 do 20 osôb.
1-Fyzicky nenáročný poznávací zájazd, vhodný pre všetky vekové kategórie, od detí po dôchodcov, minimum peších presunov, presuny minibusom

TERMÍNY

Termín Dĺžka Doprava Strava Cena za osobu
02.05.2024 - 11.05.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
1695 €
04.07.2024 - 13.07.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
1695 €
1549 €
12.09.2024 - 21.09.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
1695 €
1549 €

CENA ZAHŔŇA

CENA zahŕňa kompletné služby za Váš zájazd:

9x ubytovanie  s raňajkami v 4* hoteloch

6x obed, z toho jeden " slow food " agroturistika na rodinnej farme v Albánsku

 Letecká d.  Viedeň -  Tirana a späť

Transfer BA - Viedeň letisko a späť

 Letiskové a servisné poplatky
10kg batožina do podpalub. + príručná bat.
 Pobytová taxa
 Služby slov. hovoriaceho sprievodcu + služby lokálneho albánskeho sprievodcu počas okruhu + lokálny sprievodcovia pri vybraných atrakciách
Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko
 Všetky transfery počas pobytu
Program a organizácia

 Balík vstupov

Plavba po jazere Ohrid

Matka Canyon s plavbou ku kláštoru

Plavba riekou Virpazar

Ochutnávka vína

Ebook o pamiatkach, ktoré uvidíte

CENA NEZAHŔŇA

  • Cestovné poistenie: 5€ / os. / deň
  • Doplatok za 1-lôžkovú izbu 259€
  • V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke. My Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.
  • Tipy a sprepitné: 65€ / os.  (platba na zájazde)

Nezáväzná objednávka, po jej prijatí Vás budeme najneskôr do 24 hod. kontaktovať

Termín
Kód zájazdu

Objednávateľ
Zadajte v tvare 09XX XXX XXX
2. Osoba
3. Osoba
4. Osoba
5. Osoba
6. Osoba
7. Osoba
8. Osoba
9. Osoba
10. Osoba
Pred odoslaním objednávky kliknite na tlačídlo nie som robot

NAŠE TIPY

Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT