Irán- Perzská chuť Orientu

Nezabudnuteľný zájazd naprieč Iránom odhaľuje tajomstvo Orientu všetkými zmyslami - sýtou chuťou farieb, tónov a krás, ktorých matnú predstavu zhmotníte do nezabudnuteľných celoživotných spomienok. Zájazd do Iránu je to pravé orechové sústo duše cestovateľa.

Základné informácie 

  • 10dní / 9 nocí vrátane letu, ak vychádza v danom termíne zájazdu nočný let
  • Cena za zájazd je konečná bez ďalších skrytých poplatkov Všetky poplatky v cene, vstupy, transfer  z BA, dodatočne neplatíte žiadne dodatočné poplatky. Prečítajte si na konci stránky Parametre zájazdu a  " Cena zahŕňa ". Cena nezahŕňa iba tipy a sprepitné, ktoré platíte priamo na zájazde.
  • Žiadne príplatky k cene zájazdu navyše
  • Spôsob platby: záloha 30% ceny zájazdu po zaslaní Zmluvy o zájazde, doplatok splatný do 46 dní pred odchodom. 100% úhrada pokiaľ je zájazd objednaný v lehote kratšej ako 46 dní pred zájazdom.
  • Protipandemické opatrenia: už žiadne protipandemické opatrenia !!!

 

 

Sezóna 2024 otvorená

Irán zrušil povinnosť preukázať sa negatívnym PCR tesom - už žiadne protipandemické opatrenia.

FIRST MOMENT ZĽAVY   do 29.02.2024 !!!

27.03.-05.04.2024 - posledné 3 voľné miesta ( Veľká Noc )

30.04.-09.05.2024 - posledné 3 voľné miesta

Hľadáme spoluubytovanie ( nemusíte ako 1 osoba platiť  príplatok za 1-lôžkovú izbu ) v týchto termínoch:

V termíne 27.03. - 05.04.2024 - 1 dámu

V termíne 30.04. - 09.05.2024 - 1 dámu

 

Do Iránu? Áno.

Irán, skutočný Orient, absolútna odlišnosť, odkaz Perzskej ríše, pozostatky dávnych čias, dych berúce bohatstvo, umelecké i materiálne, v modernom Teheráne, vo výzdobách kráľovských palácov a mešít, na strane druhej jednoduchosť a dobrosrdečnosť obyčajných ľudí. Vydajte sa spoznávať Irán a spoznáte pravú chuť Orientu všetkými zmyslami sýtou paletou farieb, tónov a krás, ktorých matnú predstavu zhmotníte do nezabudnuteľných spomienok. Zájazd do Iránu je to pravé orechové sústo duše cestovateľa.

Zájazd Irán - Perzská chuť Orientu - pre akého cestovateľa je vhodný?

Aj pre náročných, ktorí chcú pocítiť atmosféru starobylej perzskej ríše, orientálneho blahobytu a hodvábnej cesty cez večne živú kultúru a tradície iránskeho národa.

 


Program zájazdu

Irán- Perzská chuť Orientu

1. Deň: Odlietame do Iránu

Transfer z BA do Viedne, odlet v popoludňajších hodinách, nočný let, prílet do Teheránu v nočných/  hodinách.

2. Deň: Ochutnáme iránsku kuchyňu a pozrieme si Teherán z vtáčej perspektívy

 Prvý deň sa zoznámime s Teheránom a okolím. Pozrieme si nádherný palác Golestan - pýchu iránskych kráľovských dynastií plnú prepychu, lesku a nádherného interiéru. Bývalý kráľovský komplex iránskych panovníkov, ktorý je dnes národnou pamiatkou a jednou z najnavštevovanejších atrakcií. Uchváti Vás unikátny Mramorový trón, ktorý je umeleckým dielom a rozhodne aj Briliantová sála, kde už podľa názvu viete, že Vás pri vstupe do nej čaká fascinujúci a dych berúci pohľad aký možno vidieť len a len v Perzii! Z paláca sa prenesieme do súčasnosti cez to najtypickejšie pre orient - na veľký teheránsky bazár Grand Bazar. Na tomto bazári, stratíte reč a budete sa cítiť ako v skutočnej perzskej ríši. Iránske rialy už máte zamenené, takže nákupy môžu začať! Vôňa korenín, orieškov, dobrôt, celé uličky  nádherných látok, hodvábu a tkanín a všetkého možného! Ten ruch a pokrikovanie obchodníkov! Tu sa cítite ako na pravom orientálnom trhu! Bez malej taštičky odtiaľto neodídete, táto atmosféra iránskeho bazáru dostane každého. Popoludnie nás čaká ešte Veža Milad - Bordž-e milád, ktorá je symbolom Teheránu. Najvyššia veža v Iráne so svojou výškou 435m a piata najvyššia veža na svete nám poskytne neuveriteľný a nezabudnuteľný pohľad z vtáčej perspektívy na Teherán. Teherán je metropola s viac ako 9miliónmi obyvateľov! Dopravu si ťažko predstaviť, to sa musí iba zažiť. 7 prúdové cesty plné áut a šoférov, ktorí používajú trúbenie ako morzeovku, zdolávame pomaly a s úžasom ako tak dokážu jazdiť. S programom sme teda opatrní a podľa situácie uvidíme či stihneme, ale ak áno, tak si  pozrieme vežu Azadi.

   Irán hlavné mesto   Teherán Irán

3.deň: Dnes v znamení UNESCO, od Kashanu  cez horskú dedinku  Abbyaneh 

Dnes uvidíme až 2 atrakcie zapísané na zozname UNESCO. Po raňajkách sa vydáme smer Kashan, kde navštívime nádherné záhrady Fin, zapísané na zozname UNESCO. Záhrady Fin sú historickou perzskou záhradou a práve tu prvý krát pochopíme podstatu a základné pravidlá pravých a perfektne naplánovaných  perzských  záhrad. V Kashane si pozrieme aj veľmi zaujímavý starý kupecký dom, niekdajšieho miestneho bohatého kupca, ktorý je dnes múzeom a fantastickým príkladom typickej iránskej architektúry obytných domov.  Popoludní sa vydáme na úžasnú cestu naprieč iránskou krajinou a pred Isfahánom zabočíme do iránskych hôr, do horskej dedinky Abbyaneh, zapísanej na zozname UNESCO. Abbyaneh preslávila unikátna kaskádovitá architektúra, tradičný spôsob života, nádherné kroje a hlavne červená farba, ktorá Vám na zelenom horskom pozadí až ťahá zrak. Abbyaneh je nádherný, o to viac že je autentický. S pocitom, že kráčate ako po skanzene si uvedomujete, že ste naozaj svedkom tradičného života v dedinke, kdesi v iránskych horách, ďaleko od civilizácie. Po tomto krásnom zážitku pokračujeme ďalej a vítame ďalší skvost, Isfahán.

  Abbyaneh Iran    Irán Abbyaneh

 

4. Deň: Najväčšie a najkrajšie mesto Iránu, Isfahán

Dnes spoznáme tretie najväčšie mesto Iránu - Isfahan. Isfahan sa pokladá za najkrajšie mesto Iránu. Ak sa spýtate Iránca aké miesta by Vám odporučil, prvé povie svoje mesto a hneď za ním Isfahan. Je to krásne historické miesto, plné úžasných pamiatok, mesto s príjemnou až podmanivou atmosférou, v ktorej sa miešajú národy, kultúry a náboženstvá už celé storočia. Ako prvé prejdeme na svetoznáme námestie, zapísané na zozname UNESCO - Naghsh-e-Jahan námestie. Základy tohto fascinujúceho námestia boli postavené na prelome 16. a 17 st. už vtedy na rozlohe 160x560m. Isfahán bolo kedysi významným mestom nie len preto že ležalo na slávnej hodvábnej ceste a bolo miestom prestávky a odpočinku mnohých kupcov z čoho prosperovalo, ale i preto že bolo systematicky prebudované na základe premysleného urbanistického plánu iránskeho kráľa Shah Abasa v 16.st., ktorý sa rozhodol preniesť hlavné mesto počas svojej vlády práve do Isfahánu. V Isfaháne navštívime slávnu mešitu Imam Mosque s prekrásnou architektúrou a navštívime aj prekrásny a majestátny Ali Quapu palác, kráľovský palác, navštívime nádhernú mešitu Sheikh Lotfollah. Na záver prehliadky si ešte pozrieme aj tradičný iránsky bazár v Isfaháne.

   Irán Isfahán       Irán isfahán     

5. Deň: Katolícka štvrť v Isfaháne a katedrála Vank

Nečakali by sme v Isfaháne katolícku štvrť, ale nájdeme ju a je nádherná. Arménska katolícka štvrť v Isfaháne. V Isfaháne žije početná arménska menšina a my nahliadneme do tejto časti. V moslimskom svete je to pre nás príjemná zmena. Navštívime tu monumentálnu katedrálu Vank postavenú v roku 1606 zdobenú prenádhernými freskami. Dnes sa prejdeme aj známymi isfahánskymi mostami ponad rieku Zayanderood, ktoré sú v Isfaháne nie len mostami, ale hlavne miestom oddychu a stretávania sa s akýmsi spoločenským centrom, kde vidíte Iráncov iba tak sedieť, smiať sa a rozprávať. V Isfaháne si doprajeme aj trochu voľna v meste plnom ľudí, kaviarní, fontán a krásnej zelene.

Arménska štvrť    Irán most v Isfaháne

6. Deň: Po trase Naein - Yazd

Cestou naprieč úžasným Iránom sa zastavíme v malom púštnom mestečku Naein, ktoré leží po trase Teherán - Yazd. Väčšina turistov tu navštívi iba mešitu Jame Mosque a áno navštívime ju a my. Pochádza z 8.st. a je to úplne najstaršia mešita v Iráne. Táto jednoduchá tehelná stavba nám ukáže ako kedysi vyzerali najstaršie mešity. Zaujímavá je i tým, že priamo pod ňou sa nachádzajú tunely, ktoré rozvádzajú vodu do mesta v tomto púštnom mestečku, kde sa zastavil čas. Naien je ako posiate vchodmi do podzemných pivníc, z ktorých každá píše osud človeka, ktorý denne sedí a pletie koberce, deky, či plášte na špeciálnych krosnách, v útrobách zeme, chrániac sa tak pred vysokými púštnymi teplotami. Jednu z týchto " výrobní " kobercov navštívime a  veru si to aj skúsime. Na vlastné oči uvidíme, nie žiadnu turistickú atrakciu, ale bežný život človeka, ktorý tu trávi svoj každodenný život. Po návšteve tohto malého iránskeho mestečka cestujeme ďalej do Yazdu, kde aj prenocujeme.

Naein  Naiein vyrobna

7. Deň: Yazd

Historické púštne mesto Yazd, ležiace popri niekdajšej Hodvábnej ceste je dôkazom využívania obmedzených zdrojov v púštnych oblastiach. Voda do mesta je privádzaná špeciálnym systémom vyvinutým na čerpanie podzemných vôd. Aj hlinená architektúra unikla modernej dobe a Vy pred sebou vidíte tradičné historické mesto s tradičnými domami, mešitami, bazármi, synagógami, či záhradu Dowlat Abad, zapísanú na zozname UNESCO ako súčasť perzských záhrad, ktorú aj navštívime. Záhrada Dowlat Abad je známa ako lapač vetra. Svojou mohutnosťou a výškou zelene v skutku bráni návalom silných vetrov z okolitej púšte a pokladá sa dokonca za najväčší lapač vetra na svete. Záhrada, jej okolité budovy a jazierka s aquaduktami boli postavené ako súčasť chánskej rezidencie a my sa v nej budeme cítiť ako v skutočnej Perzii. V Yazde navštívime aj Zendan -e Eskandar, t.j. väznicu Alexandra Veľkého. Traduje sa, že väznica bola postavená v 4st. Alexandrom Veľkým počas jeho invázie do Perzie. Navštívime aj nádhernú mešitu Amir Chakhmaq, či Vodné múzeum. Yazd je v skutku malé, ale výnimočné mesto, ktoré si zamilujete. Keď budete piť čaj v strede historického mesta, ktoré tvorí spleť murovaných uličiek chrániacich dom na dome ľudí pred slnkom na niektorej z terás, ktorých je tu neúrekom, pri západe slnka, pozerajúc sa na fascinujúcu, pre nás tak neznámu architektúru, budete si chcieť túto chvíľu zapamätať navždy. Je nádherná.

     Irán Yazd terasa   Iran YAzd

  

8. Deň: Starobylý Perzepolis a Nekropolis

Po raňajkách sa vydáme smer Perzepolis - načrieme do histórie tohto starobylého mesta, ktoré kedysi založil Perzský kráľ Dareoios I. v 6st. p.n.l. ako sídlo perzských kráľov, a ktoré bolo ale neskôr zničené Alexandrom Veľkým Macedónskym. Toto miesto je úžasné. Žiadna fotka nevystihne atmosféru dávnej a veľkej perzskej ríše, ktorú cítiť vôkol seba. Monumentálne stĺpy, dodnes živé vyobrazenia na stenách, monumentálne steny naznačujúce obrovskú veľkosť Pezepolisu a aj samotnej ríše dodnes dýchajú históriou Veľkej Perzskej ríše. Ruiny tohto kedysi významného mesta sú už dnes zapísané na zozname UNESCO. Zdanlivo menej zaujímavá časť programu sa 7-mym dňom mení na zážitok a nové poznanie - poznanie veľkosti niekdajšej perzskej ríše, ktorou dýcha celý Irán. Perzepolis je jedna z najväčších a najnavštevovanejších iránskych atrakcií, ktorá nás vnesie do dôb Grécko - perzských vojen, či čias Alexandra Veľkého. Neďaleko Perzepolisu sa nachádza náš druhý cieľ, významná iránska historická pamiatka - Nekropolis, starobylé iránske pohrebisko vytesané do skál, ktoré ukrýva pozostatky štyroch  perzských kráľov - z toho dvoch najvýznamnejších, kráľa Daria I. a jeho syna Xerxa. Máme za sebou naozaj zaujímavý deň.

IRAN, Necropolis   Irán Perzepolis

9. Deň: Shiraz - Ružová mešita a kulinársky večer

Po raňajkách navštívime jednu prekrásnu mešitu, ktorá je celá umeleckým dielom, mešitu Nasir-ol-molk, alebo tzv. Ružovú mešitu, jednu z najkrajších atrakcií v Shiraze a vôbec jednu z najkrajších mešít v celom Iráne. Najväčšiu popularitu si získala pre svoje jedinečné farebné vitrážové okná, ktoré jej dodávajú neskutočnú atmosféru a veľkolepú mozaikovú výzdobu nie len v interiéri, ale ale aj v exteriéri. Od cirkevného sa presunieme k svetskému a navštívime palác Quavam a typickú iránsku historickú vilu Naranjestan palác, ktorú dala kedysi postaviť a vlastnila bohatá kupecká rodina Quavam, jedna z najvplyvnejších a najbohatších rodín v Iráne na prelome 18. a 19. st.. Od vily sa presunieme k nemenej zaujímavému Komplexu Zand, ktorý pozostáva z Citadely, mešity, kúpeľov a úžasného bazáru. Určite sa Vám bude páčiť celý komplex, ale ten iránsky bazár, teda presnejšie obrovské trhovisko v monumentálnej orientálnej budove Vás dostane. Perzské koberce, orientálne koreniny, ručne vyrobené výrobky, starožitnosti, no doslova orient v plnej kráse. Posledný večer v Iráne strávime na  dobrej večeri, ktorú sa naučíme pripravovať sami za pomoci iránskych žien.

Irán Shiráz   Irán Shiráz Ružová mešita

10. Deň:

Irán sa stáva našou najkrajšou spomienkou

Prílet a návrat na Slovensko v dopoludňajších hodinách.

IRAN suveniry   Irán farebné šatky

Program na web stránke je uvedený celoročne, v jednotlivých termínoch môže byť poradie dní alebo postupnosť bodov programu zmenená, pričom jednotlivé body programu zostávajú nezmenené (zmeny v poradí môžu byť ovplyvnené aktuálnymi sviatkami, otváracími hodinami, zmenou termínu zájazdu a následnými zmenami rezervácií v hoteloch a pod.). Zároveň Vám ďakujeme za pochopenie, že si v prípade programu vyhradzujeme právo na zmeny a prispôsobenia z objektívnych dôvodov, ak by prišlo k nepredvídateľným udalostiam.

Zaujímavosti z Iránu 

Prečítajte si články našeho blogu

Iran Dress Code, alebo čo na seba v Iráne

Vitajte v Abyaneh, iránskej horskej dedinke, v ktorej zastal čas

Najkrajšie mestá Iránu

Na zájazde do Iránu cestujeme " Slow travel "

 

Precítime Irán cez perzskú architektúru a luxus, vôňu korenín, ruch iránskeho bazára aj čierny čaj s príchuťou šafranu. O tom, že  Naše poznávacie zájazdy sú " Slow travel", si  môžete prečítať aj na našom blogu, ale môžete to hlavne s nami zažiť na našom zájazde.

POTEŠÍME VŠETKY VAŠE ZMYSLY 

 ĎALŠIE POZNÁVACIE ZÁJAZDY TRAVEGO TOUR

Parametre zájazdu

Ubytovanie v 3* hoteloch | Raňajky|Letecká doprava | Letiskové a servisné poplatky| 20kg batožina do podpalub. + príručná bat.| Transfer BA - Viedeň a späť |Pobytová taxa | Služby slov. hovoriaceho sprievodcu | Služby miestneho sprievodcu | Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko | Všetky transfery počas okruhu |Program a organizácia|Balík vstupov | Občerstvenie s čajom | Perzské posedenie v Shiraze | Víza |
10 dní/ 9 nocí
Občania SR k cestovaniu do Iránu potrebujú cestovný pas SR, platný 6mes. po návrate z krajiny a víza. Víza vybavujeme za Vás. V pase je potrebná min. jedna voľná dvojstrana na nalepenie víz. Rovnako ak máte z predošlej návštevy Izraela v pase izraelskú pečiatku, v tomto prípade je potrebné dať vystaviť nový pas. K vybaveniu víz je potrebných 30dní, preto objednávanie zájazdu na poslednú chvíľu nie je vhodné. Pri vybavovaní víz menej ako 30dní pred odchodom na zájazd účtujeme poplatok navyše 39€/osoba.
Cestovné poistenie: 6,50€ / os. / deň
Transfer z BA na letisko Viedeň a späť zabezpečuje CK v cene zájazdu.
Let Viedeň- Teherán a späť s jedným prestupom, Pegasus / Turkish...V cene letenky je 1x príručná batožina a 1x 20kg batožina, nie je zahrnutá miestenka.
Slovensky hovoriaci sprievodca počas celého zájazdu + miestny sprievodca počas pobytu v Iráne
Ubytovanie zabezpečujeme štandardne v 2-lôžkových izbách. 3-tiu osobu na izbe je možné ubytovať na prístelke v prípade ak ide o dieťa do 12 r.. V ostatných prípadoch je potrebné objednať si jednu 2-lôž. izbu a jednu 1-lôž. izbu s príplatkom. V prípade cestovania 1 osoby je potrebné uhradiť príplatok za obsadenie izby iba jednou osobou. Môžeme pre Vás zverejniť, že hľadáme osobu na spolu-ubytovanie. Je tak možnosť aj spolu-ubytovania s inou osobou, pokiaľ obe osoby súhlasia a dvaja jednotlivci tým pádom nemusia uhrádzať príplatok za 1-lôž. izbu.
Raňajky sú zahrnuté v cene zájazdu. Čas na obed je pre Vás vyhradený. Navštevujú sa spoločne reštaurácie s výbornou miestnou kuchyňou.
Všetky vstupy v rámci spoločného programu sú zahrnuté v cene zájazdu.
Na stravu miniete minimum výdavkom, raňajky sú zahrnuté v cene zájazdu. Zvyšné výdavky tvoria iba suveníry. Žiadne iné poplatky na zájazde neplatíte. V reštauráciách a obchodoch nie je možná platba kartou, je potrebné mať pri sebe aj hotovosť.
Lokálne presuny na prehliadkach a naprieč krajinami zabezpečujeme prostredníctvom našich partnerov klimatizovaným minibusom. Na zájazde je iba minimum peších presunov.
Wi-fi je dostupné na hoteli.
Veľkosť skupiny sa pohybuje približne od 6 do 20 osôb.
1-Fyzicky nenáročný poznávací zájazd, vhodný pre všetky vekové kategórie, od detí po dôchodcov, minimum peších presunov, presuny minibusom

TERMÍNY

Termín Dĺžka Doprava Strava Cena za osobu
27.03.2024 - 05.04.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Raňajky
2549 €
1989 €
30.04.2024 - 09.05.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Raňajky
2549 €
1989 €
16.09.2024 - 25.09.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Raňajky
2549 €
1889 €
22.10.2024 - 31.10.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Raňajky
2549 €
1889 €
19.11.2024 - 28.11.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Raňajky
2549 €
1889 €

CENA ZAHŔŇA

CENA zahŕňa kompletné služby za Váš zájazd:
9x ubytovanie  v 3* hoteloch
Raňajky
 Letecká d.  VIE- Istanbul - Teheran a späť
 Letiskové a servisné poplatky
20kg batožina do podpalub. + príručná bat.
 Transfer BA - Viedeň a späť 
 Pobytová taxa
 Služby slov. hovoriaceho sprievodcu
Služby miestneho iránskeho sprievodcu
Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko
 Všetky transfery počas okruhu
Program a organizácia
 Balík vstupov
Večera v rodine v Shiraze
Víza do Iránu

CENA NEZAHŔŇA

  • Cestovné poistenie: 6,50€ / os. / deň
  • Doplatok za 1-lôžkovú izbu 365€
  • V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke. My Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.
  • Tipy a sprepitné: 50€ / os. (platba priamo na zájazde)


Nezáväzná objednávka, po jej prijatí Vás budeme najneskôr do 24 hod. kontaktovať

Termín
Kód zájazdu 11

Objednávateľ
Zadajte v tvare 09XX XXX XXX
2. Osoba
3. Osoba
4. Osoba
5. Osoba
6. Osoba
7. Osoba
8. Osoba
9. Osoba
10. Osoba

Nástupné miesta

Príplatky

Pred odoslaním objednávky kliknite na tlačídlo nie som robot

NAŠE TIPY

Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Tisíc chutí Arménska a ...

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Rumunsko: Transfagaraš - ...

7 dní/ 6 nocí |VSTUPY V CENE
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT