Hodvábnym Uzbekistanom - cestou karaván

V hodvábnom centre Uzbekistanu Mergilane spoznáte na zájazde do Uzbekistanu výrobu hodvábu a v Rishtone nádheru svetoznámej keramiky. Na tomto zájazde sa dosýta nadýchnete minulosti v Khive a prejdete sa púštnou trasou niekdajších karaván. Krásnym zážitkom zo zájazdu bude noc v jurte, v Buchare si pochutnáte na skvelom čaji a nevnímate krásu okolo Vás. Na záver zájazdu spoznáte prenádherný Samarkand, ktorý zostane jedným z Vašich najkrajších spomienok z Uzbekistanu.

Na poznávacom zájazde s našimi perfektnými sprievodcami zažijete autentickosť orientu akú môžete vidieť iba v Uzbekistane. Divoká Ázia, trhy plné voňavých korenín, opar púštneho prachu, nočná obloha v Uzbekistane nad typickou  jurtou, zlaté ruky meniace bavlnu na hodváb, fascinujúca architektúra, ktorá zastavila čas, história veľkých ríš a autentická súčasnosť života, ktorý akoby sa miestami časom ani nemenil. Uzbekistan musíte zažiť, Uzbekistan si musíte vychutnať. Uzbekistan je pre tých, ktorých fascinuje rozmanitosť sveta. Pre tých ktorých fascinuje prirodzenosť východných krajín. Prirodzenosť krajín, ktoré si v dobe techniky zanechávajú opar tajomstva a tradície, ktoré si strážia ako svoje najcennejšie bohatstvo. Pre tých, ktorých fascinuje inakosť kultúr, myslenia a umenie národov byť samými sebou. To všetko ponúka poznávací zájazd do Uzbekistanu!


Program zájazdu

Hodvábnym Uzbekistanom - cestou karaván

Základné informácie 

  • Trvanie zájazdu: 11dní / 10 nocí vrátane letu, ak vychádza v danom termíne zájazdu nočný let
  • Cena za zájazd je konečná bez ďalších skrytých poplatkov Všetky poplatky v cene, vstupy, transfer už z BA, už neplatíte žiadne dodatočné poplatky. Prečítajte si na konci stránky Parametre zájazdu a  " Cena zahŕňa ". Cena nezahŕňa iba tipy a sprepitné, ktoré platíte priamo na zájazde.
  • Žiadne príplatky k cene zájazdu navyše
  • V cene zájazdu je polpenzia
  • Spôsob platby zájazdu: záloha 30% ceny zájazdu po zaslaní Zmluvy o zájazde, doplatok splatný do 46 dní pred odchodom. 100% úhrada pokiaľ je zájazd objednaný v lehote kratšej ako 46 dní pred zájazdom.
  • Protipandemické opatrenia: žiadne, vstup voľný, žiadne očkovanie, žiadne testy 

SEZÓNA 2023 OTVORENÁ! Využite FIRST MOMENT ZĽAVY na zájazdy 2023.

Termín 26.10.-05.11.2023 - posledné 4  miesta v zľave za 2889€/ osoba.

Hľadáme spoluubytovanie ( nemusíte ako 1 osoba platiť  príplatok za 1-lôžkovú izbu ) v týchto termínoch:

 V termíne 26.10. - 05.11.2023 - 1 dámu a 1 pána

Prečo si vybrať zájazd do Uzbekistanu 

Pretože Uzbekistan si musíte vychutnať. Pretože v Margilane spoznáte tajomstvo výroby hodvábu, v Rishtone nádheru svetoznámej keramiky, v Kchive sa nadýchnete minulosti, prejdete púšťou, trasou dávnych karaván, nocou v jurte zažijete neskutočný zážitok, život pravých Uzbekov, pri čaji v Buchare nevnímate krásu navôkol, v Samarkande pochopíte, že Uzbekistan je krajina, na ktorú nikdy nezabudnete. Pripravili sme si na zájazde skutočný mix toho NAJ čo Vás v Uzbekistane môže nadchnúť, napĺňať, fascinovať a obohatiť Vás. Tento program nie je žiadna povinná jazda. Tento program je kvalitný, ideálne načasovaný, Slow travel a zároveň bohatý.

Zájazd do Uzbekistanu - pre akého cestovateľa je vhodný?

Pre náročného. Pre cestovateľa, pre ktorého je skúsenosť bohatstvo a naplnenie. Uzbekistan je pre tých, ktorých fascinuje svet. Pre tých ktorých fascinuje vlastná prirodzenosť krajín. Prirodzenosť krajín, ktoré si v dobe technológií a pokroku zanechávajú opar tajomstva a tradície, ktoré si strážia ako svoje najcennejšie bohatstvo. Pre tých, ktorých fascinuje inakosť kultúr, myslenia a umenie národov byť samými sebou.

1.Deň: Smer Uzbekistan

V Bratislave sa stretneme s našim slovenským sprievodcom a spoločným transferom odchádzame do Budapešti. Odlet.

Uzbekistan kroj   Uzbekistan zapad slnka

2. Deň: Prílet do Uzbekistanu – Taškent


Po prílete do Taškentu nás s úsmevom víta náš lokálny uzbecký sprievodca, ktorý je s nami až do odletu. Stráviť zájazd s Uzbekom, ktorý sa narodil a žije v Uzbekistane celý život nám dá strašne veľa. Transfer na hotel, ubytovanie a prvé raňajky v Uzbekistane. Dnes sa plní očakávanie, pustíme sa do spoznávania Uzbekistanu – najprv cez jeho hlavné mesto, viac ako dvojmiliónové mesto Taškent. Taškent  ešte nebude pôsobiť vôňou Uzbekistanu akú očakávame,  je to mesto vynárajúce sa spod oparu sovietskeho zväzu. Jeho minulosť sovietskej architektúry a množstvo pamätníkov je akosi všadeprítomná. V Taškente sa pozrieme samozrejme na to najviac Uzbecké, napríklad na námestie Amira Timura, ktorý ako potomok mongolského Džingischána, aspoň to o sebe tvrdil sám, založil Timurovskú dynastiu a bol svojho času veľkým a krutým dobyvateľom. Uvidíme aj krásnu budovu Opery a divadla, Námestie nezávislosti, príjemné miesto pre oddych plné fontán, alebo Námestie Hast Imam, nádherné námestie, ktoré bolo dušou Taškentu celé storočia. No určite nevynecháme ani bazár! Viac než 2000 ročný bazár hrajúci farbami, vôňami, čerstvým ovocím a koreninami, a najmä čerstvým a fantastickým uzbeckým chlebom.

Uzbeksitan Taškent    Taškent Uzbekistan

3. Deň: Kokand – Ferghana - Rishton

Dnes dychberúca cesta s fantastickými pohľadmi na horské scenérie. Cez Kamčatský priesmyk sa prešmykneme do mesta Kokand, niekdajšej  významnej križovatke dvoch obchodných ciest, odkiaľ vyrážame do Ferganského údolia. Ferganské údolie je fascinujúci kraj, nie len pre úžasné scenérie, nerastné bohatstvo a bohatú históriu. S Ferganským údolím sa neodmysliteľne spája keramika z Rishtonu , hodváb z Margilanu, áno ten Hodváb, od ktorého je pomenovaná Hodvábna cesta, ale aj Ahmad Al Fargoniy z Fergany.   Všetko chceme a musíme vidieť, ale poďme po poriadku. Ešte v Kokande vidíme Khudoyar Khan palác z konca 19.st, s prezývkou Perla Kokandu. A to rozhodne aj je. Je to najnavštevovanejšia atrakcia Ferganského údolia! Popoludní sa presúva smer Rishton, kde nás čaká príjemná a zaujímavá návšteva u jedného veľmi známeho hrnčiara. Tento región a Rishtonská keramika nie sú vo svete pre nádhernú keramiku vôbec neznáme. Prekrásne uzbecké vzory a precízna práca preslávila túto keramiku po celom svete. V 9 -10st., keď sa Rishton stal súčasťou obchodnej cesty bol vraj každý muž v tejto osade hrnčiarom. Koncom 19. st. sa Rishton stal jedným z najväčších producentov keramiky v centrálnej Ázii. A my budeme práve tam a uvidíme keramiku, ktorej kúsky sú rozmiestnené v mnohých svetoznámych múzeách! Naše oči si prídu na svoje aj tu. Z Rishtonu, možno aj s nejakým kúskom do zbierky cestujeme ďalej a prichádzame do Fergany. Po dobrej uzbeckej večeri nás čaká už iba oddych a noc.

Uzbekistan kamčatský priesmyk   Uzbekistaská keramika

4. Deň: Margilan – Výroba hodvábu – Taškent

Dnes máme pred sebou ďalší fantastický deň. Ešte dopoludnia navštívime Park Ahmada Al- Fargoniyho, veľkého a veľavýznamného učenca 9st., ktorého rodiskom je Fergana. Následne sa vydáme smer Margilan. Je to malý, ale veľmi významný bod nášho programu. Hodváb! Krížiť Uzbekistan, tak veľmi spájaný s Hodvábnou cestou a nedotknúť sa hodvábu, je ako rozprávať o jedle, ktoré ste nikdy neochutnali. Tak dnes sa priblížime k hodvábu najbližšie ako sa dá. Navštívime centrum, hodvábne centrum Uzbekistanu – Margilan, fabriku, v ktorej na vlastnej oči spoznáme ako sa biele zato mení v zázračných rukách uzbeckých žien na hodváb, bohatstvo, ktoré hýbalo svetom! Na mieston trhu si spoznáme tajomstvo výroby famzneho uzbeckého chleba, ktorý je často nie je pochúťkou , ale aj umeleckým dielom! Podvečer nasadneme na uzbecký vlak a večeriame už v Taškente.

Uzbekistan Khiva  Uzbekistan hodvab

5.Deň: Taškent – Urgench – Khiva

Ráno poletíme airbusom z Urgenchu do Khivy. Khiva je UNESCO, Khiva je UNIKÁT. Právom označovaná za siedmy div sveta. Vďaka svojej autentickej atmosfére Vám vnáša pocit skanzenu, živého skanzenu, alebo skôr miesta, kde sa zastavil čas a Vy sa ocitáte uprostred doby jednej z veľkých orientálnych ríš. Dnešný deň patrí nádychu histórie, minulosti, nostalgie dávnych čias a my prebádame všetko čo prebádať v Khive máme. Citadelu Kunya Ark, Kalta minor, monumentálny a predsa nedokončený minaret, z ktorého chceli vidieť až do Buchary, uvidíme Mauzóleum, prenádherný komplex, v ktorom sa nachádza hrobka významného poéta 14st. O Mahmudovi Pahlavovi  a o jeho sile a odvahe koluje mnoho legiend. Jednu z nich sa určite dozviete. Modrá kupola mauzólea sa tu v Khive úplne vyníma. Je tu jediná, pretože typické sú pre Bucharu a Samarkand. V Uzbekistane vidíme mnoho mešít. Juma mosk je iná. Očarí Vás stĺporadím 212-tich drevených stĺpov v 17-tich radoch. Už teraz sme videli veľa a ešte stále máme čo pozerať a spoznávať. Uvidíme Ismoil Khoja komplex mešity a minaretu, pomenovaný podľa veľkovezíra, posledného chána Asfadiara, ktorý vládol začiatkom 20.st., uvidíme aj prekrásny palác Tash Khovi palác Khivskéh emira, ktorý bol obytným domom pre neho, svoj hárem a svoje 4 manželky. Unikátna architektúra a prenádherná výzdoba poteší naše oči a umožní nám nahliadnuť do súkromného života Khivského panovníka. Dnes večer bude večera nie len chutná ako vždy, ale aj veselá, s tradičným folklórom, hudbou a tancom.

Uzbekistan khiva   Uzbekistan Khiva

 

6.Deň: Khiva – púšť Kyzylkum – Hodvábna cesta – Buchara

Dnes si to namierime krížom cez púšť Kyzylkum priamo po Hodvábnej ceste. Dlhou púštnou cestou sa prenesieme v mysliach do dôb karaván naložených drahým a vzácnym tovarom. Ako asi dlho trvalo karaváne tiav a obchodníkov prejsť 460 km trasu, ktorú my prejdeme  za jeden deň? Trasou medzi dvoma najvýznamnejšími obchodnými centrami Khivou a Bucharou? Na rozmýšľanie ale aj fotenie budeme mať celý deň, ale žiadny strach, po ceste sa dozvieme od nášho sprievodcu lokálneho Uzbeka, ktorý je po celý čas s nami a aj od nášho sprievodcu zo Slovenska oveľa viac.  Cestou si dáme zastávku na obed a popoludní pokračujeme púštnou krajinou Uzbekistanu so svojimi stáročia starými pevnosťami, svedkami dávnych čias, ktorí sledujú rozširovanie púšte Kyzylkum a miznutie Aralského jazera zároveň. Po večeri zaspíme v očakávaní zajtrajšej Buchary.

kyzylkum  kyzylkum pust v uzbekistane

7.Deň: Buchara a ešte raz Buchara

Po raňajkách sa ocitáme v kľukatých uličkách starého mesta a pocítime skutočnú atmosféru stredovekého ducha. Buchara, gro hodvábnej cesty, križovatka všetkých ciest do Ázie, mesto tak nádherné a bohaté na pamiatky, mesto kde potrebujeme čas na čajovňu, sadnúť si a vnímať všetko navôkol. Buchara je klenot. Je to klenot dynastií tyranských aj staviteľských, svedok veľkých hier špiónov a diplomatov, dejisko akejsi studenej vojny svojich čias. Buchara má dušu. Je večne živá, nestarnúca, akoby večná. Buchara nie je len o pamiatkach, hoci tie jej dávajú punc. Uvidíme najvyšší minaret strednej Ázie Kalyan, pevnosť Archa, navštívime Ismail Samanids, mauzóleum Chashma Ayub, Bolo Khauz. Názvy na polámanie jazyka, ale pocity na božské zjednotenie duše a mysle. Medzi tým si dnes dáme namiesto spoločnej večere, spoločný obed a to v miestnej rodinnej reštaurácii, kde zároveň uvidíme, ako sa pripravuje tradičný uzbecký plov.

buchara  buchara

 

8.Deň: Buchara – Gijduvan – Aydarkul

Cestou do Nuraty neobídeme mestečko Gijduvan. Aj tu navštívime rodinu hrnčiara s ručnou prácou a prekrásnou keramikou. Majster svojej práce nám predstaví svoje nádherné výrobky a my sa presúvame ďalej do Nuraty. Toto miesto je iné. Také posvätné. Tu navštívime miestnu mešitu a svätyňu Nurata s posvätnou pramenitou vodou s množstvom pre miestnych posvätných pstruhových rýb. Dozvieme sa prečo, ale toto miesto je príjemné. S čistejšou dušou pokračujeme do Aydarkulu. Dnešné popoludnie noc bude výnimočné. Strávime čas ako praví Uzbekovia. Kto bude chcieť, môže sa okúpať v jazere, kto bude chcieť môže skúsiť jazdu na ťave. Obklopení piesočnými dunami, čarovnou nočnou oblohou posiatou hviezdami zažijeme to, čo sa každému nepošťastí. Večer strávime pri  večernom ohnisku, počúvajúc tradičné piesne kazašského speváka z neďalekej kazašskej komunity a noc strávime ako praví Uzbekovia. Čo viac Uzbecké môžeme zažiť, ako Uzbecký deň a noc púštnych jurtách. Dnešný deň a noc, bude jeden z tých zážitkov, na ktoré nikdy nezabudnete, pretože spoznať krajinu znamená, spomaliť, zastaviť sa a pocítiť jej autentickosť. Na záver dňa navštívime jednu vináreň a ochutnáme ako chutia skvelé vína z Uzbekstanu.

Uzbekistan    yurty uzbekistan

 

9.deň: Aydarkul – Samarkand

Ráno plní dojmov opúšťame Aydarkul a presúvame sa ďalej. Na záver nášho putovania po Uzbekistane zdolávame trasu hodvábnej cesty, naša karavána sa približuje k cieľu, k oáze života, centru obchodu. Sme v Samarkande. Dnes je Samarkand druhým najväčším mestom v Uzbekistane. História predkov dávnych čias na Vás dýcha nielen zo stavieb z čias Timura Veľkého, jedného z najväčších dobyvateľov v dejinách ľudstva, ktorý si zo Samarkandu urobil hlavné mesto svojej ríše. Samarkand si podmanil nie len on. Napríklad aj Alexander Veľký. Pre moslimov je Samarkand niečo ako Mekka. Za život by mali vykonať svoju púť do Mekky aspoň raz, alebo 5 krát do Samarkandu. Uvidíme námestie Registan, ktoré patrí vraj medzi najkrajšie na svete,  mešitu Bibi Khanun, užijeme si a vychutnáme pravý orientálny pre nás priam fascinujúci bazár a neskutočné stavby nasiaknuté dejinami. Nie len toto. Samarkand musíte jednoducho zažiť. Precítiť, vnímať, nadýchnuť sa ho. Má úžasnú a neopísateľnú atmosféru, ktorú pochopíte až vtedy ak sa stanete jeho súčasťou.

Uzbekistan samarkand    Námestia v Samarkande

10.deň: Samarkand – Taškent

Ešte stále nás Samarkand fascinuje. Nie nadarmo je zapísaný na zozname UNESCO. A bude nás fascinovať aj dlho po zájazde a pravdepodobne už navždy. Ale ešte dnes môžeme kráčať ulicami Samarkandu naživo. Čaká nás nekropola Shah Zinda, observatórium Ulugbeg, ale aj úžasná dielňa na výrobu hodvábneho papiera Konigil. Samarkand zostáva v našom srdci a my ho nechávame pulzovať svojim rytmom naďalej a vyrážame späť do Taškentu, rýchlovlakom. Navečeriame sa, v Taškente dokúpime posledné suveníry, rozlúčime sa s našim Uzbekom, ktorý nám už aj prirástol k srdcu a pomaly sa chystáme na cestu domov. Čaká nás nočný let.

Uzbekistan samarkand   Samarkand v Uzbekistane

11. deň: Návrat na Slovensko

Po prílete nás čaká náš autobus, transfer do Bratislavy, rozlúčka s našim slovenským sprievodcom a sme doma.

Uzbekistan suveniry    Uzbekistanské suveníry

Zaujímavosti o Uzbekistane 

Prečítajte si články našeho blogu

Uzbekistan - Buchara

Perla Uzbekistanu - Samarkand

Na zájazde po Uzbekistane cestujeme " Slow travel "

 

POTEŠÍME VŠETKY VAŠE ZMYSLY 

 ĎALŠIE POZNÁVACIE ZÁJAZDY TRAVEGO TOUR

Parametre zájazdu

10x noc (väčšinou z toho 2x nočný let, 7x v 3*-4* hoteloch, 1x noc v jurte ) |Polpenzia | Letecká doprava | Letiskové a servisné poplatky | 20kg batožina do podpalubia + príručná batožina | Transfer BA - letisko a späť | Pobytová taxa | 1x miestny prelet | Služby slov. hovoriaceho sprievodcu | Služby miestneho uzbeckého sprievodcu | Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko | Všetky transfery počas okruhu | Program a organizácia | Balík vstupov | Ochutnávka uzbeckého vína | Návšteva fabriky na výrobu hodvábu |
11 dni / 10 nocí
Pas platný 6 mesiacov po návrate
Cestovné poistenie 6,50€ / os. / deň
Transfer z Bratislavy na letisko späť je zahrnutý v cene zájazdu
V cene zájadzu s 20kg batožinou a príručnou batožinou
Slovenský sprievodca počas celého zájazdu a lokálny uzbecký sprievodca
3*-4* hotely a 1x noc v jurte
Polpenzia
Spoločne plánované vstupy sú zahrnuté v cene zájazdu
na suveníry
Miestne transfery sú zahrnuté v cene zájzdu ( minibus, rýchlovlak Afrosiyob )
Wifi ráno a večer na hoteli
1* - fyzicky nenáročný zájazd vhodný pre všetky vekové skupiny od detí po dôchodcov

TERMÍNY

Termín Dĺžka Doprava Strava Cena za osobu
05.04.2023 - 15.04.2023 (11 dní / 10 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
2489 €
19.08.2023 - 29.08.2023 (11 dní / 10 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
2489 €
24.10.2023 - 03.11.2023 (11 dní / 10 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
2489 €
2090 €

CENA ZAHŔŇA

CENA zahŕňa kompletné služby za Váš zájazd:

7x ubytovanie  v 3*-4* hoteloch

1x noc v uzbeckej jurte
Polpenzia
 Letecká d.  BUD - Istanbul - Taškent a späť
 Letiskové a servisné poplatky
20kg batožina do podpalub. + príručná bat.
 Transfer BA - BUD a späť 
1x miestny prelet
cesta rýchlovlakom Afrosiyob
 Pobytová taxa
 Služby slov. hovoriaceho sprievodcu
Služby miestneho uzbeckého sprievodcu
Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko
 Všetky transfery počas okruhu
Program a organizácia
 Balík spoločných vstupov
Ochutnávka uzbeckého vína
Návšteva fabriky na výrobu hodvábu
uzbecký večer s tradičným folklórom

CENA NEZAHŔŇA

  • Cestovné poistenie 6,50€ / os. / deň
  • Doplatok za 1-lôžkovú izbu 309€
  • V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke. My Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.
  • Tipy a sprepitné: 55€ / os. (platba priamo na zájazde)

Nezáväzná objednávka, po jej prijatí Vás budeme najneskôr do 24 hod. kontaktovať

Termín
Kód zájazdu

Objednávateľ
Zadajte v tvare 09XX XXX XXX
2. Osoba
3. Osoba
4. Osoba
5. Osoba
6. Osoba
7. Osoba
8. Osoba
9. Osoba
10. Osoba

Nástupné miesta

Pred odoslaním objednávky kliknite na tlačídlo nie som robot

NAŠE TIPY

Tisíc chutí Arménska a ...

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Čaro Vianoc v Bukurešti s ...

4 dni / 3 noci | RAŇAJKY
Osviežujúce Gruzínsko na 5 dní

5dní / 4nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT