Hodvábnym Uzbekistanom - cestou karaván

V hodvábnom centre Uzbekistanu Mergilane spoznáte na zájazde do Uzbekistanu výrobu hodvábu a v Rishtone nádheru svetoznámej keramiky. Na tomto zájazde sa dosýta nadýchnete minulosti v Khive a prejdete sa púštnou trasou niekdajších karaván. Krásnym zážitkom zo zájazdu bude noc v jurte, v Buchare si pochutnáte na skvelom čaji a nevnímate krásu okolo Vás. Na záver zájazdu spoznáte prenádherný Samarkand, ktorý zostane jedným z Vašich najkrajších spomienok z Uzbekistanu.

Na poznávacom zájazde s našimi perfektnými sprievodcami zažijete autentickosť orientu akú môžete vidieť iba v Uzbekistane. Divoká Ázia, trhy plné voňavých korenín, opar púštneho prachu, nočná obloha v Uzbekistane nad typickou  jurtou, zlaté ruky meniace bavlnu na hodváb, fascinujúca architektúra, ktorá zastavila čas, história veľkých ríš a autentická súčasnosť života, ktorý akoby sa miestami časom ani nemenil. Uzbekistan musíte zažiť, Uzbekistan si musíte vychutnať. Uzbekistan je pre tých, ktorých fascinuje rozmanitosť sveta. Pre tých ktorých fascinuje prirodzenosť východných krajín. Prirodzenosť krajín, ktoré si v dobe techniky zanechávajú opar tajomstva a tradície, ktoré si strážia ako svoje najcennejšie bohatstvo. Pre tých, ktorých fascinuje inakosť kultúr, myslenia a umenie národov byť samými sebou. To všetko ponúka poznávací zájazd do Uzbekistanu!


Program zájazdu

Hodvábnym Uzbekistanom - cestou karaván

Základné informácie 

  • Trvanie zájazdu: 10 dní / 9 nocí vrátane letu, ak vychádza v danom termíne zájazdu nočný let
  • Cena za zájazd je konečná bez ďalších skrytých poplatkov Všetky poplatky v cene, vstupy, transfer už z BA, už neplatíte žiadne dodatočné poplatky. Prečítajte si na konci stránky Parametre zájazdu a  " Cena zahŕňa ". Cena nezahŕňa iba tipy a sprepitné, ktoré platíte priamo na zájazde.
  • Žiadne príplatky k cene zájazdu navyše
  • V cene zájazdu je polpenzia
  • Spôsob platby zájazdu: záloha 30% ceny zájazdu po zaslaní Zmluvy o zájazde, doplatok splatný do 46 dní pred odchodom. 100% úhrada pokiaľ je zájazd objednaný v lehote kratšej ako 46 dní pred zájazdom.
  • Protipandemické opatrenia: žiadne, vstup voľný, žiadne očkovanie, žiadne testy 

 

24.05.-02.06.2024 - 2299€ - posledné 3 voľné miesta

01.10.-10.10.2024 - vypredané

Hľadáme spoluubytovanie ( nemusíte ako 1 osoba platiť  príplatok za 1-lôžkovú izbu )4 v týchto termínoch:

 24.05.-02.06.2024 - 1 dámu

Prečo si vybrať zájazd do Uzbekistanu 

Pretože Uzbekistan si musíte vychutnať. Pretože v Margilane spoznáte tajomstvo výroby hodvábu, v Rishtone nádheru svetoznámej keramiky, v Kchive sa nadýchnete minulosti, prejdete púšťou, trasou dávnych karaván, nocou v jurte zažijete neskutočný zážitok, život pravých Uzbekov, pri čaji v Buchare nevnímate krásu navôkol, v Samarkande pochopíte, že Uzbekistan je krajina, na ktorú nikdy nezabudnete. Pripravili sme si na zájazde skutočný mix toho NAJ čo Vás v Uzbekistane môže nadchnúť, napĺňať, fascinovať a obohatiť Vás. Tento program nie je žiadna povinná jazda. Tento program je kvalitný, ideálne načasovaný, Slow travel a zároveň bohatý.

Zájazd do Uzbekistanu - pre akého cestovateľa je vhodný?

Pre náročného. Pre cestovateľa, pre ktorého je skúsenosť bohatstvo a naplnenie. Uzbekistan je pre tých, ktorých fascinuje svet. Pre tých ktorých fascinuje vlastná prirodzenosť krajín. Prirodzenosť krajín, ktoré si v dobe technológií a pokroku zanechávajú opar tajomstva a tradície, ktoré si strážia ako svoje najcennejšie bohatstvo. Pre tých, ktorých fascinuje inakosť kultúr, myslenia a umenie národov byť samými sebou.

1.Deň: Smer Uzbekistan

V Bratislave sa stretneme s našim slovenským sprievodcom a spoločným transferom odchádzame do Budapešti. Odlet.

Uzbekistan kroj   Uzbekistan zapad slnka

2. Deň: Prílet do Uzbekistanu – Taškent


Po prílete do Taškentu nás s úsmevom víta náš lokálny uzbecký sprievodca, ktorý je s nami až do odletu. Stráviť zájazd s Uzbekom, ktorý sa narodil a žije v Uzbekistane celý život nám dá strašne veľa. Transfer na hotel, ubytovanie a prvé raňajky v Uzbekistane. Dnes sa plní očakávanie, pustíme sa do spoznávania Uzbekistanu – najprv cez jeho hlavné mesto, viac ako dvojmiliónové mesto Taškent. Taškent  ešte nebude pôsobiť vôňou Uzbekistanu akú očakávame,  je to mesto vynárajúce sa spod oparu sovietskeho zväzu. Jeho minulosť sovietskej architektúry a množstvo pamätníkov je akosi všadeprítomná. V Taškente sa pozrieme samozrejme na to najviac Uzbecké, napríklad na námestie Amira Timura, ktorý ako potomok mongolského Džingischána, aspoň to o sebe tvrdil sám, založil Timurovskú dynastiu a bol svojho času veľkým a krutým dobyvateľom. Uvidíme aj krásnu budovu Opery a divadla, Námestie nezávislosti, príjemné miesto pre oddych plné fontán, alebo Námestie Hast Imam, nádherné námestie, ktoré bolo dušou Taškentu celé storočia. Vo večerných hodinách odlet do Urgechtu, prílet, transfer do Khivy, noc v Khiva.

Uzbeksitan Taškent    Taškent Uzbekistan

3. Deň: Khiva

Khiva je UNIKÁT. Právom označovaná za siedmy div sveta. Vďaka svojej autentickej atmosfére Vám vnáša pocit skanzenu, živého skanzenu, alebo skôr miesta, kde sa zastavil čas a Vy sa ocitáte uprostred doby jednej z veľkých orientálnych ríš. Dnešný deň patrí nádychu histórie, minulosti, nostalgie dávnych čias a my prebádame všetko čo prebádať v Khive máme. Citadelu Kunya Ark, Kalta minor, monumentálny a predsa nedokončený minaret, z ktorého chceli vidieť až do Buchary. Uvidíme Mauzóleum, prenádherný komplex, v ktorom sa nachádza hrobka významného poéta 14st. O Mahmudovi Pahlavovi a o jeho sile a odvahe koluje mnoho legiend. Jednu z nich sa určite dozviete. Modrá kupola mauzólea sa tu v Khive úplne vyníma. Je tu jediná, pretože sú typické pre Bucharu a Samarkand. V Uzbekistane vidíme mnoho mešít. Juma mosk je iná. Očarí Vás stĺporadím 212-tich drevených stĺpov v 17-tich radoch. Už teraz sme videli veľa a ešte stále máme čo pozerať a spoznávať. Uvidíme Ismoil Khoja - komplex mešity a minaretu, pomenovaný podľa veľkovezíra, posledného chána Asfadiara, ktorý vládol začiatkom 20.st.. Uvidíme aj prekrásny palác Tash Khovi - palác Khivského emira, ktorý bol obytným domom pre neho, svoj hárem a svoje 4 manželky. Unikátna architektúra a prenádherná výzdoba poteší naše oči a umožní nám nahliadnuť do súkromného života Khivského panovníka. Noc v Khiva.

Uzbekistan kamčatský priesmyk   Uzbekistaská keramika

4. Deň: Khiva – púšť Kyzylkum – Hodvábna cesta – Buchara

Dnes si to namierime krížom cez púšť Kyzylkum priamo po Hodvábnej ceste. Dlhou púštnou cestou sa prenesieme v mysliach do dôb karaván naložených drahým a vzácnym tovarom. Ako asi dlho trvalo karaváne tiav a obchodníkov prejsť 460 km trasu, ktorú my prejdeme za jeden deň? Trasou medzi dvoma najvýznamnejšími obchodnými centrami Khivou a Bucharou? Na rozmýšľanie ale aj fotenie budeme mať celý deň, ale žiadny strach, po ceste sa dozvieme od nášho sprievodcu lokálneho Uzbeka, ktorý je po celý čas s nami a aj od nášho sprievodcu zo Slovenska oveľa viac. Cestou si dáme zastávku na obed a popoludní pokračujeme púštnou krajinou Uzbekistanu so svojimi stáročia starými pevnosťami, svedkami dávnych čias, ktorí sledujú rozširovanie púšte Kyzylkum a miznutie Aralského jazera zároveň.

Dnes večer bude večera nie len chutná ako vždy, ale aj veselá, s tradičným folklórom, hudbou a tancom. Po večeri zaspíme v očakávaní zajtrajšej Buchary. Noc v Buchara.

Uzbekistan Khiva  Uzbekistan hodvab

5.Deň: Buchara a ešte raz Buchara

Po raňajkách sa ocitáme v kľukatých uličkách starého mesta a pocítime skutočnú atmosféru stredovekého ducha. Buchara, gro hodvábnej cesty, križovatka všetkých ciest do Ázie, mesto tak nádherné a bohaté na pamiatky, mesto kde potrebujeme čas na čajovňu, sadnúť si a vnímať všetko navôkol. Buchara je klenot. Je to klenot dynastií tyranských aj staviteľských, svedok veľkých hier špiónov a diplomatov, dejisko akejsi studenej vojny svojich čias. Buchara má dušu. Je večne živá, nestarnúca, akoby večná. Buchara nie je len o pamiatkach, hoci tie jej dávajú punc. Uvidíme najvyšší minaret strednej Ázie Kalyan, pevnosť Archa, navštívime Ismail Samanids, mauzóleum Chashma Ayub, Bolo Hauz. Názvy na polámanie jazyka, ale pocity na božské zjednotenie duše a mysle. V priebehu dňa si dáme pauzu a namiesto spoločnej večere strávime spolu spoločný obed. A to v miestnej uzbeckej rodinnej reštaurácii, aby sme si zároveň mohli pozrieť ako sa pripravuje pravý uzbecký tradičný plov - jedlo, ktorému sa v Uzbekistane nevyhneme ani náhodou! Noc v Buchara.

Uzbekistan khiva   Uzbekistan Khiva

 6.Deň: Buchara – Samarkand

Putovaním po Uzbekistane zdolávame trasu hodvábnej cesty, naša karavána sa približuje k cieľu, k oáze života, centru obchodu. Sme v Samarkande. Dnes je Samarkand druhým najväčším mestom v Uzbekistane. História predkov dávnych čias na Vás dýcha nielen zo stavieb z čias Timura Veľkého, jedného z najväčších dobyvateľov v dejinách ľudstva, ktorý si zo Samarkandu urobil hlavné mesto svojej ríše. Samarkand si podmanil nie len on, ale napríklad aj Alexander Veľký. Pre moslimov je Samarkand niečo ako Mekka. Za život by mali vykonať svoju púť aspoň raz do Mekky, alebo 5 krát do Samarkandu. Popoludní uvidíme nádherné námestie Registan, ktoré patrí vraj medzi najkrajšie na svete a mešitu Bibi Khanun. Noc v Samarkande.

kyzylkum  kyzylkum pust v uzbekistane

7. Samarkand – Taškent

Ešte stále nás Samarkand fascinuje. Nie nadarmo je zapísaný na zozname UNESCO. A bude nás fascinovať aj dlho po zájazde a pravdepodobne už navždy. Ale ešte dnes môžeme kráčať ulicami Samarkandu naživo. Čaká nás Siab Bazár, nekropola Shah Zinda, observatórium Ulugbeg, ale aj úžasná dielňa na výrobu hodvábneho papiera Konigil. Po obede Samarkand zostáva v našom srdci a my ho nechávame pulzovať svojim rytmom naďalej a vyrážame späť do Taškentu, rýchlovlakom. Večera a noc v Taškente.

 

buchara  buchara

 

8.Deň: Taškent - Margilan – Výroba hodvábu

Dnes máme pred sebou ďalší fantastický deň. Z Taškentu sa presúvame vlakom 5 hod. cestou do Margilanu. Margilan vraj podľa legendy založil Alexander Veľký a dnes patrí medzi najväčšie mestá v údolí Fergana. Ferganské údolie je fascinujúci kraj, nie len pre úžasné scenérie, nerastné bohatstvo a bohatú históriu. S údolím sa neodmysliteľne spája keramika z Rishtonu, hodváb z Margilanu, áno ten Hodváb, od ktorého je pomenovaná Hodvábna cesta, ale aj Ahmad Al Fargoniy z Fergany. Hodváb! Krížiť Uzbekistan, tak veľmi spájaný s Hodvábnou cestou a nedotknúť sa hodvábu, je ako rozprávať o jedle, ktoré ste nikdy neochutnali. Tak dnes sa priblížime k hodvábu najbližšie ako sa dá. Navštívime centrum, hodvábne centrum Uzbekistanu – Margilan, fabriku, v ktorej na vlastnej oči spoznáme ako sa biele zlato mení v zázračných rukách uzbeckých žien na hodváb, bohatstvo, ktoré hýbalo svetom! Na miestnom trhu si spoznáme tajomstvo výroby famózneho uzbeckého chleba, ktorý je často nielen pochúťkou, ale aj umeleckým dielom! Po prehliadke transfer do mesta Fergana, noc v hoteli.

Uzbekistan    yurty uzbekistan

 

9.deň: Kokand – Ferghana – Rishton

Ráno sa presúvame smer Rishton, kde nás čaká príjemná a zaujímavá návšteva u jedného veľmi známeho hrnčiara. Tento región a Rishtonská keramika nie sú vo svete pre nádhernú keramiku vôbec neznáme. Prekrásne uzbecké vzory a precízna práca preslávila túto keramiku po celom svete. V 9. -10. st., keď sa Rishton stal súčasťou obchodnej cesty bol vraj každý muž v tejto osade hrnčiarom. Koncom 19. st. sa Rishton stal jedným z najväčších producentov keramiky v strednej Ázii. A my budeme práve tam a uvidíme keramiku, ktorej kúsky sú rozmiestnené v mnohých svetoznámych múzeách! Naše oči si prídu na svoje aj tu. Z Rishtonu sa presunieme do mesta Kokand, niekdajšej významnej križovatke dvoch obchodných ciest. V Kokande vidíme Khudoyar Khan palác z konca 19.storočia, s prezývkou Perla Kokandu. A to rozhodne aj je. Je to najnavštevovanejšia atrakcia Ferganského údolia! Z Kokandu výrážame smer hory a sedlo Kamčik. Prejdeme cez sedlo vo výške 2200 m nad morom a večer sa vraciame späť do Taškentu. Noc v hoteli.

 

Uzbekistan samarkand    Námestia v Samarkande

10.deň: Návrat na Slovensko

V skorých ranných hodinách odchod z hotela, odlet a prílet do Budapešti a následný transfer do BA.

Uzbekistan samarkand   Samarkand v Uzbekistane

Uzbekistan suveniry    Uzbekistanské suveníry

Program na web stránke je uvedený celoročne, v jednotlivých termínoch môže byť poradie dní alebo postupnosť bodov programu zmenená, pričom jednotlivé body programu zostávajú nezmenené (zmeny v poradí môžu byť ovplyvnené aktuálnymi sviatkami, otváracími hodinami, zmenou termínu zájazdu a následnými zmenami rezervácií v hoteloch a pod.). Zároveň Vám ďakujeme za pochopenie, že si v prípade programu vyhradzujeme právo na zmeny a prispôsobenia z objektívnych dôvodov, ak by prišlo k nepredvídateľným udalostiam.

Zaujímavosti o Uzbekistane 

Prečítajte si články našeho blogu

Uzbekistan - Buchara

Perla Uzbekistanu - Samarkand

Na zájazde po Uzbekistane cestujeme " Slow travel "

 

POTEŠÍME VŠETKY VAŠE ZMYSLY 

 ĎALŠIE POZNÁVACIE ZÁJAZDY TRAVEGO TOUR

Parametre zájazdu

10x noc (väčšinou z toho 2x nočný let, 7x v 3*-4* hoteloch ) |Polpenzia | Letecká doprava | Letiskové a servisné poplatky | 20kg batožina do podpalubia + príručná batožina | Transfer BA - letisko a späť | Pobytová taxa | 1x miestny prelet | Služby slov. hovoriaceho sprievodcu | Služby miestneho uzbeckého sprievodcu | Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko | Všetky transfery počas okruhu | Program a organizácia | Balík vstupov | Ochutnávka uzbeckého vína | Návšteva fabriky na výrobu hodvábu |
11 dni / 10 nocí
Pas platný 6 mesiacov po návrate
Cestovné poistenie 6,50€ / os. / deň
Transfer z Bratislavy na letisko späť je zahrnutý v cene zájazdu
Letecká doprava najčastejšie Turkish Airlines s prestupom v Istanbule. V cene letenky je zahrnutá 20kg podpalubná batožina a príručná batožina, nie je zahrnutá miestenka.
Slovenský sprievodca počas celého zájazdu a lokálny uzbecký sprievodca
3*-4* hotely
Polpenzia
Spoločne plánované vstupy sú zahrnuté v cene zájazdu
na suveníry
Miestne transfery sú zahrnuté v cene zájzdu ( minibus, rýchlovlak Afrosiyob )
Wifi ráno a večer na hoteli
1* - fyzicky nenáročný zájazd vhodný pre všetky vekové skupiny od detí po dôchodcov

TERMÍNY

Termín Dĺžka Doprava Strava Cena za osobu
24.05.2024 - 02.06.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
2389 €
2299 €
01.10.2024 - 10.10.2024 (10 dní / 9 nocí) Letecká preprava
Polpenzia
2389 €

CENA ZAHŔŇA

CENA zahŕňa kompletné služby za Váš zájazd:

8 x ubytovanie  v 3*-4* hoteloch

Polpenzia
 Letecká d.  BUD - Istanbul - Taškent a späť
 Letiskové a servisné poplatky
20kg batožina do podpalub. + príručná bat.
 Transfer BA - BUD a späť 
1x miestny prelet
cesta rýchlovlakom Afrosiyob
 Pobytová taxa
 Služby slov. hovoriaceho sprievodcu
Služby miestneho uzbeckého sprievodcu
Transfer z let. na hotel a z hotela na letisko
 Všetky transfery počas okruhu
Program a organizácia
 Balík spoločných vstupov
Ochutnávka uzbeckého vína
Návšteva fabriky na výrobu hodvábu
uzbecký večer s tradičným folklórom

CENA NEZAHŔŇA

  • Cestovné poistenie 6,50€ / os. / deň
  • Doplatok za 1-lôžkovú izbu 309€
  • V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke. My Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.
  • Tipy a sprepitné: 55€ / os. (platba priamo na zájazde)

Nezáväzná objednávka, po jej prijatí Vás budeme najneskôr do 24 hod. kontaktovať

Termín
Kód zájazdu

Objednávateľ
Zadajte v tvare 09XX XXX XXX
2. Osoba
3. Osoba
4. Osoba
5. Osoba
6. Osoba
7. Osoba
8. Osoba
9. Osoba
10. Osoba

Nástupné miesta

Pred odoslaním objednávky kliknite na tlačídlo nie som robot

NAŠE TIPY

Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
7 Divov Jordánska

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Azerbajdžan - Zájazd plný ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Balkánske kvarteto

10 dní / 9 nocí 4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT