7 symbolov slávnej Moskvy, alebo základná osnova každého poznávacieho zájazdu

Dátum: 2018-10-19 08:11:14

Moskva počas poznávacieho zájazdu

Ilustrácia

MOSKVA

Grandiózna, veľkolepá, plná kontrastov, taká je Moskva. Táto približne 15 miliónová metropola odhaľuje poklady stredoveku, symboly socializmu a zároveň aj pokrok súčasnosti, ktorému je sotva bez návštevy Moskvy uveriť. Moskvu sa dá poznávať nie len dni, ale i týždne, ba dokonca mesiace! Pár dní počas návštevy bežného turistu stačia síce iba ako povinný základ, no obohatia dostatočne na to, aby si zapamätal atmosféru Moskvy na celý život. Na poznávacom zájazde do Moskvy síce nespoznáte všetko, ale rozhodne to najkrajšie a najvýznamnejšie áno. Pulzujúce široké bulváre, mrakodrapy Moskva City, luxusné autá, či večerné podniky v protiklade so socialistickou minulosťou, pamätníkmi, socialistickou architektúrou, alebo slávou stredoveku reprezentovanou unikátnou pevnosťou Moskovský Kremeľ, ktorá za svojimi červenými múrmi ukrýva najcennejšie a najvzácnejšie ruské pravoslávne chrámy zo 14.storočia. Na poznávacom zájazde do Moskvy spoznáte určite oveľa viac, no predstavujeme Vám 7 vecí, bez ktorých by Moskva nebola Moskvou.

Všetky zájazdy CK Travego Tour do Ruska nájdete TU.

 Moskovský Kremeľ

História moskovského Kremľa sa začína písať v čase, keď sa jej legendárny zakladateľ Juraj Dlhoruký rozhodol usadiť na mieste niekdajšieho slovanského hradiska. Hradisko Kremeľ sa vyvíjalo v tieni významnejších ruských kniežatstiev až do 14.storočia, kedy nadobúda význam natoľko, že pravoslávny metropolita Peter prichádza do Moskvy a na jeho žiadosť dochádza k výstavbe prvých chrámov. Moskovský Kremeľ bol svedkom vzostupu celého moskovského kniežatstva, boja o slobodu v období tzv. smuty a bezvládia, i slávnostných korunovácií v Uspenskom chráme všetkých ruských cárov, vrátane posledného cára Mikuláša II. z. rodu Romanovcov. Prehliadka Moskovského Kremľa je  hlbokým zážitkom, ktorý je vstupnou bránou k pochopeniu premien a vývoja histórie Moskvy i celého Ruska.

 Chrám Vasileja Blaženého v Moskve

Chrám Vasileja Blaženého je prekrásny unikátny chrám s deviatimi farebnými kupolami, podľa ktorého, pre jeho farebnosť a nezameniteľnú architektúru spoznáte Moskvu na každom obrázku. Je jedným z najväčších symbolov Moskvy nie len pre architektúru, ale i pre symboliku ktorú v sebe po stáročia uchováva. Bol totiž postavený Ivanom IV. Hrozným ako symbol víťazstva nad Kazaňou a oslobodenia ruského národa spod viac ako 250-ročnej nadvlády Tatárov.

Červené námestie - srdce Moskvy

Srdce Moskvy a hlavné námestie, ktoré bolo jedným z prvých urbanisticky naplánovaných námestí v Moskve, vybudované na mieste pôvodného pulzujúceho mestského priestranstva s prastarou tradíciou z čias stredoveku. „Krasnaja ploščaď“ síce znamená červená, no v starej ruštine znamenala krásna, taký názov dostalo i pôvodné námestie a to vďaka nádhernému chrámu Vasileja Blaženého, ktorý tu už v tých časoch stál. Dnes je skutočným centrom diania v Moskve, kde sa týždeň, čo týždeň neustále konajú rôzne moskovské akcie.

Moskva poznávací zájazd

Chrám Krista Spasiteľa v Moskve

Pôvodná myšlienka postavenia Chrámu Krista Spasiteľa v Moskve vyplývala zo snahy vybudovať pamiatku víťazstva nad napoleonskými vojnami. Dnes je Chrám Krista Spasiteľa skôr pripomienkou na dianie počas Stalinovho režimu. V tom čase bol totiž pôvodný chrám zbúraný a na jeho mieste mal byť postavený monumentálny, vyše 500-metrový Palác Sovietov so sto metrovou sochou V.I.Lenina na jeho vrcholku. Dnešný Chrám Krista Spasiteľa je teda vernou replikou, postavenou v 20. storočí, dokončený a vysvätený v roku 2000. Je fascinujúce navštíviť tak monumentálny a krásny chrám, ktorý je najväčším pravoslávnym chrámom v Rusku a uvedomovať si, že takáto nádhera bola jednoducho a nemilosrdne zbúraná pre ciele Stalinovho režimu.

Poznávací zájazd do Moskvy

 Moskovské metro

Je zrejmé, že čokoľvek sa stavalo a budovalo počas Stalinovho režimu, muselo spĺňať reprezentatívnu funkciu a jedným z týchto projektov je i moskovské metro, ktoré je majstrovským dielom, výkladnou skriňou bohatstva a oslavou sovietskeho zväzu. Fresky, sochy, mozaiky, smalt, drahé kamene a množstvo druhov mramoru, to je základný materiál výzdoby tých najkrajších a ukážkových staníc metra. Hovorí sa, že moskovské metro je najlacnejším múzeom v Moskve. Za cenu lístka 55 rubľov je možné vidieť nádherné a skvostné stanice metra, ktoré svojou jedinečnosťou, krásou a nepochybne aj čistotou nemajú vo svete páru ani konkurencie.

Arbat - duša Moskvy

Každá z metropol má miesto, ktoré by sa dalo nazvať jeho dušou. V Moskve je to práve Arbat. Jedna z najstarších ulíc v Moskve, ktorá sa kedy si vyvinula zo starej obchodnej cesty a bola po storočia obľúbeným miestom pre ruských umelcov, hercov, spevákov, či spisovateľov. Jedným z nich, ktorý Arbat obľuboval bol aj A.S.Puškin, ktorý tu dokonca krátko po svadbe so svojou manželkou Nataliou Lanskou, niekoľko mesiacov aj žil. Dnes nám toto miesto pripomína nie len ich pamätník, ale i múzeum A.S.Puškina. Dnes je Arbat miestom s množstvom reštaurácií, kaviarní, pouličných umelcov a miestom, kde nakúpite suveníry pre všetkých blízkych.

 

Jelisejevských lahôdky v Moskve

Jeden z mnohých pokladov moskovských bulvárov, v protiklade s monumentálnymi pamiatkami, je nenápadný výklad na Tverskej ulici, ktorý skrýva nie celkom malý, no obchodík s bohatou históriou, dych vyrážajúcim interiérom a lahodnou ponukou. Keď sa rodina Jelisejevských rozhodla vybudovať sieť lahôdok, ktorým by sa nevyrovnali žiadne iné, je zrejmé že sa im to podarilo, pretože týmto lahôdkam ťažko hľadať konkurenciu dokonca i dnes.

Do Moskvy a do Ruska  Vám ponúkame niekoľko typov poznávacích zájazdov.

Kompletnú ponuku zájazdov do Ruska si môžete pozrieť TU.

NAŠE TIPY

Akciová cena 1499 €
Pôvodná cena 1889 €
Libanon - Bejrút - Byblos

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Akciová cena 1499 €
Pôvodná cena 1779 €
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Akciová cena 1789 €
Pôvodná cena 2189 €
To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
969 €
Rumunsko - Transylvánia

5dní/ 4 noci |VSTUPY A POISTENIE V ...
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT