Vitajte v Abyaneh, iránskej dedinke v ktorej zastal čas

Dátum: 27.07.2022

Abyaneh je maličký kúsok iránskej krajiny, ktorý pozná celý svet.

Ilustrácia

Iránsky Abyaneh - UNESCO

Abyaneh je maličký kúsok krajiny, ktorý pozná celý svet. Dedinka, ktorá sa pre svoju jedinečnosť dostala na zoznam Svetového kultúrneho bohatstva UNESCO. Svojrázna, malebná dedinka v Iráne, ktorá si zachovala svoju tradičnú integritu vo všetkých aspektoch. V architektúre, v tradičnom odievaní, v svojráznom dialekte  a zvykoch, spolupatričnosti a v neposlednom rade v hrdosti na svoju rodnú dedinu. Abyaneh je tak autentický, že sa v ňom cítite, ako v živom, obývanom múzeu. Keď sa prechádzate úzkymi červenými uličkami Abyanehu, každým krokom cítite históriu a úctu k tradíciám, akoby v nich zastal čas.

 

Na trase Kashan - Isfahan

Abyanch leží asi 30 kilometrov na západ od hlavnej cesty spájajúcej Kashan a Isfahan, na konci kľukatej cesty po prejdení piatich horských dedín.  Abyaneh sa nachádza na úpätí pohoria Karkas v nadmorskej výške 2100 m.n.m.  Okolie obce lemujú bohaté pasienky pre dobytok, v údolí naopak bohaté ovocné sady jabĺk, marhúľ, sliviek, či  fíg, z ktorých si v Abyaneh od domácich môžete kúpiť sušené ovocie, džem, alebo šťavu.

Počet stálych obyvateľov Abyaneh sa za posledné roky znížil. Počet stálych obyvateľov tejto historickej dediny je dnes už menej ako 250. Nopak, počas festivalov a sviatkov, je tu asi desaťnásobne viac ľudí, iránčanov, ktorí majú v Abyaneh predkov, alebo turistov. Abyaneh sa postupne stáva rekreačnou oblasťou s turistickými atrakciami, priamo za dedinou bolo vybudovaných niekoľko hotelov, napriek tomu si zachováva svoje zvyklosti a tradície.

 

 

Červený symbol Iránu

Abyaneh sa dostal na zoznam UNESCO pre svoju jedinečnú schodovitú architektúru,  veľkolepé usporiadanie stupňovitých uličiek a viacposchodových budov z nepálených tehál, hliny a pre svoju výraznú červenú farbu, ktorá sa rozplýva celou dedinou.

Pre nedostatok miesta a mnoho obyvateľov, sa stavalo tak, že strecha jedného domu, je zároveň nádvorím druhého domu, čo si však vyžadovalo aj veľmi dobré sociálne vzťahy a čo ich zároveň aj upevňovalo. Tým, že sú domy koncentrované takmer úplne pri sebe, dedina tak získala aj väčšiu obranyschopnosť voči prípadným útokom, ktoré jej v minulosti pre svoju izoláciu od okolitého sveta hrozili. Abyaneh je jedna z mála iránskych dediniek, v ktorej domy mávajú viac ako dve poschodia. Prvý meter základov sa robil z kameňa, pretože v minulosti do tej výšky siahal v zime sneh. Dnes už je sneh v zime raritou, no pár rokov dozadu, zvykol byť ešte Abyaneh v zime pre sneh nedostupný. V zime bolo prízemie využívané pre domáce zvieratá, ktoré zároveň vyhrievali aj poschodie, ktoré sa nachádzalo nad nimi.

 

 

Červená farba domov a tehál nie je prirodzená, ale ani náhoda. Pre výrobu tehál a omietky dovážali zem z inej lokality. Táto pôda, z ktorej sa tehly a omietky vyrábali obsahuje vysokú koncentráciu oxidu železa, čím nadobúda červené odtiene. Tento materiál si však nevyberali pre peknú farbu, ale z praktických dôvodov. Oxid železa totiž zabraňuje prieniku vody a slúži ako izolácia. Ak by použili materiál, ktorý sa prirodzene nachádza v bezprostrednej blízkosti, domy by boli zelené.  Ak sa priblížite k domom, omietka domov je drsná, je to zem zmiešaná so slamou, ktorá spevňuje omietku. Je to najčastejší spôsob výroby omietky v Iráne, no v Abynehu má svoju typickú červenú farbu, pre pôdu, z ktorej sa vyrába.

Praktické dôvody, ku ktorým pôvodných obyvateľov Abyanehu prinútili poveternostné a životné podmienky, sa stali nakoniec výsadou a hodnotou, ktorú Abyaneh nadobudol dnes.

Navštíviť Abyaneh je krásnym zážitkov a odbočiť z hlavnej cesty do hôr, sa naozaj oplatí. Jedinečná horská iránska dedinka vo Vás zanechá veľký dojem a pokoj v očiach obyvateľov na Vás prenesie harmóniu, s ktorou obyvatelia Abyanehu  pokorne a spokojne žijú, v izolácii od okolitého sveta.

Vyberte sa s nami na zájazd Irán - Perzská chuť Orientu a Abyneh nevynecháme určite!

 

 

NAŠE TIPY

To najkrajšie z Uzbekistanu

9dní / 8nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Irán- Perzská chuť Orientu

10dní / 9nocí 3*-4* hotel
Jordánsko Fun & Energy

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA ...
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT