Petrohrad - najhlbšie metro v Rusku

Dátum: 2018-11-05 22:45:26

Vedeli ste, že metro Admiralteyskaya v Petrohrade  je najhlbším metrom v Rusku?

A nie len to, patrí medzi 5 najhlbších metro staníc na svete!

Ilustrácia

Vedeli ste, že metro Admiralteyskaya v Petrohrade  je najhlbším metrom v Rusku?

A nie len to,patrí medzi 5 najhlbších metro staníc na svete!

Petrohradská stanica Metro Admiralteyskaya nepatrí síce medzi najstaršie stanice v Petrohrade, no ukrýva rovnako krásnu výzdobu ako Moskovské metro. Mramor a krásne mozaiky Vás privítajú hneď po zostúpení do hĺbky 86 metrov pod hladinou mora. Jednou z krásnych mozaík, je napríklad vyobrazenie Poseidona so svojim trojzubcom, boha morí a vôd, hoci paradoxne voda bola pri stavbe metra v Petrohrade najväčším nepriateľom.

Iná mozaika znázorňuje ceremóniu otvárania Budovy Admirality Petrom I. v roku 1704, podľa ktorej je stanica pomenovaná, ďalšia naopak zobrazuje panoramatický pohľad na celú flotilu Petra I.

Mozaike na našej fotke dominuje vlajka námornej flotily, ktorú navrhoval samotný Peter I. V roku 1698 totiž založil Peter I. prvú ruskú medailu, Rád sv. Ondreja, ktorý mal byť udelený za vojenské zásluhy  a služby verejnosti. Keď sa stal cárom, začal vymýšľať vlajku ruského námorníctva. Symbolika vlajky je poctou jeho otcovi Alexejovi Mikhaylovičovi Romanovovi, ktorý založil špeciálnu vlajku pre prvú ruskú námornú loď, trojvrstvovú fregatu Oryol.

 

Od roku 1692 do roku 1712 Peter I. osobne nakreslil osem návrhov na vlajku, ktoré boli dôsledne prevzaté do námorníctva. Konečná verzia bola práve táto – Biela vlajka a na nej modrý kríž sv. Ondreja.

Sv. Ondrej bol rybár, rovnako ako jeho brat sv. Peter.  A ak si stále myslíte, že Petrohrad je pomenovaný po Petrovi I. Veľkom, nie je to tak. Peter I. dal mestu názov Petrohrad, teda Sankt Peterburg, na počesť jedného z patrónov novozaloženého mesta – sv. Petra, brata sv. Ondreja, ktorého kríž je znázornený na vlajke.

Zájazdy do Petrohradu:

Zájazdy do Petrohradu:

Petrohrad mesto palácov

Dvaja ruskí velikáni - Moskva a Petrohrad

Moskva a Petrohrad na Veľkú noc

NAŠE TIPY

Akciová cena 1429 €
Pôvodná cena 1529 €
7 Divov Jordánska

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Akciová cena 1499 €
Pôvodná cena 1779 €
Zájazd Palestína - Izrael dva ...

8dní / 7nocí 4* hotel | POLPENZIA
Akciová cena 2099 €
Pôvodná cena 2489 €
Hodvábnym Uzbekistanom - ...

11dní /10nocí 3-4* hotel | POLPENZIA
Akciová cena 1429 €
Pôvodná cena 1569 €
Tisíc chutí Arménska a ...

8dní / 7nocí 4* hotel | RAŇAJKY
Naši partneri
SACKA
SACKA
DESCART
PRIMAPRINT